Celé dětství Vladimír Čapka strávil v Brodku u Přerova, kde se vyučil zámečníkem a vystudoval design v ateliéru prof. J. Klímy. Prvními krůčky k divadlu byla prý role Vepříka v pohádce Dům kočky Modroočky, kterou hrál již ve svých pěti letech. Od té doby se soustavně věnoval ochotnickému divadlu a zmíněná záliba vyústila ve studium herectví na JAMU. Herectví má v rodině. Jeho otec byl zapálený ochotník. Herec je i jeho bratr Jiří Čapka a synovci Filip a Michal a také ještě další příbuzní.
Své první profesionální angažmá Vladimír Čapka získal v Severomoravském divadle Šumperk v roce 1978. Zde ztvárnil např. role Klauna Emilia (Cirkus Blecha), Smerďakova (Bratři Karamazovi), Trepifajksla (Dalskabáty, hříšná ves), Viktora (Bambini di Praga) a Inkvizitora (Upálení Kryštofa Lautnera). Druhé, patnáctileté angažmá nabídlo Vladimíru Čapkovi v roce 1980 Divadlo Petra Bezruče. Zde nastudoval obsáhlou řadu rolí - mj. Hamleta, Misantropa či Amadea.
Své třetí angažmá přijal v souboru činohry Národního divadla moravskoslezského v Ostravě v roce 1995. Zde hrál třeba v představeních Král Lear, Komik, Hlupák Gimpl, Žebrácká opera, Cabaret, Slož mě něžně nebo Sen noci svatojánské.
V roce 1988 získal Vladimír Čapka cenu Aktualit za roli hře Báj Daniely Fischerové. Stal se také trojnásobným laureátem Ceny Českého literárního fondu za role Šťastlivce (Ostrovskij: Les), muže (Fischerová: Báj) a Hamleta (Shakespeare: Hamlet) – vše během angažmá v Divadle Petra Bezruče.
Vladimír Čapka se objevil také ve filmech a v televizi. Jmenujme např. seriály Četnické humoresky, O ztracené lásce, Kriminálka Anděl, Vraždy v kruhu, Vyprávěj či filmy: Konto separato Dušana Kleina, kde hrála i jeho manželka Marcela Čapková, Císař a Tambor s Ondřejem Vetchým v hlavní roli či Hlídač č. 47 režiséra Filipa Renče.