Dětství prožil na vesnici, kde prý pracoval v hutích. Po studiu oboru zahradní a krajinářská architektura na Mendelově zemědělské a lesnické univerzitě v Brně a sochařství na Akademii výtvarných umění v Praze se Emil Adamec zaměřoval především na kamenné plastiky pro veřejná prostranství.
EMIL ADAMEC - CO NAPSAL PRO REFLEX
V rámci své umělecké kariéry cestoval po světě. Žil v bezmála třech desítkách zemí. Pět let Emil Adamec též pracoval pro bývalého pražského starostu a senátora Petra Bratského jako sochař, urbanista a architekt, přičemž vytvořil urbanistický projekt Jihozápadního města, který se ale nerealizoval.
Nějakou dobu vedl Lašské muzeum v Sedlištích ve Slezsku. Pro pražskou Letenskou pláň Emil Adamec navrhl na místo bývalého Stalinova pomníku postavit jezdeckou sochu krále Karla IV.; pro Žerotínský zámek v Novém Jičíně rovněž jezdeckou sochu, tentokrát císaře Karla I. Habsbursko-Lotrinského.
Již v srpnu 2012 Emil Adamec oznámil kandidaturu na hlavu státu v prezidentských volbách 2013. Kvůli své propagaci monarchismu, k němuž se veřejně přihlásil, byl považován za recesistu, nikoli za vážného uchazeče o post na Hradě. Svůj zájem stát se prezidentem oznámil i roku 2017. Do voleb 2018 se rozhodl vstoupit s heslem Předám moc králi!
Emil Adamec působil mj. v Hongkongu, kde si našel manželku Lixiu, jejímž otcem je významný čínský sochař To Šui Ming.