Jaroslav Borka

Datum narození: 18.10.1952
Místo narození: Mariánské Lázně
Profese: politik KSČM, pedagog
Znamení: Váhy

Související celebrity

Životopis

Politik Jaroslav Borka, jehož si KSČM vybrala jako svého lídra v Karlovarském kraji do voleb 2017, byl Sněmovnou vydán ke stíhání v kauze kolem machinací s dotacemi.

Po absolvování Střední všeobecně vzdělávací školy v Mariánských Lázních Jaroslav Borka vystudoval ruský jazyk a tělesnou výchovu na Pedagogické fakultě v Plzni. V rámci studia byl na půlroční studijní stáži ve Volgogradu v tehdejším SSSR. Poté učil na ZŠ v Teplé.

JAROSLAV BORKA - SPRAVEDLNOST VE SNĚMOVNĚ?

Pět let do Sametové revoluce komunista Jaroslav Borka pracoval v organizacích KSČ. Roku 1993 získal živnostenský list a začal podnikat, od roku 1995 se uvádí jako společník ve firmě VNB trade. Figuroval též ve statutárních orgánech Karlovarské teplárenské či Karlovarské krajské nemocnice.

K politice Jaroslav Borka přičichl jako asistent poslance, jímž se stal roku 1996. Jen dva roky nato byl za KSČM zvolen do Zastupitelstva města Karlovy Vary a mandát opakovaně obhájil. Roku 2000 zasedl též v krajském zastupitelstvu. V letech 2008 až 2012 byl náměstkem hejtmana pro oblast majetkoprávní a vnitřních věcí a v listopadu 2012 se stal 1. náměstkem pro ekonomiku.

Funkci náměstka Jaroslav Borka opustil, jelikož se ve volbách 2013 probojoval do Sněmovny. Získal 1 824 preferenčních hlasů a přeskočil tak i tamního lídra Pavla Hojdu. Opakovaně neúspěšně kandidoval do Senátu, a to v obvodu č. 1 - Karlovy Vary. V parlamentních volbách 2017 se stal lídrem KSČM v Karlovarském kraji.

O JAROSLAVU BORKOVI ČTĚTE ZDE>>

V červnu 2017 byl Jaroslav Borka společně s poslancem Josefem Novotným (za ČSSD) Sněmovnou vydán ke stíhání v případu machinací s dotacemi z Regionálního operačního programu Severozápad, v němž policie sdělila obvinění několika vysokým úředníkům a podnikatelům. Oba poslanci jsou podezřelí mj. z poškození finančních zájmů EU a zjednání výhody při zadání veřejné zakázky.

Jaroslav Borka je ženatý. S manželkou Věrou, která pracuje v květinářství jako floristka, má syna Ivana a dceru Veroniku.

VŠE O PARLAMENTNÍCH VOLBÁCH 2017 NAJDETE ZDE>>

  

Další Politici

zobrazit profil Marian Jurečka
Marian Jurečka
zobrazit profil Blanka z Valois
Blanka z Valois
zobrazit profil Petr Kulhánek
Petr Kulhánek
zobrazit profil Zikmund Lucemburský
Zikmund Lucemburský
zobrazit profil Jana  Nagyová-Nečasová
Jana Nagyová-Nečasová
zobrazit profil Petr Orel
Petr Orel
zobrazit profil Pcheng Li-jüan
Pcheng Li-jüan
zobrazit profil Antonín Vyšohlíd
Antonín Vyšohlíd