Vladimír Ráž

Datum narození: 1.7.1923
Datum úmrtí: 4.7.2000
Místo narození: Nejdek
Profese: herec
Znamení: Rak

Související celebrity

Životopis

Velký herecký idol své doby a především nezapomenutelný představitel krále Miroslava z pohádky Pyšná princezna. Vladimír Ráž si však během života prošel i mnoha dalšími rolemi.

Původně se Vladimír Ráž chtěl stát doktorem, ale politické události 40. let ho nakonec dovedly ke kariéře herce. V roce 1947 tak složil absolutorium na dramatickém oddělení pražské konzervatoře. Hrát začínal v Realistickém divadle, poté přešel do Divadla státního filmu a posléze do Hudebního divadla v Karlíně, až se nakonec roku 1945 stal členem Národního divadla.

Jeho nejznámější filmovou rolí je jistě postava krále Miroslava v pohádce Pyšná princezna, kde se objevil po boku herečky Aleny Vránové. S tou se během natáčení sblížil natolik, že se rozvedl se svou ženou, také herečkou, Sašou Myškovou. Mladičká Alena Vránová se kvůli Vladimírovi pro změnu rozvedla se svým tehdejším manželem, básníkem Pavlem Kohoutem.

I přesto, že manželství Aleny Vránové a Vladmíra Ráže pro jeho záletnickou povahu také nevydrželo, počali spolu vymodlenou dceru Markétu. Její osud však skončil velmi tragicky, když v lednu 2014 zemřela. Příčinou smrti bylo pravděpodobně selhání ledvin a jater, jakožto následek silného alkoholismu.

Vedle Pyšné princezny si Vladimír Ráž zahrál i v dalších pohádkách jako Hrátky s čertem nebo Byl jednou jeden král. Zabrousil ale i do vážnějších žánrů, například ve filmu Romeo, Julie a tma nebo Psohlavci. Objevil se i v řadě televizních seriálů, znát ho můžete třeba ze Zdivočelé země, F. L. Věka nebo 30 případů majora Zemana. Pro většinu lidí ale už stejně zůstal Vladimír Ráž hodným králem Miroslavem.

Znalci dabingu by jistě Vladimíra Ráže poznali i podle hlasu. V českém znění k nám tak promlouvá například ústy Lexe Barkera jakožto Old Shatterhand v úspěšné sérii mayovek nebo skrz Jeana Maraise ve slavné sérii o Fantomasovi. Za svůj přínos dabingu byl v roce 1977 oceněn.

 

Články o celebritě

Utajená tragédie Vladimíra Ráže (†77): Zemřel mu půlroční syn! Utajená tragédie Vladimíra Ráže (†77): Zemřel mu půlroční syn! Až dlouhých 18 let po smrti Vladimíra Ráže (†77) vyšlo najevo smutné tajemství, které si herec nechával… číst článek
Takhle stárnou oblíbené princezny! Poznali byste je vůbec ještě? Takhle stárnou oblíbené princezny! Poznali byste je vůbec ještě? Pohádky prostě k vánočním svátkům patří stejně jako cukroví, jmelí a ozdobený stromeček. Každý rok… číst článek
Ťukněte si s celebritou! Herec Stanislav Zindulka slaví 85 Ťukněte si s celebritou! Herec Stanislav Zindulka slaví 85 85. narozeniny dnes slaví herec Stanislav Zindulka. Přejeme všechno nejlepší, hodně štěstí,… číst článek

Další Herci

zobrazit profil Šárka Ullrichová
Šárka Ullrichová
zobrazit profil Václav Postránecký
Václav Postránecký
zobrazit profil Michal Hruška
Michal Hruška
zobrazit profil Jan Fiala
Jan Fiala
zobrazit profil Gustav Bubník
Gustav Bubník
zobrazit profil Karel Roden
Karel Roden
zobrazit profil Pavel Sedláček
Pavel Sedláček
zobrazit profil Stevie Ryan
Stevie Ryan