Po neúspěšných přijímačkách na pražskou DAMU nastoupil Ladislav Smoljak obor matematika a fyzika na pedagogické škole. Pracoval jako asistent na Karlově univerzitě a učil i na několika středních školách. Jako externí redaktor týdeníku Mladý svět spoluvytvořil hudební anketu Zlatý slavík. Postupně se ale během té doby blížil k řemeslu, na které neměl podle pedagogů na DAMU vůbec talent.
Zdeněk Svěrák a Ladislav Smoljak spolu postupně napsali patnáct her, jejichž autorství připsali fiktivnímu českému géniovi Járovi Cimrmanovi. Intelektuální humor proudí ve všech jejich hrách, ať už jsou to Němý Bobeš, Dlouhý, Široký a Krátkozraký, Hospoda na mýtince, Dobytí severního pólu Čechcem Karlem Němcem, Záskok, Švestka, Blaník nebo jejich poslední kus České nebe. Diváky baví přes čtyřicet let také v knihách a filmech o Járovi Cimrmanovi, který se stal neodmyslitelnou součástí české kultury a byl by zřejmě zvítězil v roce 2005 i v rozsáhlé anketě o největšího Čecha, pokud by ho pořadatelé nevyřadili.
Kromě Divadla Járy Cimrmana provozoval Ladislav Smoljak i Studio Láďa, kde předváděl vlastní autorské hry.
Se Svěrákem vytvořili také nezapomenutelné filmové komedie Jáchyme, hoď ho do stroje, Na samotě u lesa nebo Rozpuštěný a vypuštěný. Ladislav Smoljak k tomu zrežíroval i Nejistou sezónu nebo Vrchní, prchni. V mnoha filmech si také zahrál, např. Trhák či Marečku podejte mi pero.
Poprvé se Ladislav Smoljak oženil v roce 1958 se Soňou Doležílkovou, podruhé s Dagmar Čamrovou a potřetí uchvátila jeho srdce Alice Tichá, ani tady ale manželství nevydrželo. Mezi jeho partnerky patřila také herečka a moderátorka Dagmar Patrasová.
Ladislav Smoljak měl čtyři děti – syny Davida a Filipa a dcery Kateřinu a Bětu. Do českého nebe odešel kvůli rakovině v osmasedmdesáti letech.