Dušan Rapoš

Dušan Rapoš

Datum narození: 20.6.1953
Místo narození: Moravany
Profese: slovenský režisér, scenárista a hudební skladatel
Znamení: Blíženci

Související celebrity

Životopis

Dušan Rapoš je slovenský režisér, scenárista a hudební skladatel. Je známý díky úspěšné trilogii Fontána pro Zuzanu a dokumentu Karel Kryl – Kdo jsem.

Dušan Rapoš je známý slovenský režisér, scénárista, textař, hudební skladatel a manžel české herečky Evy Vejmělkové. Natočil úspěšnou slovenskou trilogii Fontána pro Zuzanu nebo psychologické drama ze života drogově závislých lidí Suzanne (1996). V obojím hrála hlavní roli jeho manželka. Dále natočil třeba dokumentární film Karel Kryl - Kdo jsem (1993) nebo komedii Utíkejme, už jde (1986), kde si zahráli třeba Zuzana Bydžovská, Milan Lasica nebo Jiří Menzel.

Dušan Rapoš vystudoval katedru žurnalistiky na Filosofické fakultě Univerzity Komenského v Bratislavě a filmovou režii na bratislavské VŠMU. V době studií pracoval jako novinář a redaktor v rozhlasu. Od roku 1982 pracoval v zpravodajském filmu a věnoval se tvorbě týdenníků.

Dušan Rapoš se kromě práce ve filmu věnuje divadelní tvorbě, komponování hudby (např. balet Děti Titanicu) a textařství. V roce 1992 založil produkční společnost Welcome Film. V roce 2010 měla premiéru rocková opera Petr a Lucie, která vyzývá ke společnému zápasu lidí všech kontinentů proti mezinárodnímu terorismu.

Dušan Rapoš měl také problémy se zákonem. Byl obviněn z daňových úniků, měl připravit stát téměř o dva miliony. Rapoš svou chybu uznal, dle něj byl na vině finanční poradce, kterého si najal. Byl odsouzen na tři roky vězení s odkladem na pět let.

Dušan Rapoš je synem slovenského publicisty Vladimíra Rapoše. Z prvního manželství má dcery Katarínu a Dušanu, s herečkou Vejmělkovou má také dvě dcery, Taru a Ritu. Rapoš žije s rodinou poklidným životem v Havířově. 

 

Články o celebritě

Píšťalka z Básníků Vejmělková: Udělala úžasnou věc, přiznal manžel režisér. Píšťalka z Básníků Vejmělková: Udělala úžasnou věc, přiznal manžel režisér. S režisérem Dušanem Rapošem (65) si řekli "ANO" roku 2000 v americkém Las Vages. I přesto, že od… číst článek
Šok! Karel Gott v nové pohádce mluví slovensky Šok! Karel Gott v nové pohádce mluví slovensky Velký šok pravděpodobně zažijí všichni příznivci Karla Gotta, kteří zavítají od 25. října do kin… číst článek
Princ Šimůnek povýšil na krále: Padla poslední klapka pohádky Když draka bolí hlava Princ Šimůnek povýšil na krále: Padla poslední klapka pohádky Když draka bolí hlava Poprvé si střihl roli krále! Ještě donedávna byl Miroslav Šimůnek (40) ve škatulce princů, natáčením… číst článek

Další Filmaři

zobrazit profil Jan Petráň
Jan Petráň
zobrazit profil Peter Krištúfek
Peter Krištúfek
zobrazit profil Věra Chytilová
Věra Chytilová
zobrazit profil Fero Fenič
Fero Fenič
zobrazit profil Jakub Zindulka
Jakub Zindulka
zobrazit profil Jitka Bártů
Jitka Bártů
zobrazit profil Karel Janák
Karel Janák
zobrazit profil Tomáš Bařina
Tomáš Bařina