Petr Janda

Datum narození: 2.5.1942
Místo narození: Praha
Profese: zpěvák, kytarista
Znamení: Býk

Související celebrity

Životopis

Vypadá jako rocker, zpívá jako rocker, je to rocker. Petr Janda je frontman kapely Olympic, jedné z nejslavnějších skupin Česka. S hity Želva, Osmý den nebo Jasná zpráva se vryl do myslí mnoha tisíců lidí.

Tancují na ně generace o mnoho let mladší než je on. Titul „legenda“ si potvrdil Petr Janda v roce 1993, kdy byl uveden do Sině Slávy Akademie české populární hudby. Třikrát se Janda oženil a zplodil pět dětí. Jeho bratr Slávek Janda a bratranec Luboš Arnošt jsou také známí muzikanti.

Petr Janda pochází z hudební rodiny. Matka hrála na křídlo a otec na housle. Na ně hrál i Petr. Ve čtrnácti ale potkal svou největší lásku, kytaru. Nemohl ji opustit ani po studiích na spojovacího technika. Nastoupil do skupiny Sputnici i se svým bratrem Jiřím. Poté vedl Big Beat Quintet a dostal se do Karkulky, kapely, kde hrál i jeho kolega Pavel Chrastina. Karkulka se ale rozpadla a vznikla skupina Olympic. Janda se stal v roce 1965 jejím frontmanem. Do roku 2012 vydali Petr Janda a Olympic na sedmnáct alb a koncertovali i v zahraničí, například ve Francii.

V kapele zpíval, hrál na kytaru a skládal hity. A nejenom pro sebe, ale i pro zpěvačku Marii Rottrovou, Hanu Zagorovou, zpěváka Václava Neckáře nebo Jiřího Korna, který byl nějakou dobu také členem Olympicu.

Po revoluci roku 1989 došlo k útlumu kulturní poptávky a Janda začal podnikat. Vlastní nahrávací studio Propast a založil vlastní hudební agenturu, vydavatelství a nakladatelství. Olympic po menší pauze ale znovu naladil struny a vydal nové desky. Šestkrát vyhrál Petr Janda s Olympicem českého Slavíka za nejlepší skupinu roku. Hity Dej mi víc své lásky, Dynamit nebo Taky jsem se narodil bos odhalily kouzlo nesmrtelnosti. Janda byl také předsedou výboru Ochranného svazu autorského a v roce 2004 kandidoval jako nestraník do Senátu. Ukázal se  také jako porotce soutěže X Factor.

První manželka Jana mu porodila syna Petra a Martu. Janu Jandovou ale sužovala rakovina, na kterou v roce 1991 zemřela. Na rakovinu později umřel i jeho syn Petr. Marta Jandová odešla z domova a stala se členkou německé skupiny Die Happy, v Německu žila řadu let. Dnes je Marta Jandová známá i jako zpěvačka a muzikálová herečka v Česku.

Podruhé se oženil Petr Janda s o sedmadvacet let mladší Martinou, se kterou má dceru Elišku. Vztah ale nevydržel a nakonec se kvůli manželčině nevěře rozvedli. Jeho současnou manželkou je o čtyřicet let mladší Alice Jandová, rozená Fojtíková. S ní má Petr Janda dcery Anežku a Rozárii. I tento vztah se v některých obdobích pohyboval na hranici rozvodu.

 

Články o celebritě

Jandová se nechala tetovat s kamarádkou! Co jí to hnízdí na ruce? Jandová se nechala tetovat s kamarádkou! Co jí to hnízdí na ruce? Tetování jako symbol přátelství není rozhodně žádné klišé. Po zahraniční hvězdě Seleně Gomez (26)… číst článek
Marta Jandová o strachu z partnerek táty Petra (76): Řešila to chytře! Marta Jandová o strachu z partnerek táty Petra (76): Řešila to chytře! Zpěvačka Marta Jandová (44), známá především ze svého působení v německé kapele Die Happy, se vyjádřila… číst článek
Nejstarší dcera Petra Jandy Marta přiznala: Táta mě týral! Nejstarší dcera Petra Jandy Marta přiznala: Táta mě týral! Zpěvačka Marta Jandová (44) vydala své první sólové album Barvy. Natáčela ho v nahrávacím studiu… číst článek

Další Zpěváci

zobrazit profil Lemmy Kilmister
Lemmy Kilmister
zobrazit profil Linda Genzerová Finková
Linda Genzerová Finková
zobrazit profil David Kraus
David Kraus
zobrazit profil Iva Frühlingová
Iva Frühlingová
zobrazit profil Athina Langoska
Athina Langoska
zobrazit profil Petr Spálený
Petr Spálený
zobrazit profil Jiří Macháček
Jiří Macháček
zobrazit profil Karolína Chytilová
Karolína Chytilová