Miroslav Kalousek

Datum narození: 17.12.1960
Místo narození: Tábor
Profese: Politik
Znamení: Střelec

Související celebrity

Životopis

Co by to bylo za politika, kdyby jeho kariéru nedoprovázela žádná skandální aférka. Otec dvou dětí, exministr a zakladatel a 1. místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek je jasným důkazem, že v politice se člověk nenudí.

"Úsměvů není nikdy dost. Neusmát se za celý den na nikoho je zločin." Tento slogan najdete na webových stránkách politika, zakladatele a 1. místopředsedy TOP 09 Miroslava Kalouska. Než se otec dvou dětí stal politikem, vystudoval Vysokou školu chemicko-technologickou v Praze, kde v roce 1984 získal titul inženýra a poté pracoval ve výrobním podniku jako vedoucí investičního útvaru. Po získání titulu se také stal členem Československé strany lidové, která byla součástí Národní fronty a on byl ve stejném roce zaměstnán jako poradce, později vedoucí odborného útvaru místopředsedy vlády.

V letech 1993–1998 zastával Miroslav Kalousek post náměstka ministra obrany ČR, staral se o finanční řízení resortu, armádní restrukturalizace i řízení armádních zakázek. V té době si armáda objednala od ministerstva padáky. Měla je dodat firma Anex Cirus, a to padáky VTP-100. Odborníci paraclubu tvrdili, že VTP-100 měl příliš funkcí, jež si vzájemně odporovaly, přesto je ministerstvo objednalo a v roce 1996 zavedlo do výzbroje armády. Už v roce 1997 došlo ke smrtelné nehodě na VTP-100, při které zahynul vojín Roman Prinich a tyto padáky byly v roce 1998 zakázány.

Toto však nebyla jediná aféra, která Miroslava Kalouska potkala v začátcích jeho kariéry. V roce 1997 podepsal kupní smlouvu s developerskou firmou EPF na areál kasáren u pražského Náměstí republiky. Z obchodu nakonec sešlo a následné odškodnění firmy stálo stovky milionů korun. 

V roce 1998 byl Miroslav Kalousek v Jihočeském kraji zvolen za KDU-ČSL do Poslanecké sněmovny. Mezi lety 1999 - 2001 byl místopředsedou KDU-ČSL, v té době byla součástí tzv. Čtyřkoalice. Ve období 2002 - 2006 Miroslav Kalousek působil jako předseda rozpočtového výboru. V roce 2005 na tuto funkci rezignoval, poté co bylo podáno trestní oznámení na jeho manželku Radku Kalouskovou pro nezaplacení dědické daně. Toto obvinění se však nikdy nepotvrdilo.

V roce 2003 byl v Ostravě na sjezdu KDU-ČSL zvolen předsedou strany a post obhájil i v roce 2005 na sjezdu v Plzni. Pod jeho vedením získala KDU-ČSL v krajských volbách roku 2004 12,5 % rozdělovaných mandátů, což je o jednu šestinu více krajských zastupitelů než měla předtím.

V roce 2006 se po patovém výsledku voleb Miroslav Kalousek v čele KDU-ČSL pokoušel společně s ODS a zelenými vytvořit vládu. Předseda ČSSD Jiří Paroubek veřejně nabídl lidovcům účast v menšinové vládě s tolerancí KSČM. Před volbami 2006 se sice KDU-ČSL svým voličům zavázala, že nebude ve vládě podporované KSČM. Vzhledem ke komplikované povolební situaci však Miroslav Kalousek začal jednat o nabídce ČSSD. Sklidil za to ale kritiku a raději rezignoval na funkci předsedy strany (a tu nakonec i opustil). V letech 2007 až 2009 byl ministrem financí ve vládě Mirka Topolánka. Funkci si zopakoval o rok později ještě ve vládě Petra Nečase (2010-2013), ale to už v dresu jím založené TOP 09.

O založení nové strany začal Miroslav Kalousek přemýšlet roku 2009. Jako ideologii zvolil pravicový konzervatismus a název TOP 09. Vznik své strany podmínil podporou Karla Schwarzenberga, který jeho nabídku přijal a stal se předsedou. Miroslav Kalousek se stal 1. místopředsedou strany. TOP 09 ve volbách 2010 ukázala, že má nečekaně velkou podporu, po předčasných volbách 2013 pak převzala po ODS žezlo lídra na české pravici. To se ukázalo i při prezidentských volbách 2013, kdy kandidát ODS Přemysl Sobotka totálně propadl, zatímco Karel Schwarzenberg byl velmi důstojným protivníkem Miloše Zemana. Nevraživost mezi budoucím prezidentem a oběma hlavními tvářemi TOP 09 byla velmi silná, nicméně od té doby, co Zeman trůní na Hradě zjihne před jeho hlasem i tvrdohlavý Kalousek.

 

Články o celebritě

Prezident jmenuje Babišova náhradníka: Zeman bude konečně Pilný! Prezident jmenuje Babišova náhradníka: Zeman bude konečně Pilný! Premiér Bohuslav Sobotka (45, ČSSD) se může konečně přestat čertit. Hlava státu Miloš Zeman (72)… číst článek
Babiš řeší nový rozpočet. Ať se předvede „lakomý Pilný“, chce opozice Babiš řeší nový rozpočet. Ať se předvede „lakomý Pilný“, chce opozice Český politický rybník v mezidobí vládní krize rozbouřilo potvrzení Andreje Babiše (ANO), že pro… číst článek
Za Babiše posílil mocný nástroj Finanční správy, tvrdí Sobotka. Chce důvod Za Babiše posílil mocný nástroj Finanční správy, tvrdí Sobotka. Chce důvod Počet zajišťovacích příkazů nařízených Finanční správou se od roku 2013 do roku 2015 více než ztrojnásobil.… číst článek

Další Politici

zobrazit profil Jiří Paroubek
Jiří Paroubek
zobrazit profil Oldřich Bubeníček
Oldřich Bubeníček
zobrazit profil François Hollande
François Hollande
zobrazit profil Donald Tusk
Donald Tusk
zobrazit profil Zdenka Szukalská
Zdenka Szukalská
zobrazit profil Jaroslav  Větrovský
Jaroslav Větrovský
zobrazit profil Tomáš Trč
Tomáš Trč
zobrazit profil Dagmar Terelmešová
Dagmar Terelmešová