Volební úspěch se dostavil přesto, možná právě proto, že se Marian Kotleba nebojí vyvolávat incidenty. Při svém projevu k 70. výročí založení klerofašistického Slovenského státu zakřičel zlověstný slovenský pozdrav z dob 2. světové války Na stráž! a byl zadržen policií.
Marian Kotleba se narodil 7. dubna 1977. Maturitu složil na Střední průmyslové škole v Banské Bystrici. Pak získal titul magistra přírodních věd a inženýra ekonomie. V letech 2001 a 2012 ovšem pracoval jako učitel na Sportovním gymnáziu v Banské Bystrici.
Zároveň byl od roku 2003 lídrem Slovenské pospolitosti, strany, která oslavovala klerofašistický Slovenský stát a její program některá média označila za neonacistický. Tato strana se později musela zrušit, její činnost totiž odporovala slovenské ústavě.
O pár let později porušil Marian Kotleba zákony znovu, když zkoušel ostražitost demokracie a při projevu vyřkl pozdrav slovenských gardistů, sloužících klerofašismu v éře Jozefa Tisa, přisluhovače Adolfa Hitlera .
Není proto divu, že roku 2012 byl jakožto učitel Marian Kotleba odvolán, především díky protestům, že školy by měly být apolitické a není možné, aby v nich učili političtí extrémisté. To vedlo k tomu, že se Marian Kotleba znovu začal angažovat v politice. V krajských volbách v roce 2013 získal post župana (předsedy kraje) a v posledních volbách do parlamentu v roce 2016 překvapivě získal 8,04 % hlasů a tedy 14 křesel.
Za svůj úspěch vděčí Marian Kotleba především imigrační krizi, z které vytěžil, co se dalo. Již dlouho totiž tento politik pořádá pochody proti uprchlíkům i proti Romům, kterých je na Slovensku zhruba 10 %. Romové čelí nesnášenlivosti i Banskobystrickém kraji, ve kterém Marian Kotleba působí jako župan. Sám banskobystrický župan si dovolil nazvat Romy parazity. Vysloužil si za to žalobu Státního zastupitelstva za hanobení národa a rasy.
Od 11. dubna 2016 zavedla Lidová strana Naše Slovensko ve vlacích jakési občanské hlídky. Marian Kotleba si vyžádal od slovenských železnic seznam nejrizikovějších spojů a jeho strana vytvořila tříčlenné skupiny, aby údajně hlídaly bezpečnost ve vlacích. Je však známo, že hlídky jsou především populistickým nástrojem, jak využít dobře živeného strachu z migrační vlny.
Marian Kotleba je od roku 2014 ženatý. Vzal si o 18 let mladší blondýnku Frederiku Pospíšilovou, i s ní se údajně seznámil za vypjatých okolností.