Miroslav Kalousek

Datum narození: 17.12.1960
Místo narození: Tábor
Profese: politik
Znamení: Střelec

Související celebrity

Životopis

Politik Miroslav Kalousek, exministr, zakladatel a předseda TOP 09 je jasným důkazem, že v politice se člověk nenudí. Co by to bylo za politika, kdyby jeho kariéru nedoprovázela žádná skandální aférka.

"Úsměvů není nikdy dost. Neusmát se za celý den na nikoho je zločin." Tento slogan najdete na webových stránkách politika, zakladatele a předsedy TOP 09 Miroslava Kalouska. Než se otec dvou dětí stal politikem, vystudoval Vysokou školu chemicko-technologickou v Praze, kde v roce 1984 získal titul inženýra a poté pracoval ve výrobním podniku jako vedoucí investičního útvaru. Po získání titulu se také stal členem Československé strany lidové, která byla součástí Národní fronty a on byl ve stejném roce zaměstnán jako poradce, později vedoucí odborného útvaru místopředsedy vlády.

MIROSLAV KALOUSEK - ROZHOVOR PRO REFLEX

V letech 1993–1998 zastával Miroslav Kalousek post náměstka ministra obrany ČR, staral se o finanční řízení resortu, armádní restrukturalizace i řízení armádních zakázek. V té době si armáda objednala od ministerstva padáky. Měla je dodat firma Anex Cirus, a to padáky VTP-100. Odborníci paraclubu tvrdili, že VTP-100 měl příliš funkcí, jež si vzájemně odporovaly, přesto je ministerstvo objednalo a v roce 1996 zavedlo do výzbroje armády. Už v roce 1997 došlo ke smrtelné nehodě na VTP-100, při které zahynul vojín Roman Prinich a tyto padáky byly v roce 1998 zakázány.

Toto však nebyla jediná aféra, která Miroslava Kalouska potkala v začátcích jeho kariéry. V roce 1997 podepsal kupní smlouvu s developerskou firmou EPF na areál kasáren u pražského Náměstí republiky. Z obchodu nakonec sešlo a následné odškodnění firmy stálo stovky milionů korun. 

V roce 1998 byl Miroslav Kalousek v Jihočeském kraji zvolen za KDU-ČSL do Poslanecké sněmovny. Mezi lety 1999 až 2001 byl místopředsedou KDU-ČSL, v té době byla součástí tzv. Čtyřkoalice. Ve období 2002 až 2006 Miroslav Kalousek působil jako předseda rozpočtového výboru. V roce 2005 na tuto funkci rezignoval, poté co bylo podáno trestní oznámení na jeho manželku Radku Kalouskovou pro nezaplacení dědické daně. Toto obvinění se však nikdy nepotvrdilo.

V roce 2003 byl v Ostravě na sjezdu KDU-ČSL zvolen předsedou strany a post obhájil i v roce 2005 na sjezdu v Plzni. Pod jeho vedením získala KDU-ČSL v krajských volbách roku 2004 12,5 % rozdělovaných mandátů, což je o jednu šestinu více krajských zastupitelů než měla předtím.

V roce 2006 se po patovém výsledku voleb Miroslav Kalousek v čele KDU-ČSL pokoušel společně s ODS a zelenými vytvořit vládu. Předseda ČSSD Jiří Paroubek veřejně nabídl lidovcům účast v menšinové vládě s tolerancí KSČM. Před volbami 2006 se sice KDU-ČSL svým voličům zavázala, že nebude ve vládě podporované KSČM. Vzhledem ke komplikované povolební situaci však Miroslav Kalousek začal jednat o nabídce ČSSD. Sklidil za to ale kritiku a raději rezignoval na funkci předsedy strany (a tu nakonec i opustil). V letech 2007 až 2009 byl ministrem financí ve vládě Mirka Topolánka. Funkci si zopakoval o rok později ještě ve vládě Petra Nečase (2010 až 2013), ale to už v dresu jím založené TOP 09.

O MIROSLAVU KALOUSKOVI ČTĚTE ZDE>>

O založení nové strany začal Miroslav Kalousek přemýšlet roku 2009. Jako ideologii zvolil pravicový konzervatismus a název TOP 09. Vznik své strany podmínil podporou Karla Schwarzenberga, který jeho nabídku přijal a stal se předsedou. Miroslav Kalousek se stal 1. místopředsedou strany. TOP 09 ve volbách 2010 ukázala, že má nečekaně velkou podporu, po předčasných volbách 2013 pak převzala po ODS žezlo lídra na české pravici. To se ukázalo i při prezidentských volbách 2013, kdy kandidát ODS Přemysl Sobotka totálně propadl, zatímco Karel Schwarzenberg byl velmi důstojným protivníkem Miloše Zemana. Nevraživost mezi budoucím prezidentem a oběma hlavními tvářemi TOP 09 byla velmi silná, nicméně od té doby, co Zeman trůní na Hradě zjihne před jeho hlasem i tvrdohlavý Kalousek.

Do parlamentních voleb 2017 Miroslav Kalousek vkročil jako lídr TOP 09 ve Středočeském kraji.

VŠE O PARLAMENTNÍCH VOLBÁCH 2017 NAJDETE ZDE>>

 

Články o celebritě

Krnáčová v Praze dostane tisíce navíc, Vokřál v Brně zchudne. A Kalousek zuří Krnáčová v Praze dostane tisíce navíc, Vokřál v Brně zchudne. A Kalousek zuří Starostové a primátoři si od příštího roku polepší zhruba o 8,5 procenta. Podle velikosti obcí, měst… číst článek
Snížíme odvody na sociální pojištění, tím se zvýší platy, slíbila Adamová z TOP 09 Snížíme odvody na sociální pojištění, tím se zvýší platy, slíbila Adamová z TOP 09 Pokud by pracovala za minimální mzdu, musela by se vzdát například chození do kina a na rodičovskou… číst článek
„Pivní populismus.“ Ministr Pilný odmítl návrh ODS na nižší daň. Schytal to od Kalouska „Pivní populismus.“ Ministr Pilný odmítl návrh ODS na nižší daň. Schytal to od Kalouska Sněmovna v pátek neschválila návrh ODS na snížení spotřební daně z piva. Zamítnout návrh prosazoval… číst článek

Další Politici

zobrazit profil Zdeněk Faltus
Zdeněk Faltus
zobrazit profil Václav Hampl
Václav Hampl
zobrazit profil Václav IV.
Václav IV.
zobrazit profil Jiří Crha
Jiří Crha
zobrazit profil Jan Malý
Jan Malý
zobrazit profil Zdeněk  Seidl
Zdeněk Seidl
zobrazit profil Jaroslav Zedník
Jaroslav Zedník
zobrazit profil Alexander Dubček
Alexander Dubček