Jaroslav Dietl má na svém kontě více než 90 scénářů, které získaly uznání jak u nás, tak v zahraničí. Protože se jeho otec vydal s rodinou pracovně do Jugoslávie, narodil se malý Jaroslav tam. Sotva se naučil pořádně mluvit a zajímat hlouběji o okolní svět, přestěhovala se rodina do Československa. Nakonec se uhnízdili v Brně, kde i mladý Jaroslav Dietl po zdolání reálného gymnázia a průmyslové školy textilní studoval ještě psychologii na Masarykově univerzitě. Dokonce vychovával i učňovskou mládež a pracoval na ministerstvu sociální péče.
Jeho zájem o okolní svět však rozhodně neustával. Začal se zajímat o dramaturgii, kterou nakonec i studoval na FAMU. Během té doby začal psát různé komické skeče pro Československou televizi, takže není divu, že po zdolání FAMU se konečně v roce 1962 stal Jaroslav Dietl nedílnou součástí Filmového studia Barrandov.
Jaroslav Dietl dával své přesvědčení najevo různými cestami. Nakonec byl v roce 1973 pro své názory vyloučen z KSČ. Spolupracoval s divadly - je autorem her jako Marmeládové moře, Nepokojné hody svaté Kateřiny, Byli jednou dva..., Baron Kaplan, Tři chlapi v chalupě, Slečnu pro Jeho excelenci, soudruzi!, Filosofská historie, aj.
Jako dramaturg Jaroslav Dietl zazářil hlavně díky psychologickému dramatu Jiřího Hanibala Škola hříšníků a díky komedii Františka Filipa Utrpení mladého Boháčka. Jako autor vynikl díky filmům Tři chlapi v chalupě (1963), kde si zahrál například Lubomír Lipský nebo Ladislav Trojan, černou komedií s Vlastimilem Brodským Ďábelské líbánky (1970), další komedií Zdeňka Podskalského st. Křtiny, závěrem třeba ještě Nešťastný šafářův dvoreček a krátkometrážní komedie Babička.
Významnější jsou ale jeho seriály, které mu zajistily popularitu i v zahraničí. Za ty nejznámější můžeme jmenovat seriály Rodina Bláhova, Nejmladší z rodu Hamrů, Žena za pultem, Malý pitaval z velkého města, Rozpaky kuchaře Svatopluka, Synové a dcery Jakuba Skláře a konečně legendární Nemocnice na kraji města (1977, 1981). Za významný podíl na české kinematografii získal Cenu ČST i titul Zasloužilého umělce.
Jaroslav Dietl byl i spisovatelem z povolání. Publikoval také v deníku Mladá fronta a v časopisu Dikobraz.
Se svou ženou Magdalenou Dietlovou se seznámil v době, kdy pracoval v televizi. Oba v té době rozbourali své dosavadní vztahy, aby mohli být spolu. Nakonec jí (stejně jako svým dětem) zemřel před očima, když hráli rodinný tenis a Jaroslav Dietl dostal infarkt.