Paolo Villaggio

Datum narození: 30.12.1932
Datum úmrtí: 3.7.2017
Místo narození: Janov, Itálie
Výška: 165 cm
Profese: herec, komik

Související celebrity

Životopis

Italský herec Paolo Villaggio, který se zařadil mezi nejlepší komiky, proslul jako Ugo Fantozzi ze série bláznivých komedií o malérech účetního-smolaře.

Dětství prožil Paolo Villaggio v chudobě během 2. světové války. Jeho otec pocházel ze sicilského Palerma, maminky byla učitelka jazyků z Benátek. Než zakotvil u herectví, prošel Paolo Villaggio řadou povolání. Byl mj. úředníkem ve společnosti Italsider.

První angažmá Paolo Villaggio získal v janovském kabaretu Iva Chiesy, kde zaujal známého divadelníka Maurizia Constanzu, který mu nabídl smlouvu do proslulého kabaretu v Římě. Zakrátko se začal objevovat i na televizní obrazovce a roku 1968 debutoval na stříbrném plátně v jedné z hlavních rolí v komedii Eat It.

Největší popularitu mu přinesla role bankovního úředníka Uga Fantozziho, jehož pronásleduje všemocný šéf. Postavu účetního-smolaře Paolo Villaggio ztvárnil v sérii bláznivých komedií. Jde dnes již o kultovní snímky, jsou to mj. Fantozzi (1975), Maléry pana účetního, Maléry pana účetního 2, Pan účetní jde do důchodu či Pan účetní opět zasahuje (1999).

Za svůj přínos italské kinematografii byl oceněn Zvláštním Zlatým lvem na Meznárodním filmovém festivalu v Benátkách 1992. Poslední roli Paolo Villaggio zpodobnil jak jinak než v komedii, a to s názvem Tutto tutto niente niente (2012).

S manželkou Maurou Albites, s níž se Paolo Villaggio oženil roku 1958, měl syna Pierfrancesca a dceru Elisabettu.

Paolo Villaggio zemřel 3. července 2017 po několikadenním boji v nemocnici. Bylo mu 84 let.

 

Další Herci

zobrazit profil Sophia Loren
Sophia Loren
zobrazit profil Ondřej Havel
Ondřej Havel
zobrazit profil Kristen Stewart
Kristen Stewart
zobrazit profil Markéta Fišerová
Markéta Fišerová
zobrazit profil Petr Pelzer
Petr Pelzer
zobrazit profil Luděk Munzar
Luděk Munzar
zobrazit profil Filip Tomsa
Filip Tomsa
zobrazit profil Jaroslav Dušek
Jaroslav Dušek