Mezi několika sty tisíci slov, která obsahuje respektovaný Oxfordský slovník angličtiny, se vyskytuje i několik neobvyklých novotvarů. Tak například sloveso „to handbag“, které doslova znamená „ukabelkovat“. Začalo se používat koncem 80. let, kdy už byla Margaret Thatcherová několik let britskou premiérkou (vládla 1979 až 1990) a její pověstná kabelka byla postrachem všech oponentů - nejen opozičních politiků, ale i neposlušných ministrů. V kožené kabelce Farragamo za 450 dolarů, kterou měla neustále při sobě, nosila poznámky i důležité dokumenty a díky nim dokázala argumentačně rozdrtit v podstatě kdykoli kohokoli. Díky své kabelce, a samozřejmě také díky své pevné vůli a cílevědomosti, si mohla dovolit pronášet výroky, jako třeba: „Porážka? Neznám význam tohoto slova!“ V roce 2000, deset let poté, co Margaret Thatcherová opustila Downing Street, se její legendární příruční taška vydražila za 82 000 liber. Peníze si ale dcera drobného obchodníka Alfreda Robertse, vystudovaná chemička a právnička, matka dvojčat a od roku 1992 také baronka z Kestevenu nenechala. Putovaly na podporu léčby rakoviny prsu.
ŽELEZNÁ LADY MARGARET THATCHEROVÁ
Tvrdost a neústupnost vynesly Margaret Thatcherové řadu přezdívek. V politice začínala jako „hokynářova dcera“, jak jí posměšně říkali spolustraníci, které svým stylem i rozhledem zastiňovala. Jako ministryně školství už se stala „zlodějkou mléka“, když zrušila jeho nákladné a neefektivní rozdávání ve školách. Německý kancléř Helmut Kohl ji považoval za ženu, která „rozdává bolest hlavy“, francouzský prezident François Mitterrand nepřehlédl její půvaby a viděl ji jako „Marilyn Monroe s očima Caliguly“. A sovětský tisk ji hanlivě přejmenoval na Železnou lady. Tento titul přijala zapřisáhlá odpůrkyně bolševismu se vší hrdostí.
Když Margaret Thatcherová v roce 1979 převzala vládu, říkalo se o Velké Británii, že je „nemocným mužem Evropy“. Kdysi nejmocnější a nejbohatší země světa se tou dobou hospodářsky propadala a dokonce i v rámci Evropy hrála až čtvrté housle. Předstihly ji Německo, Francie a dokonce i Itálie. Tvrdé škrty přinesly nejprve zvýšení nezaměstnanosti a masové protesty, země se však koncem 80. let vrátila opět na světové výsluní, ať už jde o zdravý ekonomický růst či mezinárodní prestiž (Thatcherová nepodlehla radám svého okolí a když Argentina napadla britské výsostné území Falklandy, vyslala tam přes půl světa armádu a během dvou měsíců zvítězila, byť spory o Falklandy trvají dodnes; jí a americkému prezidentu Ronaldu Reaganovi se připisuje zásluha za demontáž sovětského komunismu).
Když 8. dubna 2013 Margaret Thatcherová zemřela, odešla sice nezapomenutelná britská legenda, zůstal po ní však odkaz, který má i své jméno. Nikoli jen slovo ukabelkovat, ale také termín thatcherismus, který běžně používají sociologové a politologové po celém světě, když hovoří o politice zodpovědného, štíhlého státu, autonomní občanské společnosti a důrazu na volný trh. Učaroval i někdejšímu českému prezidentovi Václavu Klausovi, který se k thatcherismu opakovaně hlásil. Železná lady dokázala konzervativní program své strany, v mnohém nepopulární, skutečně uvést v život. Jaký byl její recept? „Chcete-li v politice, aby bylo něco řečeno, uložte to muži. Chcete-li, aby bylo něco uděláno, uložte to ženě.“
V roce 2011 natočila režisérka Phyllida Lloydová životopisný film Železná lady, kde si někdejší premiérku zahrála Meryl Streepová.