Pavel Šporcl

Datum narození: 24.4.1973
Místo narození: České Budějovice
Profese: houslista
Znamení: Býk

Související celebrity

Životopis

Houslový virtuóz světového renomé Pavel Šporcl je známý svým neformálním oblékáním a vystupováním a také unikátními modrými houslemi.

Pavel Šporcl hraje na housle už od pěti let. V dětství prošel LŠU České Budějovice pod taktovkou profesora Ladislava Havla. Pak nastoupil na konzervatoř a následovala pražská AMU. V letech 1991 – 1996 studoval hru na housle v USA. Nejprve na Jižní metodistické univerzitě v Dallasu, pak na Brooklyn College a nakonec na světoznámé Juilliard School. Za celou dobu studia spolupracoval s řadou slavných a významných osobností z oboru.

Pavel Šporcl doprovázel svými modrými houslemi anglický, maďarský či polský orchestr, tleskají mu ve Francii, Itálii, Velké Británii, Rakousku, za oceánem v Kanadě nebo dalekém Japonsku. Mezi jeho nejslavnější odehrané koncerty patří ten v USA v říjnu 1998, kde nadchl obecenstvo americkou premiérou skladby „Concerto dei fiori“  Sylvie Bodorové. V roce 1999 se Státní filharmonií Brno vystoupil v Německu a v tom samém roce zabodoval v Londýně s Dvořákovým houslovým koncertem A moll.

Dlouhou dobu vystupuje s cikánskou cimbálovou kapelou Romano Stilo. Vydal na čtrnáct alb napěchovaných skladbami od Bedřicha Smetany, Antonína Dvořáka či od italského mistra Antonia Vivaldiho.

Na české půdě navštěvuje Pavel Šporcl nejprestižnější pódia (Dvořákova síň Rudolfina, Smetanova síň) i festivaly (Pražské jaro, Concentus Moraviae, Moravský podzim, Janáčkův máj). Je vítězem soutěže Holland Music Session World Tour Competition z roku 1993, po níž následovalo světové turné zahrnující mmj. koncerty v Amsterdamu, New Yorku nebo Los Angeles.

Za své umění získal houslista Pavel Šporcl mnoho ocenění. Je laureátem soutěže ARD Mnichov, Ceny Společnosti Bohuslava Martinů i mezinárodní soutěže Pražské jaro. Mimoto je patronem Linky bezpečí a Hudebního festivalu Znojmo.

Žije v dlouhodobém partnerském vztahu s dcerou slavného herce Jiřího Kodeta. Do Šporcla se herečka Barbora Kodetová zamilovala po nevydařeném manželství s podnikatelem Miodragem Maksimovičem, se kterým má dceru Lily. Společně vychovávají Lily a i další dvě společné dcery Violetu a Sophii.

 

Články o celebritě

Štědrý houslista Pavel Šporcl: Proč jsem dal desetitisíce paterčatům! Štědrý houslista Pavel Šporcl: Proč jsem dal desetitisíce paterčatům! Opožděný dárek přistál na účtu milovických paterčat. Dárce chtěl zůstal v anonymitě, Blesk ale vypátral,… číst článek
Paterčata slaví: Došly prachy od muže známé herečky! Paterčata slaví: Došly prachy od muže známé herečky! Milovická paterčata mají důvod k radosti! Na jejich účtu totiž přistálo krásných 20 tisíc korun.… číst článek
Slavná česká celebrita poslala paterčatům balík: Na účtě jim přistály desetitisíce Slavná česká celebrita poslala paterčatům balík: Na účtě jim přistály desetitisíce Dárky a finanční pomoc od dobrých lidí! I díky tomu si mohla paterčata s rodinou užít krásné Vánoce.… číst článek

Další Hudebníci

zobrazit profil Dušan Timko
Dušan Timko
zobrazit profil Petr Malásek
Petr Malásek
zobrazit profil Keith Richards
Keith Richards
zobrazit profil Mikoláš Růžička
Mikoláš Růžička
zobrazit profil František Janeček
František Janeček
zobrazit profil Lešek Wronka
Lešek Wronka
zobrazit profil Mardoša - Marek Huňát
Mardoša - Marek Huňát
zobrazit profil Elton John
Elton John