Marek Dalík

Datum narození: 14.1.1975
Místo narození: Brno
Profese: podnikatel a lobbista

Související celebrity

Životopis

Marek Dalík je podnikatel a lobbista, kritizovaná a kontroverzní pravá ruka někdejšího premiéra Mirka Topolánka, když byl v úřadě. Aktivity Marka Dalíka opakovaně vyšetřovala policie.

Někdejší poradce premiéra Mirka Topolánka, brněnský rodák Marek Dalík, vystudoval politologii na Fakultě sociálních věd Univerzity Karlovy v Praze a hned poté přičichnul k vysokým politickým kruhům. Jako stážista působil v Kanceláři prezidenta republiky Václava Havla v druhé polovině 90. let.

Marek Dalík si pak si založil PR agenturu New Deal Communications a jeho vliv na politiky začal stoupat. Zvláště na ODS, jejímž členem se brzy stal. Jeho práce pro Mirka Topolánka nebyla příliš viditelná, zato on v jeho blízkosti ano.

Poprvé se o Marka Dalíka začala zajímat policie kvůli tzv. aféře Kořistka, což byl poslanec Unie svobody, který Dalíka v roce 2004 nařkl, že se ho snažil uplatit deseti miliony a postem bulharského vevyslance, pokud bude hlasovat proti vládě Stanislava Grosse. Případ se dostal před trestní soud, kde vyšuměl do ztracena. Civilní soud dal Kořistkovi za pravdu.

Dalším Dalíkovým přehmatem byla kauza Wolf v březnu 2009, která nepřímo zavinila pád Topolánkovy vlády. Dalík přesvědčoval reportéra ČT Dalibora Bártka, aby neodvysílal reportáž o poslanci Petru Wolfovovi a zneužití jedenáctimilionové státní dotace (rozhovor s odsouzeným Wolfem na Reflex.cz zde).

Posledním škraloupem Marka Dalíka je kauza Pandury, kde byl obžalován z toho, že žádal o úplatek ve výši 18 milionů euro (v přepočtu zhruba 460 milionů korun) v souvislosti s nákupem transportérů Pandur pro českou armádu. V únoru 2016 byl nepravomocně - odsouzen k pěti letům vězení, odvolací soud mu pak trest o rok zmírnil.

Marek Dalík nastoupil do ruzyňské věznice ve čtvrtek 1. září 2016, tedy poslední možný den. Ve středu ho přitom vyfotil europoslanec Petr Ježek (ANO) na Letišti Václava Havla. Dalík mířil do zahraničí a média začala spekulovat, zda k výkonu trestu opravdu nastoupí. Marek Dalík dorazil k věznici 20 minut před vypršením lhůty.

AFÉRY A PŘEHMATY MARKA DALÍKA ZDE

 

Články o celebritě

Komentář: Dalík je na svobodě. Půjde za něj sedět někdo z justice? Komentář: Dalík je na svobodě. Půjde za něj sedět někdo z justice? Lobbista Marek Dalík je po sedmi měsících zase venku. Nejvyšší soud nařídil jeho okamžité propuštění… číst článek
Dalík je z basy venku. Lobbista vyjel z vězení za tmavými skly a „žhavil“ mobil Dalík je z basy venku. Lobbista vyjel z vězení za tmavými skly a „žhavil“ mobil Lobbista Marek Dalík v středu odpoledne opustil znojemskou věznici. Stalo se tak krátce poté,… číst článek
Topolánek: Babiš je jako ubrečený kluk a Sobotka vytáhl bolševikův sen Topolánek: Babiš je jako ubrečený kluk a Sobotka vytáhl bolševikův sen Mirek Topolánek se zostra pustil do Andreje Babiše, kterého počastoval řadou nevybíravých výrazů.… číst článek

Další Ostatní

zobrazit profil Petr Ježek
Petr Ježek
zobrazit profil Tomáš Tuhý
Tomáš Tuhý
zobrazit profil Zorka Hejdová
Zorka Hejdová
zobrazit profil Petr Zelenka
Petr Zelenka
zobrazit profil Michal Horáček
Michal Horáček
zobrazit profil Viktor Kožený
Viktor Kožený
zobrazit profil Pavla Golasowská
Pavla Golasowská
zobrazit profil Dalibor Korejs
Dalibor Korejs