Jaroslav Filip

Datum narození: 22.6.1949
Datum úmrtí: 11.7.2000
Místo narození: Hontianske Moravce
Profese: hudebník a skladatel
Znamení: Rak

Související celebrity

Životopis

Jaroslav Filip byl slovenským skladatelem, humoristou, dramaturgem, hercem, hudebníkem a propagátorem Internetu.

Jaroslav Filip se narodil v rodině učitelů. Studoval na Bratislavské konzervatoři, ale kvůli špatnému prospěchu musel ve studiu pokračovat na konzervatoři v Žilině.  Později ještě studoval na VŠMU obor dramaturgie a scenáristika, kde v roce 1976 promoval. V těchto dobách byl velkým obdivovatelem skupiny Beatmen Deža Ursínyho.

Hrával i ve vysokoškolském klubu Véčko se skupinou Blues Five, se kterou se zúčastnil i pražského beatového festivalu roku 1969. Nějaký čas Jaroslav Filip pracoval i v umělecké agentuře Slovkoncert.

Společně s Dežom Ursínym nahrál legendární album Provizórium. Jaroslav Filip spolupracoval i s velkými slovenskými komiky Milanem Lasicou a Juliem Satinským. S duem Milan Lasica a Julius Satinský nahrál Jaroslav Filip alba Bolo nás jedenáct, S vetrom o preteky, My, Sťahovací vtáci. Společně s nimi realizoval i kabaret Ktosi je za dverami a další projekty. V první polovině 80 let byl členem skupiny YPS.

V 90 letech spolupracoval se zpěvákem a textařem Richardem Müllerem. Společně za 77 let napsali hity, jako například Milovanie a daždi, LSD, Cigaretka na 2 ťahy, Daňový únik, 24 hodin denne. Byl členem skupiny slovenských humoristů. S nimi prostřednictvím televizních a rozhlasových programů vyjadřoval své názory na společenské dění hlavně v 90. letech.

Jaroslav Filip byl také propagátorem a hlavně fanouškem Internetu. Založil společně s Robertem Dydou první slovenský internetový magazín Sieťovka. V radiu Twist moderoval několik pořadů, mezi nejoblíbenější patřila talkshow Záložňa, Noční vtáci, na které později spolupracoval se svým starším synem.

Mohli jsme ho spatřit i ve filmu. Vrcholem jeho herecké kariéry, bylo podle mnohých ztvárnění titulní postavy v životopisném filmu Albert.

V červenci 2000 Jaroslav Filip nečekaně zemřel na infarkt. O dva roky později o něm vyšla životopisná kniha Člověk hromadného výskytu od Mariana Jaslovského.

S manželkou Evou měl tři děti. Syny Jaroslava a Lea a dceru Evu. Jejich manželství, ale nebylo bez krizí. Jaroslav Filip měl milenku a tou byla herečka Anna Šišková. K rozvodu sice nakonec nedošlo, ale Anna Šišková s ním otěhotněla a narodila se jí dcera Dorota Nvotová.

 

Další Hudebníci

zobrazit profil Martin Rausch
Martin Rausch
zobrazit profil Jiří Stivín
Jiří Stivín
zobrazit profil Michal Dvořák
Michal Dvořák
zobrazit profil Ladislav Štaidl
Ladislav Štaidl
zobrazit profil Keith Richards
Keith Richards
zobrazit profil Karel Svoboda
Karel Svoboda
zobrazit profil Jiří Pracný
Jiří Pracný
zobrazit profil Vanessa  Mae
Vanessa Mae