Jiří Růžička

Datum narození: 12.5.1948
Místo narození: Praha
Profese: senátor a pedagog
Znamení: Býk

Související celebrity

Životopis

Senátor Jiří Růžička, dlouholetý ředitel prestižního pražského Gymnázia Jana Keplera, hodlá v rámci svého působení v horní komoře pozvednout úroveň i společenský status českého vzdělávání.

Ačkoli platí za jednoho z největších odborníků na české střední školství, sám to Jiří Růžička neměl se školami lehké. Po vršovické základní škole chodil na učiliště v Pardubicích, později na Střední všeobecně vzdělávací školu na Vinohradech. Studovala se při zaměstnání a až tak získal v roce 1969 Jiří Růžička maturitu.

Touha po vzdělání a sport na špičkové úrovni přivedly Jiřího Růžičku na Fakultu tělesné výchovy a sportu. Vystudoval zde češtinu a tělocvik. Zároveň Jiří Růžička reprezentoval Československo ve skoku o tyči a stal se několikanásobným mistrem republiky v barvách pražské Slavie.

Když věk vrcholového sportovce vypršel, začal Jiří Růžička učit. Zkušenosti ho přivedly k zážitkové pedagogice, specializuje se na koncepční přístup ke středoškolským studentům i k celému systému. Spoluzakládal Hnutí GO, stál u zrodu Asociace ředitelů gymnázií, předsedá pražskému fondu Cesta ke vzdělání. Komentuje dění v celostátních médiích.

Potíže školství přivedly Jiřího Růžičku do politiky, ač původně žádné takové ambice neměl. Jako by skákal o rtyči, posunul se v komunálních volbách v Praze 6 v roce 2014 na preferenční hlasy z páté příčky kandidátky TOP 09 na první. V roce 2016 kývl na nabídku TOP 09 pokusit se v Praze 6 o Senát.

"Od roku 1978 učím na Gymnáziu Jana Keplera a od roku 1990 na něm také řediteluji. Jsem přesvědčen, že právě vzdělávání je jednou z nejpodceňovanějších oblastí v tomto státě," uvedl ke své motivaci Jiří Růžička.

Plány se mu pokusila zkřížit politická konkurence. ČSSD a SZ v Praze 6 na senátora nominovaly filozofa Václava Bělohradského, hnutí ANO baletního mistra Vlastimila Harapese. Jiří Růžička se mohl opřít o podporu lidovců i Starostů a nezávislých.

VŠE O KRAJSKÝCH A SENÁTNÍCH VOLBÁCH 2016 ZDE

Jiří Růžička nepřestal aktivně sportovat, vedle lehké atletiky se věnoval lyžování a cyklistice. Se ženou vychoval dva syny, Jakuba a Jana.

 

Články o celebritě

Valachová chce dál zůstat ve vládě. Po prohře s kariérním řádem v Senátu Valachová chce dál zůstat ve vládě. Po prohře s kariérním řádem v Senátu Přes čtyři hodiny hájila odcházející ministryně školství Kateřina Valachová (ČSSD) v Senátu kariérní… číst článek
Valachová měla slzy na krajíčku. A do Klause mladšího šila za „pitomost“ Valachová měla slzy na krajíčku. A do Klause mladšího šila za „pitomost“ Končící ministryně školství Kateřina Valachová (ČSSD) hájí kariérní řád, který podle ní prospěje… číst článek
Učitelé měli tutlat další výpadek Cermatu. Po slohu i u přijímaček na střední Učitelé měli tutlat další výpadek Cermatu. Po slohu i u přijímaček na střední Cermat má hodně špatný týden. Organizace zajišťující státní maturity a jednotné přijímací zkoušky… číst článek

Další Politici

zobrazit profil Simona Kratochvílová
Simona Kratochvílová
zobrazit profil Petr  Gawlas
Petr Gawlas
zobrazit profil Lumír Kantor
Lumír Kantor
zobrazit profil Zbyněk Stanjura
Zbyněk Stanjura
zobrazit profil Jaromíra Vítková
Jaromíra Vítková
zobrazit profil Petr Šilar
Petr Šilar
zobrazit profil Vít Rakušan
Vít Rakušan
zobrazit profil Taťána Malá
Taťána Malá