Dušan Rapoš

Dušan Rapoš

Datum narození: 20.6.1953
Místo narození: Moravany
Profese: slovenský režisér, scenárista a hudební skladatel
Znamení: Blíženci

Související celebrity

Životopis

Dušan Rapoš je slovenský režisér, scenárista a hudební skladatel. Je známý díky úspěšné trilogii Fontána pro Zuzanu a dokumentu Karel Kryl – Kdo jsem.

Dušan Rapoš je známý slovenský režisér, scénárista, textař, hudební skladatel a manžel české herečky Evy Vejmělkové. Natočil úspěšnou slovenskou trilogii Fontána pro Zuzanu nebo psychologické drama ze života drogově závislých lidí Suzanne (1996). V obojím hrála hlavní roli jeho manželka. Dále natočil třeba dokumentární film Karel Kryl - Kdo jsem (1993) nebo komedii Utíkejme, už jde (1986), kde si zahráli třeba Zuzana Bydžovská, Milan Lasica nebo Jiří Menzel.

Dušan Rapoš vystudoval katedru žurnalistiky na Filosofické fakultě Univerzity Komenského v Bratislavě a filmovou režii na bratislavské VŠMU. V době studií pracoval jako novinář a redaktor v rozhlasu. Od roku 1982 pracoval v zpravodajském filmu a věnoval se tvorbě týdenníků.

Dušan Rapoš se kromě práce ve filmu věnuje divadelní tvorbě, komponování hudby (např. balet Děti Titanicu) a textařství. V roce 1992 založil produkční společnost Welcome Film. V roce 2010 měla premiéru rocková opera Petr a Lucie, která vyzývá ke společnému zápasu lidí všech kontinentů proti mezinárodnímu terorismu.

Dušan Rapoš měl také problémy se zákonem. Byl obviněn z daňových úniků, měl připravit stát téměř o dva miliony. Rapoš svou chybu uznal, dle něj byl na vině finanční poradce, kterého si najal. Byl odsouzen na tři roky vězení s odkladem na pět let.

Dušan Rapoš je synem slovenského publicisty Vladimíra Rapoše. Z prvního manželství má dcery Katarínu a Dušanu, s herečkou Vejmělkovou má také dvě dcery, Taru a Ritu. Rapoš žije s rodinou poklidným životem v Havířově. 

 

Články o celebritě

Píšťalka z Básníků předvedla naditý výstřih! Vejmělková na padesát nevypadá Píšťalka z Básníků předvedla naditý výstřih! Vejmělková na padesát nevypadá Na premiéře Když draka bolí hlava se po dlouhé době objevila na veřejnosti Eva Vejmělková (49). Přestože… číst článek
Píšťalka z Básníků Vejmělková: Udělala úžasnou věc, přiznal manžel režisér. Píšťalka z Básníků Vejmělková: Udělala úžasnou věc, přiznal manžel režisér. S režisérem Dušanem Rapošem (65) si řekli "ANO" roku 2000 v americkém Las Vages. I přesto, že od… číst článek
Šok! Karel Gott v nové pohádce mluví slovensky Šok! Karel Gott v nové pohádce mluví slovensky Velký šok pravděpodobně zažijí všichni příznivci Karla Gotta, kteří zavítají od 25. října do kin… číst článek

Další Filmaři

zobrazit profil Robert Sedláček
Robert Sedláček
zobrazit profil Jiří Chlumský
Jiří Chlumský
zobrazit profil Ján Novák
Ján Novák
zobrazit profil Dušan Klein
Dušan Klein
zobrazit profil Warwick Davis
Warwick Davis
zobrazit profil Kateřina Bártů
Kateřina Bártů
zobrazit profil Bohdan Sláma
Bohdan Sláma
zobrazit profil Slávek Horák
Slávek Horák