Emil Zátopek

Datum narození: 19.9.1922
Datum úmrtí: 21.11.2000
Místo narození: Kopřivnice
Váha: 72 kg
Výška: 182 cm
Profese: český atlet, běžec
Znamení: Panna

Související celebrity

Životopis

Byl prvním člověkem, který zvládl uběhnout trať 10 km pod 29 minut a trať 20 km pod jednu hodinu. Československý atlet Emil Zátopek se zapsal do naší historie mnoha triumfy.

S během začínal až v pubertě. Když pracoval v Baťově obuvnické továrně ve Zlíně, jeho a další čtyři chlapce si vybral trenér k závodění. I přes své protesty, že je moc slabý, se Emil Zátopek na svém prvním závodu Běh Zlínem umístil jako druhý.

A tak to celé začalo. Trénovat ho začal Jan Haluza, s nímž absolvoval řadu závodů. V roce 1944 pokořil české traťové rekordy v běhu na 2000 m, 3000 m a 5000 m. Díky tomu byl vybrán do českého reprezentačního týmu pro mistrovství Evropy 1946. Tam skončil na pětikilometrové trati pátý, když překonal svůj vlastní čas.

Na olympijských hrách se objevil poprvé v roce 1948 na LOH v Londýně. Tam si vyběhl první místo na trati 10 km, a druhou příčku obsadil v závodě na 5 km. Rok po olympijských hrách, zvládl Emil Zátopek dvakrát zlomit světový rekord v běhu na 10km, a později sám tento rekord ještě třikrát vylepšil. Dále se stal držitelem traťových vzdáleností na skoro všechny vzdálenosti.

Jeho největší úspěch byli LOH v Helsinkách 1952. Zlatou medaili získal v běhu na 5 km, 10 km a dokonce i v maratonu, který běžel poprvé a taktéž v této disciplíně nastolil nový olympijský rekord. Tuto zlatou medaili z maratonu chtěl obhájit i o 4 roky později v Melbourne, jenže zranění třísla mu nedovolilo lepší než šesté místo. Svou sportovní kariéru ukončil Emil Zátopek v roce 1958.

V roce 1945 spojil Emil Zátopek svou sportovní kariéru se službou vojáka z povolání. Vstoupil do klubu Komunistické strany Československa. Kvůli svému sportovnímu vytížení se však Emil Zátopek v politice mnoho neangažoval. Roku 1969 se přidal k žalobě čtyř dalších lidí na poslance Viléma Nového za křivé obvinění spojené s úmrtím Jana Palacha. Nový o Zátopkovi a ostatních prohlásil, že prý Palacha k upálení naváděli, ti ho všem vůbec neznali. V roce 1970 na počátku normalizace nakonec Zátopek svou žalobu stáhl a Novému se omluvil.

Po svém odchodu z armády se Emil Zátopek živil hloubením studní.

Emil Zátopek měl za ženu Danu Zátopkovou, která se mimo jiné narodila ve stejný den, jako on, a byla to také úspěšná atletka. Vzali se roku 1948.

 

Články o celebritě

Hlinka jako Beatles! Po legendě pojmenovali planetku mezi Jupiterem a Marsem  Hlinka jako Beatles! Po legendě pojmenovali planetku mezi Jupiterem a Marsem Ivan Hlinka má svoje místo ve vesmíru. Bývalému vynikajícímu útočníkovi a úspěšnému trenérovi se… číst článek
Režisér David Ondříček: Po úspěchu Dukly 61 dostal patnáct milionů! Režisér David Ondříček: Po úspěchu Dukly 61 dostal patnáct milionů! Zdá se, že úspěch dvojdílného filmu Dukla 61 jeho režisérovi Davidu Ondříčkovi (48) všude otevírá… číst článek
Režisér trháku Dukla 61 slaví: Ondříček dostal 15 milionů! Režisér trháku Dukla 61 slaví: Ondříček dostal 15 milionů! Mít nálepku režiséra a producenta filmových trháků pěkně vynáší! Důkazem je David Ondříček (48).… číst článek

Další Sportovci

zobrazit profil Ája Vrzáňová
Ája Vrzáňová
zobrazit profil Jan Kuf
Jan Kuf
zobrazit profil Štěpán Vachoušek
Štěpán Vachoušek
zobrazit profil Jáchym Suchánek
Jáchym Suchánek
zobrazit profil Andrea Zemanová
Andrea Zemanová
zobrazit profil Roman Hubník
Roman Hubník
zobrazit profil Costa Nhamoinesu
Costa Nhamoinesu
zobrazit profil Michal Trávníček
Michal Trávníček