Emil Zátopek

Datum narození: 19.9.1922
Datum úmrtí: 21.11.2000
Místo narození: Kopřivnice
Váha: 72 kg
Výška: 182 cm
Profese: český atlet, běžec
Znamení: Panna

Související celebrity

Životopis

Byl prvním člověkem, který zvládl uběhnout trať 10 km pod 29 minut a trať 20 km pod jednu hodinu. Československý atlet Emil Zátopek se zapsal do naší historie mnoha triumfy.

S během začínal až v pubertě. Když pracoval v Baťově obuvnické továrně ve Zlíně, jeho a další čtyři chlapce si vybral trenér k závodění. I přes své protesty, že je moc slabý, se Emil Zátopek na svém prvním závodu Běh Zlínem umístil jako druhý.

A tak to celé začalo. Trénovat ho začal Jan Haluza, s nímž absolvoval řadu závodů. V roce 1944 pokořil české traťové rekordy v běhu na 2000 m, 3000 m a 5000 m. Díky tomu byl vybrán do českého reprezentačního týmu pro mistrovství Evropy 1946. Tam skončil na pětikilometrové trati pátý, když překonal svůj vlastní čas.

Na olympijských hrách se objevil poprvé v roce 1948 na LOH v Londýně. Tam si vyběhl první místo na trati 10 km, a druhou příčku obsadil v závodě na 5 km. Rok po olympijských hrách, zvládl Emil Zátopek dvakrát zlomit světový rekord v běhu na 10km, a později sám tento rekord ještě třikrát vylepšil. Dále se stal držitelem traťových vzdáleností na skoro všechny vzdálenosti.

Jeho největší úspěch byli LOH v Helsinkách 1952. Zlatou medaili získal v běhu na 5 km, 10 km a dokonce i v maratonu, který běžel poprvé a taktéž v této disciplíně nastolil nový olympijský rekord. Tuto zlatou medaili z maratonu chtěl obhájit i o 4 roky později v Melbourne, jenže zranění třísla mu nedovolilo lepší než šesté místo. Svou sportovní kariéru ukončil Emil Zátopek v roce 1958.

V roce 1945 spojil Emil Zátopek svou sportovní kariéru se službou vojáka z povolání. Vstoupil do klubu Komunistické strany Československa. Kvůli svému sportovnímu vytížení se však Emil Zátopek v politice mnoho neangažoval. Roku 1969 se přidal k žalobě čtyř dalších lidí na poslance Viléma Nového za křivé obvinění spojené s úmrtím Jana Palacha. Nový o Zátopkovi a ostatních prohlásil, že prý Palacha k upálení naváděli, ti ho všem vůbec neznali. V roce 1970 na počátku normalizace nakonec Zátopek svou žalobu stáhl a Novému se omluvil.

Po svém odchodu z armády se Emil Zátopek živil hloubením studní.

Emil Zátopek měl za ženu Danu Zátopkovou, která se mimo jiné narodila ve stejný den, jako on, a byla to také úspěšná atletka. Vzali se roku 1948.

 

Články o celebritě

Režisér trháku Dukla 61 slaví: Ondříček dostal 15 milionů! Režisér trháku Dukla 61 slaví: Ondříček dostal 15 milionů! Mít nálepku režiséra a producenta filmových trháků pěkně vynáší! Důkazem je David Ondříček (48).… číst článek
Samková chystá Ledeckou na humbuk: Ester, na to se nedá připravit! Samková chystá Ledeckou na humbuk: Ester, na to se nedá připravit! PŘÍMO Z KOREJE | V roce 2014 to byla ona, kdo okouzlil svět. Bezprostředností, knírkem. Snowboardkrosařka… číst článek
Sáblíková zatím Zátopka nepřekonala, ale… Sáblíková zatím Zátopka nepřekonala, ale… Je jí třicet, po včerejším stříbru z pětky už má šest olympijských medailí, trápí jí bolavá záda,… číst článek

Další Sportovci

zobrazit profil David Výborný
David Výborný
zobrazit profil Cristiano Ronaldo
Cristiano Ronaldo
zobrazit profil Lukáš Trefil
Lukáš Trefil
zobrazit profil Jan Zabystřan
Jan Zabystřan
zobrazit profil Jan Rajnoch
Jan Rajnoch
zobrazit profil Tomáš Mertl
Tomáš Mertl
zobrazit profil Filip Hronek
Filip Hronek
zobrazit profil Adam Kotzmann
Adam Kotzmann