Madeleine Albrightová | Celebwiki.cz

Madeleine Albrightová

Datum narození: 15. 5. 1937
Místo narození: Praha
Profese: bývalá poradkyně Václava Havla, exministryně zahraničí USA
Znamení: Býk

Související celebrity

Životopis

Američanka s českými kořeny Madeleine Albrightová se stala historicky první ženou, která ve Spojených státech usedla do křesla ministryně zahraničních věcí.

Madeleine Albrightová, rozená Marie Jana Körbelová (po roce 1945 Korbelová), pochází z židovské rodiny z pražského Smíchova. Její otec byl československý diplomat. Po okupaci Československa Adolfem Hitlerem se rodině podařilo odejít do Londýna.

MADELEINE ALBRIGHT SE PUSTILA DO TRUMPA

Po válce se rodina vrátila do Československa, aby ho záhy, tedy po komunistickém převratu v roce 1948, opustila a usadila se v americkém Coloradu.

Po studiích na internátní škole ve Švýcarsku a absolvování politologie na Wellesley College se provdala za novináře Josepha Medilla Pattersona Albrighta. Ve studiu pak Madeleine Albright pokračovala na Kolumbijské univerzitě.

Konzultantem doktorátu Madeleine Albright byl polský rodák Zbigniew Brzezinski, který ji po vítězství Jimmyho Cartera vzal s sebou do administrativy Bílého domu. V roce 1992 ji poradce Billa Clintona pro otázky zahraniční politiky pozval do volební kampaně.

Bill Clinton po volbách Madeleine Albright jmenoval velvyslankyní USA v Radě bezpečnosti OSN a poté i vedoucí štábu pro spolupráci s Radou pro národní bezpečnost (NSC). V letech 1993 až 1997 byla velvyslankyní USA při OSN.

V roce 1996 na půdě OSN Madeleine Albright zaujala mj. ostrou reakcí na sestřelení dvou civilních letadel nad Kubou, což označila za chladnokrevnou vraždu. Získala velký vliv na rozhodování o zahraniční politice, což jí pomohlo ke křeslu ministryně.

Stala se tak ve Spojených státech první ženou na tomto postu. Ministryní zahraničí (Secretary of State) Madeleine Albright byla od 23. ledna 1997 do 20. ledna 2001.

Měla významný podíl na řešení kosovské otázky a zasloužila se o budoucnosti této srbské provincie. Dále Madeleine Albright mj. velkou měrou přispěla k tomu, aby do funkce generálního tajemníka OSN nebyl opětovně zvolen Butrus-Butrus Ghálí a sehrála významnou roli při rozšíření NATO o Česko, Polsko a Maďarsko.

Po odchodu z funkce ministryně se o Madeleine Albrightové spekulovalo jako o možné nástupkyni Václava Havla, jemuž dělala poradkyni, ve funkci prezidenta České republiky. V letech 2003 až 2005 stále v čele Newyorské burzy. Poté se věnovala mj. přednášení a stala se předsedkyní Komise pro posílení práv chudých.

V květnu 2012 Barack Obama Madeleine Albright udělil Prezidentskou medaili svobody.

O MADELEINE ALBRIGHTOVÉ ČTĚTE ZDE>>

Madeleine Albrightová má sestru Kathy a bratra Johna a je matkou dcer Anne Korbel Albright, Alice Patterson Albright a Katherine Medill Albright.

 

Další Osobnosti

zobrazit profil Tim Robbins
Tim Robbins
zobrazit profil Helena Dvořáková
Helena Dvořáková
zobrazit profil Ivan Trojan
Ivan Trojan
zobrazit profil Filip Tomsa
Filip Tomsa
zobrazit profil Vendulka Křížová
Vendulka Křížová
zobrazit profil Jakub Skavroň
Jakub Skavroň
zobrazit profil Michaela Pavlátová
Michaela Pavlátová
zobrazit profil David Novotný
David Novotný