Theodor Pištěk, syn herců Theodora Pištěka a Marie Ženíškové, výtvarný talent i lásku k automobilům zdědil po prapředcích. Jeho pradědečkem byl malíř František Ženíšek. Dědeček Julius Ženíšek založil a spoluvlastnil firmu Ford Motor Company pro Rakousko-Uhersko. Vinou společníka firma zkrachovala a rodina byla nucena rozprodat cennou sbírku obrazů po Františku Ženíškovi.
Po čtvrtém ročníku gymnázia Theodor Pištěk přestoupil na Vyšší školu uměleckého průmyslu v Praze. Roku 1952 byl přijat na Akademii výtvarných umění v Praze. Tlaku komunistického režimu čelil nejrůznějšími mimoškolními recesistickými aktivitami.
Již v 16 letech se Theodor Pištěk naučil řídit auto a v 18 začal závodit. V letech 1972 až 1973 byl dokonce nominován do Československého reprezentačního družstva v automobilových závodech na okruzích.
S filmem začal koketovat roku 1959, kdy jako tvůrce kostýmů a scény spolupracoval s Františkem Vláčilem na filmu Holubice. Již jako světově proslulý mistr v oboru Theodor Pistěk získal Oscara za kostýmy k filmu Amadeus (1984) režiséra Miloše Formana. Za následující snímek Valmont (1989) obdržel cenu César a nominaci na Oscara. Roku 2003 mu byl udělen Český lev za dlouhodobý umělecký přínos českému filmu a deset let nato Křišťálový glóbus za mimořádný umělecký přínos světové kinematografii.
THEODOR PIŠTĚK A TVORBA PRO DĚTI
Vedle práce pro film, kde Theodor Pištěk dosáhl nejvyšších poct, je vysoce ceněn také jako architekt a malíř. Jeho obrazový cyklus obdržel zvláštní uznání poroty na mezinárodním festivalu malby v Cagnes-sur-Mer ve Francii v roce 1977. Obraz Na návštěvě u Harrachů (1979) se roku 2013 prodal v aukci za 3 240 000 korun, malba Racek letící do snu (1984) byla roku 2016 vydražena za 2 900 000 Kč. Jeho tvorba je stále opakovaně vystavována jak u nás, tak v zahraničí.
O THEODORU PIŠTĚKOVI ČTĚTE ZDE>>
Od roku 1990 byl Theodor Pištěk předsedou výtvarné rady Pražského hradu a navrhl uniformy Hradní stráže. Spolu s exprezidentem Václavem Havlem a Jiřím Kolářem byl iniciátorem a zakladatelem Ceny Jindřicha Chalupeckého pro mladé výtvarníky.
S asistentkou filmové režie Věrou Filipovou, s níž měl syny Jana (narozen 1961) a Martin (1967), se Theodor Pištěk oženil roku 1958.