Roman Šebrle

Datum narození: 26.11.1974
Místo narození: Lanškroun
Váha: 88 kg
Výška: 186 cm
Profese: bývalý atlet
Znamení: Střelec

Související celebrity

Životopis

Roman Šebrle je bývalý český atlet, olympijský vítěz, světový a evropský šampión v desetiboji. Jako první na světě překonal hranici 9000 bodů ve své disciplíně.

Roman Šebrle začínal s fotbalem, který hrál až do svých 19ti let. S atletikou začal v roce 1990 v 16ti letech, když závodil ve skoku do dálky. Od roku 1996 je členem Dukly Praha. V Götzisu 2001 překonal jako první hranici 9000 bodů a vytvořil tak nový světový rekord v hodnotě 9026 bodů. Překonán byl o 11 let později Američanem Ashtonem Eatonem (9039).

Po obhajobě titulu evropského šampiona v Göteborgu v roce 2006 se Roman Šebrle stal zároveň prvním desetibojařem, který dokončil 35 závodů s celkovým součtem přes 8000 bodů. Šebrle má 8 zlatých medailí z vrcholných akcí. Na kontě má také unikátních 20 desetibojů se součtem nad 8500 bodů, což je již hranice světové extratřídy. Jako jediný v historii překonal také šestkrát exkluzivní hranici 8800 bodů a k 21. srpnu 2009 již 45-krát 8000 bodů. V tomto ohledu drží historický primát.

Mezi největší desetibojařské úspěchy Romana Šebrleho patří stříbro z LOH v Sydney (2000) nebo zlato z LOH v Athénách (2004). Dále je mistrem světa z Ósaky (2007) a dvojnásobným mistrem Evropy (2002, 2006). V sedmiboji vybojoval na halových mistrostvích světa dvě zlata (2001, 2004) a na mistrostvích Evropy dokonce tři (2002, 2005, 2007). V roce 2004 ho prezident Václav Klaus vyznamenal medailí Za zásluhy (tu od Klause dostalo jen pár sportovců - kromě Šebrleho ještě Jaromír Jágr, Dana Zátopková, Barbora Špotáková a Josef Váňa).

Roman Šebrle vystudoval gymnázium a nástavbu v oboru informatika. Jeho manželkou je od roku 2000 česká atletka Eva Kasalová. Spolu mají syna Štěpána a dceru Kateřinu. Jakožto člen Armádního sportovního centra (ASC) Dukla je také vojákem z povolání s hodností majora, do které byl povýšen po zlatém vítězství na olympiádě v Athénách. Po ukončení úspěšné desetibojařské kariéry hraje Roman Šebrle golf.

 

Články o celebritě

Vágner a Rosák v obležení playboy zajíčků! Na Vojtka a Kavalčíka dohlížely partnerky Vágner a Rosák v obležení playboy zajíčků! Na Vojtka a Kavalčíka dohlížely partnerky Když má muž na dosah ruky řadu krásných slečen ve svůdných kostýmcích, jen těžko se mu odolává. Výjimkou… číst článek
Bývalá miss Lašková každým dnem porodí! Těhotenské bříško jí bude chybět! Bývalá miss Lašková každým dnem porodí! Těhotenské bříško jí bude chybět! Moderátorka primáckých zpráv Gabriela Lašková (28) už brzy porodí své první dítě. Bývalá miss na… číst článek
Odměna pro Perkausovou po premiéře ve Zprávách: Růže od tajného milence! Odměna pro Perkausovou po premiéře ve Zprávách: Růže od tajného milence! Jakmile se Eva Perkausová (23) rozloučila s televizními diváky po své premiéře na postu moderátorky… číst článek

Další Sportovci

zobrazit profil David Výborný
David Výborný
zobrazit profil Filip Nepejchal
Filip Nepejchal
zobrazit profil Tomáš Pilík
Tomáš Pilík
zobrazit profil Vítězslav Veselý
Vítězslav Veselý
zobrazit profil Jonáš  Kašpar
Jonáš Kašpar
zobrazit profil Tomáš Rosický
Tomáš Rosický
zobrazit profil Adam Kotzmann
Adam Kotzmann
zobrazit profil Eva Kaderková-Krpálková
Eva Kaderková-Krpálková