Andre Young - Dr. Dre

Datum narození: 18.2.1965
Přezdívka: Dr. Dre
Místo narození: Compton, Kalifornie, USA
Profese: rapper, producent
Znamení: Vodnář

Související celebrity

Životopis

Andre Young neboli Dr. Dre je jeden z hlavních průkopníků hiphopu na světě, šestinásobný držitel cen Grammy, miliardář a jeden ze zakladatelů značkových sluchátek Beats by Dr. Dre.

Na začátku všeho stála agrese a naštvanost z ghetta. Odboj proti vládě a podmínkám, ve kterých černá komunita tehdy žila. Dr. Dre byl jeden z členů legendární, avšak kontroverzní skupiny, N.W.A. Definovali tehdy pojem gangsta rap. Dosáhli obrovského úspěchu a Dre pokračoval dál založením nahrávací společnosti Death Row Records v roce 1991.

O rok později objevil tehdejšího pasáka Snoop Dogga a představil ho na svém debutovém albu The Chronic. Deska získala 3x platinu a po vydání nebyly pochyby o tom, že Dre navždy přepsal dějiny hiphopu. Roku 1996 produkoval nesmrtelný hit California Love, tehdy kralujícímu 2 Pacovi. Vlivem smrti Tupaca Shakura, vycítil opad zájmu o produkty Death Row Records a založil další nahrávací společnost Aftermath Ent. Navždy se rozloučil s pravým gangsta rapem a o rok později objevil mladého začínajícího bílého rappera Eminema. Vyprodukoval jeho prvotní album The Slim Shady LP a dodnes mají více než vřelé vztahy.

Následovalo druhé sólové album Chronic 2001, kde představil další jména, která dostal do hry. Hittman, Snoop Dogg, Jay-Z, Xzibit, nebo již zmiňovaný Eminem. Všechna tahle jména vděčí, alespoň částečně, za svůj kariérní úspěch Dremu. Andre se dokonce objevil i v několika filmech jako je Set It Off, The Wash nebo Training Day.

Rok 2008 byl pro Dreho neskutečně přelomový. Vydal svou vlastní edici sluchátek pojmenovanou Beats by Dre a začal budovat své sluchátkové impérium. Sluchátka se stala hitem, módním doplňkem a fenoménem téměř po celém světě. Dodnes se za účelem reklamy objevují v mnoha klipech a stala se neskutečně populární pro svůj zvuk i design. Následovalo pár spoluprácí s firmou HTC a v červnu 2014 společnost Apple odkoupila Beats Audio za rekordních 3,2 miliardy dolarů. Dr. Dre se tímto krokem stal prvním umělcem v hiphopu, jehož jmění přesáhlo miliardu dolarů.

Kuriózní je, že i přes pozdější hudební neaktivitu Dreho, je stále (již od roku 2004), očekáváno jeho třetí sólové album s názvem Detox. Dočkají se fanoušci? To ví jenom Dr. Dre.