Kdysi dávno, v časech když lidé těžko žili a tvrdě pracovali na polích, rozléhaly se po kraji jejich unavené výkřiky: "Pomáhej Bůh, Pomáhej Bůh!" Na cestě domů jim jazyk únavou už tak dobře nepracoval, a tak se krajem rozléhalo už jen jakési zkrácené "Pomáj-booo ... Pomáj-boooo!" Tak vzniklo příjmení herce Romana Pomajbo, alespoň takhle to rád říká. Ale je docela možné, že jeho příjmení na Slovensko přinesl jakýsi bohatý Ital v době, kdy se otevíraly piešťanské lázně.
Do školy začal Roman Pomajbo chodit v Bratislavě. Pro jeho přirozeně tmavší pleť se mu ve škole posmívali, že je Cikán, což Roman Pomajbo vyřešil po svém: řekl spolužákům, že jeho děda je velevážený indiánský náčelník kmene, a posměch spolužáků vystřídal obdiv. I to je jedna z životopisných historek, které herec s oblibou vypráví.
Počátkem 80. let 20. století ještě na Slovensku neexistovala střední herecká škola a na brněnskou Janáčkovu konzervatoř se mohli dostat vždy jen dva Slováci. Roman Pomajbo do školy nastupoval s pocitem, že jde na těžkou, výběrovou školu reprezentovat Slovensko, a proto musí být perfektní. Měl představy, že tam bude vládnout přísný spartánský režim a dril. Byl však překvapen. Jeho představy o teroru se rozplynuly a realita odpovídala spíše často opakovaným slovům profesorů: „Umění třeba dělat s jednou rukou v prdeli.“
Po maturitě v Brně se Roman Pomajbo vrátil do Bratislavy a úspěšně absolvoval přijímací pohovory na VŠMU. A po čtyřech letech mu do sbírky přibyl červený diplom ze státnic.
První angažmá Roman Pomajbo získal v Nitře, po roce přešel do Trnavy, aby se nakonec ocitl zpět v Bratislavě. Hostoval na všech státních jevištích hlavního města. Uváděl mj. pořady CRN-CRN, Kolo štěstí, Dokaž, co víš nebo Ponorka. Popularitu mu přinesly relace S.O.S a Niečo za niečo. Ve škole LUDUS vyučoval umělecký přednes divadla a herectví, daboval, moderoval v rozhlase.
Jistý čas žil Roman Pomajbo i v Praze, kde hostoval v divadle na Fidlovačce. Začal také občas hostovat v projektu Partička, kde spolu s Michalem Suchánkem, Richardem Genzerem, Ondřejem Sokolem, Danem Danglem a Igorem Chmelou improvizoval na daná témata.
V českém filmu Kvaska (2007) režisérky Mirjam Landové Roman Pomajbo ztvárnil cholerického režiséra. Se stejnou režisérkou spolupracoval takové na snímkuTacho (2010) z prostředí rallye. Objevil se i v dalších filmech, např. v romantické komedii Ženská na vrchou (2019).
S manželkou Petrou, kterou poznal v roce 2000 v Austrálii, má Roman Pomajbo dcery Vivien, Noemi a Timeu.