Jan Čižinský

Datum narození: 22.4.1978
Profese: politik hnutí Praha sobě, dříve KDU-ČSL, pedagog
Znamení: Býk

Související celebrity

Životopis

Politik a pedagog Jan Čižinský byl jako starosta Prahy 7 v říjnu 2017 zvolen poslancem. Ve volbách 2018 se stal kandidátem hnutí Praha sobě na post primátora.

Po absolvování historie a latiny na Filozofické fakultě a politologie a mezinárodních vztahů na Fakultě sociálních věd Univerzity Karlově v Praze Jan Čižinský pracoval jako učitel na základní škole, na gymnáziu a na Filozofické fakultě UK v Praze.

JAN ČIŽINSKÝ: KRNÁČOVÁ NENÍ DOBRÁ PRIMÁTORKA

V roce 2013 Jan Čižinský získal ocenění Bílá lilie udělované organizací Zaostřeno o.p.s. za mimořádný přínos při prosazování principu transparentnosti ve veřejné správě. Proslul jako organizátor referenda o plánu na stavbu nové budovy radnice Prahy 7 za zhruba miliardu korun.

Roku 2003 vstoupil do KDU-ČSL a působil jako asistent Cyrila Svobody a Mariana Jurečky. Do komunální politiky se Janu Čižinskému podařilo po čtyřech neúspěšných pokusech dostat ve volbách 2014, kdy vedl kandidátku subjektu PRAHA 7 SOBĚ (KDU-ČSL a nestraníci). V listopadu byl zvolen starostou Prahy 7.

V roce 2014 za Trojkoalici (SZ, KDU-ČSL a STAN) usedl do Zastupitelstva hlavního města Prahy. V parlamentních volbách 2017 díky preferenčním hlasům, které mu pomohly přeskočit prvního Daniela Hermana, Jan Čižinský získal křeslo ve Sněmovně, do níž předtím třikrát neúspěšně kandidoval.

V prosinci 2017 oznámil kandidaturu do pražského zastupitelstva za hnutí Praha sobě ve volbách 2018, na níž bylo potřeba nasbírat 100 tisíc podpisů voličů, což se podařilo. Hnutí, jehož se Jan Čižinský (už jako nestraník) stal kandidátem na primátora Prahy, slíbilo mj. zlepšení dopravní infrastruktury, masivní investice do školství a bezpečné ulice.

O JANU ČIŽINSKÉM ČTĚTE ZDE>>

Největším koníčkem Jana Čižinského je vysokohorská turistika. Zdolal např. Mont Blanc nebo Elbrus.

Jan Čižinský, vnuk dirigenta Václava Smetáčka, je ženatý a má tři dcery.

VŠE O KOMUNÁLNÍCH VOLBÁCH 2018 NAJDETE ZDE>>

 

Články o celebritě

Čižinský skončil u lidovců, poslancem zůstává: „O změně neuvažuji“. Herman má smůlu? Čižinský skončil u lidovců, poslancem zůstává: „O změně neuvažuji“. Herman má smůlu? Podáním kandidátky do voleb na pražský magistrát za konkurenční uskupení Praha Sobě zaniklo Janu… číst článek
Prahu povede primátor Hřib, Pospíšil a Čižinský ustoupili Pirátům Prahu povede primátor Hřib, Pospíšil a Čižinský ustoupili Pirátům Manažer a informatik Zdeněk Hřib (37, Piráti) bude novým pražským primátorem. Nahradí tak v čele… číst článek
Buď náš primátor, nebo nic: Boj o Prahu graduje. Piráti nám dali ultimátum, tvrdí Pospíšil Buď náš primátor, nebo nic: Boj o Prahu graduje. Piráti nám dali ultimátum, tvrdí Pospíšil Na tenkém ledě stojí aktuálně trojkoalice Pirátů, Prahy sobě a Spojených sil. Jednání o obsazení… číst článek

Další Politici

zobrazit profil Josef Mladý
Josef Mladý
zobrazit profil Oľga Haláková
Oľga Haláková
zobrazit profil Petr Navrátil
Petr Navrátil
zobrazit profil Miroslav Šlouf
Miroslav Šlouf
zobrazit profil Jan Hamáček
Jan Hamáček
zobrazit profil Petr Beitl
Petr Beitl
zobrazit profil Eva Tylová
Eva Tylová
zobrazit profil Stanislav Juránek
Stanislav Juránek