Petr Svojtka

Petr Svojtka

Datum narození: 25.9.1946
Datum úmrtí: 8.5.1982
Místo narození: Praha
Profese: herec
Znamení: Váhy

Související celebrity

Životopis

Petr Svojtka byl populární divadelní, filmový i seriálový herec, který rád riskoval a provokoval. Vystudoval DAMU a měl tři děti s třemi různými ženami.

Petr Svojtka tíhl k divadlu už od mládí. První herecké role získal už během studia na DAMU. V Divadle Jiřího Wolkera se předvedl v pohádce Pták Ohnivák či tragédii Romeo a Julie. Do Národního divadla přešel v roce 1975 po osmi letech. Na jeho scéně se objevil v dramatech Milenci v kiosku, Král Lear nebo Ohlédni se v davu.

Petr Svojtka si zahrál ve filmové pohádce Malá mořská víla, televizní Královské hře nebo seriálech Žena za pultem a Arabela. Ve Třech oříšcích pro Popelku nadaboval postavu prince, kterého ztvárnil Pavel Trávníček. Předaboval také prince v pohádce Princ a Večernice, kterého hrál Juraj Ďurdiak.

Petr Svojtka miloval adrenalin. Vyhledával nebezpečí. Pro zábavu lozil po zábradlí na mostě nebo vyskakoval z jedoucí tramvaje. Jeden z kaskadérských kousků ho stál v květnu roku 1982 život. Zahynul tragicky pod vlivem alkoholu pod jednou z pražských tramvají v zastávce Botanická zahrada, když se vezl na spřáhlech mezi spojenými vozy. 

Petr Svojtka byl i přes své buřičství členem KSČ. V roce 1971 se za něj vdala herečka Kateřina Macháčková, s níž vychovával syna Petra, nynějšího divadelního režiséra. Herečka Jana Boušková, jeho druhá manželka, mu porodila syna Jana. Jeho dcerou je také herečka Jana Janěková.

 

Články o celebritě

Tahle kočka je manželkou Igora Chmely z Partičky Tahle kočka je manželkou Igora Chmely z Partičky Na prknech Divadla Kalich líbá Jiřího Bartošku (64), doma hvězdu Partičky Igora Chmelu (42). Půvabná… číst článek
Podivné konce českých hvězd Podivné konce českých hvězd Byli nadaní, mladí a na vrcholu slávy. Užívali si život a svým uměním bavili celý národ. Pak si ale… číst článek
Petr Svojtka: Poslední výstup vedl pod tramvaj Petr Svojtka: Poslední výstup vedl pod tramvaj Přitažlivý herec Petr Svojtka (+36) našel smrt pod tramvají! Na vině byl nejspíš alkohol číst článek

Další Herci

zobrazit profil Ed O´Neill
Ed O´Neill
zobrazit profil Alice Bendová
Alice Bendová
zobrazit profil Čestmír Gebouský
Čestmír Gebouský
zobrazit profil Kateřina Hrachovcová-Herčíková
Kateřina Hrachovcová-Herčíková
zobrazit profil Karel Heřmánek
Karel Heřmánek
zobrazit profil Radim Fiala
Radim Fiala
zobrazit profil Ivan Vyskočil
Ivan Vyskočil
zobrazit profil Jitka Smutná
Jitka Smutná