Jaroslav Filip

Datum narození: 22.6.1949
Datum úmrtí: 11.7.2000
Místo narození: Hontianske Moravce
Profese: hudebník a skladatel
Znamení: Rak

Související celebrity

Životopis

Jaroslav Filip byl slovenským skladatelem, humoristou, dramaturgem, hercem, hudebníkem a propagátorem Internetu.

Jaroslav Filip se narodil v rodině učitelů. Studoval na Bratislavské konzervatoři, ale kvůli špatnému prospěchu musel ve studiu pokračovat na konzervatoři v Žilině.  Později ještě studoval na VŠMU obor dramaturgie a scenáristika, kde v roce 1976 promoval. V těchto dobách byl velkým obdivovatelem skupiny Beatmen Deža Ursínyho.

Hrával i ve vysokoškolském klubu Véčko se skupinou Blues Five, se kterou se zúčastnil i pražského beatového festivalu roku 1969. Nějaký čas Jaroslav Filip pracoval i v umělecké agentuře Slovkoncert.

Společně s Dežom Ursínym nahrál legendární album Provizórium. Jaroslav Filip spolupracoval i s velkými slovenskými komiky Milanem Lasicou a Juliem Satinským. S duem Milan Lasica a Julius Satinský nahrál Jaroslav Filip alba Bolo nás jedenáct, S vetrom o preteky, My, Sťahovací vtáci. Společně s nimi realizoval i kabaret Ktosi je za dverami a další projekty. V první polovině 80 let byl členem skupiny YPS.

V 90 letech spolupracoval se zpěvákem a textařem Richardem Müllerem. Společně za 77 let napsali hity, jako například Milovanie a daždi, LSD, Cigaretka na 2 ťahy, Daňový únik, 24 hodin denne. Byl členem skupiny slovenských humoristů. S nimi prostřednictvím televizních a rozhlasových programů vyjadřoval své názory na společenské dění hlavně v 90. letech.

Jaroslav Filip byl také propagátorem a hlavně fanouškem Internetu. Založil společně s Robertem Dydou první slovenský internetový magazín Sieťovka. V radiu Twist moderoval několik pořadů, mezi nejoblíbenější patřila talkshow Záložňa, Noční vtáci, na které později spolupracoval se svým starším synem.

Mohli jsme ho spatřit i ve filmu. Vrcholem jeho herecké kariéry, bylo podle mnohých ztvárnění titulní postavy v životopisném filmu Albert.

V červenci 2000 Jaroslav Filip nečekaně zemřel na infarkt. O dva roky později o něm vyšla životopisná kniha Člověk hromadného výskytu od Mariana Jaslovského.

S manželkou Evou měl tři děti. Syny Jaroslava a Lea a dceru Evu. Jejich manželství, ale nebylo bez krizí. Jaroslav Filip měl milenku a tou byla herečka Anna Šišková. K rozvodu sice nakonec nedošlo, ale Anna Šišková s ním otěhotněla a narodila se jí dcera Dorota Nvotová.