Miroslav Kalousek

Datum narození: 17.12.1960
Místo narození: Tábor
Profese: politik
Znamení: Střelec

Související celebrity

Životopis

Politik Miroslav Kalousek, exministr, zakladatel a předseda TOP 09 je jasným důkazem, že v politice se člověk nenudí. Co by to bylo za politika, kdyby jeho kariéru nedoprovázela žádná skandální aférka.

Než se otec dvou dětí Miroslav Kalousek stal politikem, vystudoval Vysokou školu chemicko-technologickou v Praze, kde v roce 1984 získal titul inženýr. Poté pracoval ve výrobním podniku jako vedoucí investičního útvaru. Tehdy se stal členem Československé strany lidové, která byla součástí Národní fronty, a on byl ve stejném roce zaměstnán jako poradce, později vedoucí odborného útvaru místopředsedy vlády.

MIROSLAV KALOUSEK - ROZHOVOR PRO REFLEX

V letech 1993–1998 zastával Miroslav Kalousek post náměstka ministra obrany ČR, staral se o finanční řízení resortu, armádní restrukturalizace i řízení armádních zakázek. V té době si armáda objednala od ministerstva padáky. Měla je dodat firma Anex Cirus, a to padáky VTP-100. Odborníci paraclubu tvrdili, že VTP-100 měl příliš funkcí, jež si vzájemně odporovaly, přesto je ministerstvo objednalo a v roce 1996 zavedlo do výzbroje armády. Už v roce 1997 došlo ke smrtelné nehodě na VTP-100, při které zahynul vojín Roman Prinich a tyto padáky byly v roce 1998 zakázány.

Toto však nebyla jediná aféra, která Miroslava Kalouska potkala v začátcích jeho kariéry. V roce 1997 podepsal kupní smlouvu s developerskou firmou EPF na areál kasáren u pražského Náměstí republiky. Z obchodu nakonec sešlo a následné odškodnění firmy stálo stovky milionů korun. 

V roce 1998 byl Miroslav Kalousek v Jihočeském kraji zvolen za KDU-ČSL do Poslanecké sněmovny. Mezi lety 1999 až 2001 byl místopředsedou KDU-ČSL, v té době byla součástí tzv. Čtyřkoalice. Ve období 2002 až 2006 působil jako předseda rozpočtového výboru. V roce 2005 na tuto funkci rezignoval, poté co bylo podáno trestní oznámení na jeho manželku Radku Kalouskovou pro nezaplacení dědické daně. Toto obvinění se nepotvrdilo.

V roce 2003 byl Miroslav Kalousek v Ostravě na sjezdu KDU-ČSL zvolen předsedou strany a post obhájil i v roce 2005 na sjezdu v Plzni. Pod jeho vedením získala KDU-ČSL v krajských volbách roku 2004 12,5 % rozdělovaných mandátů, což je o jednu šestinu více krajských zastupitelů než měla předtím.

V roce 2006 se po patovém výsledku voleb Miroslav Kalousek v čele KDU-ČSL pokoušel společně s ODS a zelenými vytvořit vládu. Předseda ČSSD Jiří Paroubek veřejně nabídl lidovcům účast v menšinové vládě s tolerancí KSČM. Před volbami 2006 se sice KDU-ČSL svým voličům zavázala, že nebude ve vládě podporované KSČM. Vzhledem ke komplikované povolební situaci však Miroslav Kalousek začal jednat o nabídce ČSSD. Sklidil za to ale kritiku a raději rezignoval na funkci předsedy strany (a tu nakonec i opustil). V letech 2007 až 2009 byl ministrem financí ve vládě Mirka Topolánka. Funkci si zopakoval o rok později ještě ve vládě Petra Nečase (2010 až 2013), ale to už v dresu jím založené TOP 09.

O MIROSLAVU KALOUSKOVI ČTĚTE ZDE>>

O založení nové strany začal Miroslav Kalousek přemýšlet roku 2009. Jako ideologii zvolil pravicový konzervatismus a název TOP 09. Vznik své strany podmínil podporou Karla Schwarzenberga, který jeho nabídku přijal a stal se předsedou. Miroslav Kalousek se stal 1. místopředsedou strany. TOP 09 ve volbách 2010 ukázala, že má nečekaně velkou podporu, po předčasných volbách 2013 pak převzala po ODS žezlo lídra na české pravici. To se ukázalo i při prezidentských volbách 2013, kdy kandidát ODS Přemysl Sobotka totálně propadl, zatímco Karel Schwarzenberg byl velmi důstojným protivníkem Miloše Zemana

Do parlamentních voleb 2017 Miroslav Kalousek vkročil jako lídr TOP 09 ve Středočeském kraji. Své křeslo v dolní komoře obhájil. Vzhledem k tomu ale, že strana propadla, tak tak se dostala do Sněmovny, potvrdil svůj slib nekandidovat na post jejího šéfa.

VŠE O PARLAMENTNÍCH VOLBÁCH 2017 NAJDETE ZDE>>

 

Články o celebritě

Klaus ml., Feri a další nováčci složili slib. Hádky však pokračovaly i v nové Sněmovně Klaus ml., Feri a další nováčci složili slib. Hádky však pokračovaly i v nové Sněmovně 125 nováčků složilo slib v Poslanecké sněmovně. Mezi nimi třeba i Václav Klaus mladší (ODS), Dominik… číst článek
Kalousek vytáhl „nemravnou“ opoziční smlouvu číslo 2. Schwarzenberg stál za plentou Kalousek vytáhl „nemravnou“ opoziční smlouvu číslo 2. Schwarzenberg stál za plentou První den nové Sněmovny, první usednutí do lavic ze strany 125 nováčků. Zůstala však i řada zkušených… číst článek
Pospíšil řekl, co po Kalouskově pádu udělá s TOP 09. Plány má velké Pospíšil řekl, co po Kalouskově pádu udělá s TOP 09. Plány má velké Europoslanec Jiří Pospíšil má jasnou představu, na co bude klást důraz, pokud příští neděli vystřídá… číst článek

Další Politici

zobrazit profil Jan Rejfek
Jan Rejfek
zobrazit profil Michal Pehr
Michal Pehr
zobrazit profil Eva Valjentová
Eva Valjentová
zobrazit profil Ivan Strachoň
Ivan Strachoň
zobrazit profil Petr Dolínek
Petr Dolínek
zobrazit profil Jaroslav Havelka
Jaroslav Havelka
zobrazit profil Jiří Švec
Jiří Švec
zobrazit profil Ivan Gabal
Ivan Gabal