Petr Svojtka

Petr Svojtka

Datum narození: 25.9.1946
Datum úmrtí: 8.5.1982
Místo narození: Praha
Profese: herec
Znamení: Váhy

Související celebrity

Životopis

Petr Svojtka byl populární divadelní, filmový i seriálový herec, který rád riskoval a provokoval. Vystudoval DAMU a měl tři děti s třemi různými ženami.

Petr Svojtka tíhl k divadlu už od mládí. První herecké role získal už během studia na DAMU. V Divadle Jiřího Wolkera se předvedl v pohádce Pták Ohnivák či tragédii Romeo a Julie. Do Národního divadla přešel v roce 1975 po osmi letech. Na jeho scéně se objevil v dramatech Milenci v kiosku, Král Lear nebo Ohlédni se v davu.

Petr Svojtka si zahrál ve filmové pohádce Malá mořská víla, televizní Královské hře nebo seriálech Žena za pultem a Arabela. Ve Třech oříšcích pro Popelku nadaboval postavu prince, kterého ztvárnil Pavel Trávníček. Předaboval také prince v pohádce Princ a Večernice, kterého hrál Juraj Ďurdiak.

Petr Svojtka miloval adrenalin. Vyhledával nebezpečí. Pro zábavu lozil po zábradlí na mostě nebo vyskakoval z jedoucí tramvaje. Jeden z kaskadérských kousků ho stál v květnu roku 1982 život. Zahynul tragicky pod vlivem alkoholu pod jednou z pražských tramvají v zastávce Botanická zahrada, když se vezl na spřáhlech mezi spojenými vozy. 

Petr Svojtka byl i přes své buřičství členem KSČ. V roce 1971 se za něj vdala herečka Kateřina Macháčková, s níž vychovával syna Petra, nynějšího divadelního režiséra. Herečka Jana Boušková, jeho druhá manželka, mu porodila syna Jana. Jeho dcerou je také herečka Jana Janěková.

 

Články o celebritě

Tahle kočka je manželkou Igora Chmely z Partičky Tahle kočka je manželkou Igora Chmely z Partičky Na prknech Divadla Kalich líbá Jiřího Bartošku (64), doma hvězdu Partičky Igora Chmelu (42). Půvabná… číst článek
Podivné konce českých hvězd Podivné konce českých hvězd Byli nadaní, mladí a na vrcholu slávy. Užívali si život a svým uměním bavili celý národ. Pak si ale… číst článek
Petr Svojtka: Poslední výstup vedl pod tramvaj Petr Svojtka: Poslední výstup vedl pod tramvaj Přitažlivý herec Petr Svojtka (+36) našel smrt pod tramvají! Na vině byl nejspíš alkohol číst článek

Další Herci

zobrazit profil Jeanette Rosenbergová
Jeanette Rosenbergová
zobrazit profil Petr Haničinec
Petr Haničinec
zobrazit profil Pierce Brosnan
Pierce Brosnan
zobrazit profil Vlastimil Harapes
Vlastimil Harapes
zobrazit profil Pavla Drtinová
Pavla Drtinová
zobrazit profil Sabina Králová
Sabina Králová
zobrazit profil Johnny Depp
Johnny Depp
zobrazit profil Simona  Postlerová
Simona Postlerová