Po gymnáziu Jiřina Šiklová, rozená Jiřina Heroldová, absolvovala historii a filosofii na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy v Praze. Stála u zrodu Katedry sociologie na FF UK. V KSČ, v níž byla v letech 1956 až 1969, patřila k reformnímu křídlu.
JIŘINA ŠIKLOVÁ - ROZHOVOR NAJDETE ZDE>>
Po propuštění z univerzity Jiřina Šiklová pracovala jako uklízečka, než našla místo sociální pracovnice na geriatrickém oddělení Thomayerovy nemocnice v Praze, kde se zapojila do disentu.
Od 70. let 20. století spolupracovala s Petrem Pithartem na pašování exilové a samizdatové literatury ze Západu do tehdejšího Československa, za což byl signatářka Charty 77 Jiřina Šiklová perzekuována a vězněna.
Po Sametové revoluci 1989 se Jiřina Šiklová vrátila k přednášení sociologie na FF UK v Praze, kde do roku 2000 vedla Katedru sociální práce, již spoluzakládala. Vytvořila, řídila a podporovala Centrum a knihovnu Gender Studies v Praze.
Do politiky se Jiřina Šiklová neúspěšně pokusila vstoupit za Stranu zelených, a to ve volbách 2009 do Evropského parlamentu a v parlamentních volbách 2010.
Byla členkou správní rady několika nadací, např. Vize 97 nebo Nadace Charty 77 - Konto Bariéry. Jiřina Šiklová publikovala v řadě periodik a napsala několika knih. Jmenujme např. Studenti a ideologie na západě (1969), Deník staré paní (2003), Stoupenci proměn (2011) či Vyhoštěná smrt (2013).
Patronka festivalu demokracie a občanské společnosti Zlínské jaro Jiřina Šiklová zemřela 22. května 2021. Bylo jí 85 let.
l