Jan Čižinský

Datum narození: 22.4.1978
Profese: politik KDU-ČSL a hnutí PRAHA SOBĚ, pedagog
Znamení: Býk

Související celebrity

Životopis

Politik a pedagog Jan Čižinský, člen KDU-ČSL a iniciativy PRAHA 7 SOBĚ, byl coby starosta Prahy 7, jímž se stal v listopadu 2014, v říjnu 2017 zvolen poslancem.

Po absolvování historie a latiny na Filozofické fakultě a politologie a mezinárodních vztahů na Fakultě sociálních věd Univerzity Karlově v Praze Jan Čižinský pracoval jako učitel na základní škole, na gymnáziu a na Filozofické fakultě UK v Praze.

JAN ČIŽINSKÝ: KRNÁČOVÁ NENÍ DOBRÁ PRIMÁTORKA

V roce 2013 Jan Čižinský získal ocenění Bílá lilie udělované organizací Zaostřeno o.p.s. za mimořádný přínos při prosazování principu transparentnosti ve veřejné správě. Proslul jako organizátor referenda o plánu na stavbu nové budovy radnice Prahy 7 za zhruba miliardu korun.

Roku 2003 vstoupil do KDU-ČSL a působil jako asistent Cyrila Svobody a Mariana Jurečky. Do komunální politiky se Janu Čižinskému podařilo po čtyřech neúspěšných pokusech dostat ve volbách 2014, kdy vedl kandidátku subjektu PRAHA 7 SOBĚ (KDU-ČSL a nestraníci). V listopadu byl zvolen starostou Prahy 7.

V roce 2014 za Trojkoalici (SZ, KDU-ČSL a STAN) usedl do Zastupitelstva hlavního města Prahy. V parlamentních volbách 2017 díky preferenčním hlasům, které mu pomohly přeskočit prvního Daniela Hermana, Jan Čižinský získal křeslo ve Sněmovně, do níž předtím třikrát neúspěšně kandidoval.

V prosinci 2017 Jan Čižinský oznámil kandidaturu do pražského zastupitelstva za hnutí PRAHA SOBĚ ve volbách 2018, na níž je potřeba nasbírat 100 tisíc podpisů voličů. Hnutí slibuje mj. radikální zlepšení dopravní infrastruktury, masivní investice do školství a bezpečné ulice.

O JANU ČIŽINSKÉM ČTĚTE ZDE>>

Největším koníčkem Jana Čižinského je vysokohorská turistika. Zdolal např. Mont Blanc nebo Elbrus.

Jan Čižinský, vnuk dirigenta Václava Smetáčka, je ženatý a má tři dcery.

VŠE O KOMUNÁLNÍCH VOLBÁCH 2018 NAJDETE ZDE>>

 

Další Politici

zobrazit profil Radka Maxová
Radka Maxová
zobrazit profil Si  Ťin-pching
Si Ťin-pching
zobrazit profil Ondřej Benešík
Ondřej Benešík
zobrazit profil Donald Tusk
Donald Tusk
zobrazit profil Eva Kislingerová
Eva Kislingerová
zobrazit profil Zdeněk Nytra
Zdeněk Nytra
zobrazit profil Tomáš Hüner
Tomáš Hüner
zobrazit profil Petr Krčál
Petr Krčál