Petr Svojtka

Petr Svojtka

Datum narození: 25.9.1946
Datum úmrtí: 8.5.1982
Místo narození: Praha
Profese: herec
Znamení: Váhy

Související celebrity

Životopis

Petr Svojtka byl populární divadelní, filmový i seriálový herec, který rád riskoval a provokoval. Vystudoval DAMU a měl tři děti s třemi různými ženami.

Petr Svojtka tíhl k divadlu už od mládí. První herecké role získal už během studia na DAMU. V Divadle Jiřího Wolkera se předvedl v pohádce Pták Ohnivák či tragédii Romeo a Julie. Do Národního divadla přešel v roce 1975 po osmi letech. Na jeho scéně se objevil v dramatech Milenci v kiosku, Král Lear nebo Ohlédni se v davu.

Petr Svojtka si zahrál ve filmové pohádce Malá mořská víla, televizní Královské hře nebo seriálech Žena za pultem a Arabela. Ve Třech oříšcích pro Popelku nadaboval postavu prince, kterého ztvárnil Pavel Trávníček. Předaboval také prince v pohádce Princ a Večernice, kterého hrál Juraj Ďurdiak.

Petr Svojtka miloval adrenalin. Vyhledával nebezpečí. Pro zábavu lozil po zábradlí na mostě nebo vyskakoval z jedoucí tramvaje. Jeden z kaskadérských kousků ho stál v květnu roku 1982 život. Zahynul tragicky pod vlivem alkoholu pod jednou z pražských tramvají v zastávce Botanická zahrada, když se vezl na spřáhlech mezi spojenými vozy. 

Petr Svojtka byl i přes své buřičství členem KSČ. V roce 1971 se za něj vdala herečka Kateřina Macháčková, s níž vychovával syna Petra, nynějšího divadelního režiséra. Herečka Jana Boušková, jeho druhá manželka, mu porodila syna Jana. Jeho dcerou je také herečka Jana Janěková.

 

Články o celebritě

Vzpomínky kolegů na Květu Fialovou: Byla bezelstnou ženou bez masky! Vzpomínky kolegů na Květu Fialovou: Byla bezelstnou ženou bez masky! Český showbyznys se ještě nevzpamatoval ze smrti herce Jana Třísky (†80) a dnes už kolegové z branže… číst článek
Před 35 lety tramvaj usmýkala Petra Svojtku (†36), manžela Bouškové a hlas Trávníčka v Popelce! Před 35 lety tramvaj usmýkala Petra Svojtku (†36), manžela Bouškové a hlas Trávníčka v Popelce! Jeho hlasem mluvil Moravák Pavel Trávníček ve Třech oříšcích pro Popelku i princ Velen v Princovi… číst článek
Ťukněte si s celebritou! Herečka Jana Janěková ml. slaví 39 Ťukněte si s celebritou! Herečka Jana Janěková ml. slaví 39 39. narozeniny dnes slaví herečka Jana Janěková mladší. Přejeme všechno nejlepší, hodně štěstí, lásky… číst článek

Další Herci

zobrazit profil Carmen Electra
Carmen Electra
zobrazit profil Jan Zadražil
Jan Zadražil
zobrazit profil Petr Rajchert
Petr Rajchert
zobrazit profil Vladimír Javorský
Vladimír Javorský
zobrazit profil Sabina Laurinová
Sabina Laurinová
zobrazit profil Ilja Racek
Ilja Racek
zobrazit profil Zuzana Kanócz
Zuzana Kanócz
zobrazit profil Veronika Macková
Veronika Macková