Sepp Blatter

Datum narození: 10.3.1936
Místo narození: Švýcarsko
Profese: fotbalový funkcionář
Znamení: Ryby

Související celebrity

Životopis

Sepp Blatter byl prezidentem Mezinárodní fotbalové federace FIFA. Jeho jméno by nejspíš zůstalo neznámé pro většinu lidí, co se nezajímají o fotbal, nebýt mnoha obvinění z korupce. I tak Sepp Blatter ještě vedl FIFA.

Jeden ze skandálů pojí šéfa FIFA Seppa Blattera s šéfem UEFA Michelem Platinim, bývalým vynikajícím francouzským fotbalistou. Šlo o platbu asi 2 miliónů švýcarských franků (téměř 50 miliónů korun) z roku 2011, k níž se nenalezly doklady. Mělo jít o údajnou odměnu za dávné poradenství, které funkcinář Michel Platini poskytoval funkcionáři Seppu Blatterovi.

VÍCE O VÝVOJI KAUZY ZDE

Již dříve se se jménem Seppa Blattera pojily pochybnosti o přidělování pořadatelství fotbalovým šampionátům. Není například jasné, podle čeho se rozhodlo o tom, že v roce 2022 mají hrát fotbalisté světové mistrovství v Kataru. Problém spočívá v 50°C, která v létě v Kataru panují a v nichž se fotbalisté budou po hřišti nejspíše plazit. Fotbalový šampionát v Rusku v roce 2018 zase Sepp Blatter dojednával v Moskvě přímo s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. I za to sklidil kritiku.

Sepp Blatter působí jako vysoký fotbalový funkcionář od roku 1975. Před tímto rokem se podílel na organizaci olympiád. Prezidentem FIFA se Sepp Blatter stal celkem čtyřikrát. Už v první volbě v roce 1998 se objevilo podezření z korupce, z ovlivňování hlasování penězi, konkrétně částkou 100 tisíc dolarů.

Naposledy byl Sepp Blatter zvolen v roce 2015, krátce poté Sepp Blatter oznámil, že rezignuje. V prosinci 2015 udělila etická komise FIFA Seppu Blatterovi (i Michelu Platinimu) zákaz osm let se jakkoli angažovat ve fotbale, Sepp Blatter to ale neuznal. Následovaly pře a tahanice, trest byl například zmírněn o dva roky. Po celou dobu Blatter pobíral dál svůj horentní plat.