Ivana Zemanová

Datum narození: 29.4.1965
Profese: první dáma
Znamení: Býk

Související celebrity

Životopis

Jako manželka prezidenta Miloše Zemana se Ivana Zemanová, žena, která si střeží své soukromí a nerada se objevuje při oficiálních příležitostech, stala 8. března 2013 první dámou.

Ivana Zemanová, rozená Bednarčíková, je česko-slovenského původu. Otec, Slovák Pavel Bednarčík, byl politický vězeň. Během studia na gymnáziu v Popradu byl zatčen a společně s několika studenty obviněn z velezrady, za což dostal tři roky vězení. Byl poslán do uranových dolů v Jáchymově. Po propuštění se seznámil s Češkou Anastázií Plánkovou, poštovní úřednicí, s níž měl dvě děti: syna Petra (narozen 1961) a dceru Ivanu (narozena  1965).

Ivana Zemanová vystudovala gymnázium v Bystřici nad Pernštejnem a na Filozofické fakultě Masarykovy univerzity v Brně poté začala studovat obor romanistika. Se svým budoucím manželem, tehdy ještě vědeckým pracovníkem Prognostického ústavu ČSAV a poslancem Milošem Zemanem, se Ivana Bednarčíková seznámila v roce 1990. Kvůli charismatickému, o dvacet let staršímu a rozvedenému muži přerušila studium (i když měla už rozpracovanou diplomovou práci) a stala jeho asistentkou. V srpnu 1993 se vzali na Novoměstské radnici v Praze. To už byla Ivana Zemanová těhotná, dcera Kateřina se jim narodila 1. ledna 1994.

Po Zemanově odchodu z postu předsedy vlády do penze začali žít manželé odděleně: Miloš Zeman na Vysočině v Novém Veselí, Ivana Zemanová s dcerou v panelovém bytě v pražských Stodůlkách.

Mezi její zaměstnání patřila například propagace projektu Česká kulturní sezóna ve Francii 2002, který organizovalo Ministerstvo kultury. Pracovala též jako vedoucí oddělení obchodu dovozce moldavských vín Mold Vin CZ manželova přítele a sponzora Strany práv občanů – Zemanovci Zdeňka Zbytka. Působila též jako produkční odboru kultury Správy Pražského hradu.

Ivana Zemanová se od zvolení Miloše Zemana prezidentem ČR občas představí i na mezinárodních návštěvách. Před několika lety se však společnosti stranila, nyní jako první dáma však ráda takových příležitostí využívá. Se Zemanem se také účastní dalších akcí, např. otevření nové botanické zahrady, kde se ukázala jako obrovská "znalkyně" květin. Na rozdíl od dcery Kateřiny Zemanové se nezapojila do manželovy prezidentské volební kampaně v roce 2012.

 

Články o celebritě

Zeman bude mít za šéfku kampaně svoji Ivanu. A startuje sběr podpisů Zeman bude mít za šéfku kampaně svoji Ivanu. A startuje sběr podpisů Stávající prezident Miloš Zeman oznámil, že jeho volebnímu týmu bude šéfovat první dáma Ivana Zemanová.… číst článek
Kdo bude první dámou: Ozbrojená Zemanová, sečtělá Drahošová či křehká Horáčková? Kdo bude první dámou: Ozbrojená Zemanová, sečtělá Drahošová či křehká Horáčková? Že je do prezidentských voleb vtažena prakticky celá rodina, je americkou tradicí, kterou naplno… číst článek
První dáma Ivana podpořila kandidáta Zemana: „Přece jim to nenecháš“ První dáma Ivana podpořila kandidáta Zemana: „Přece jim to nenecháš“ Za faktory, kvůli kterým se rozhodoval, jestli bude i podruhé kandidovat na prezidenta, označil Miloš… číst článek

Další Ostatní

zobrazit profil Josef Lux
Josef Lux
zobrazit profil Donald Trump
Donald Trump
zobrazit profil Petr Kulhánek
Petr Kulhánek
zobrazit profil Jitka Chalánková
Jitka Chalánková
zobrazit profil Ivo Ištván
Ivo Ištván
zobrazit profil Jan Werich
Jan Werich
zobrazit profil Kazma (Kamil Bartošek)
Kazma (Kamil Bartošek)
zobrazit profil Alena Dernerová
Alena Dernerová