Petr Janda

Datum narození: 2.5.1942
Místo narození: Praha
Profese: zpěvák, kytarista
Znamení: Býk

Související celebrity

Životopis

Vypadá jako rocker, zpívá jako rocker, je to rocker. Petr Janda je frontman kapely Olympic, jedné z nejslavnějších skupin Česka. S hity Želva, Osmý den nebo Jasná zpráva se vryl do myslí mnoha tisíců lidí.

Tancují na ně generace o mnoho let mladší než je on. Titul „legenda“ si potvrdil Petr Janda v roce 1993, kdy byl uveden do Sině Slávy Akademie české populární hudby. Třikrát se Janda oženil a zplodil pět dětí. Jeho bratr Slávek Janda a bratranec Luboš Arnošt jsou také známí muzikanti.

Petr Janda pochází z hudební rodiny. Matka hrála na křídlo a otec na housle. Na ně hrál i Petr. Ve čtrnácti ale potkal svou největší lásku, kytaru. Nemohl ji opustit ani po studiích na spojovacího technika. Nastoupil do skupiny Sputnici i se svým bratrem Jiřím. Poté vedl Big Beat Quintet a dostal se do Karkulky, kapely, kde hrál i jeho kolega Pavel Chrastina. Karkulka se ale rozpadla a vznikla skupina Olympic. Janda se stal v roce 1965 jejím frontmanem. Do roku 2012 vydali Petr Janda a Olympic na sedmnáct alb a koncertovali i v zahraničí, například ve Francii.

V kapele zpíval, hrál na kytaru a skládal hity. A nejenom pro sebe, ale i pro zpěvačku Marii Rottrovou, Hanu Zagorovou, zpěváka Václava Neckáře nebo Jiřího Korna, který byl nějakou dobu také členem Olympicu.

Po revoluci roku 1989 došlo k útlumu kulturní poptávky a Janda začal podnikat. Vlastní nahrávací studio Propast a založil vlastní hudební agenturu, vydavatelství a nakladatelství. Olympic po menší pauze ale znovu naladil struny a vydal nové desky. Šestkrát vyhrál Petr Janda s Olympicem českého Slavíka za nejlepší skupinu roku. Hity Dej mi víc své lásky, Dynamit nebo Taky jsem se narodil bos odhalily kouzlo nesmrtelnosti. Janda byl také předsedou výboru Ochranného svazu autorského a v roce 2004 kandidoval jako nestraník do Senátu. Ukázal se  také jako porotce soutěže X Factor.

První manželka Jana mu porodila syna Petra a Martu. Janu Jandovou ale sužovala rakovina, na kterou v roce 1991 zemřela. Na rakovinu později umřel i jeho syn Petr. Marta Jandová odešla z domova a stala se členkou německé skupiny Die Happy, v Německu žila řadu let. Dnes je Marta Jandová známá i jako zpěvačka a muzikálová herečka v Česku.

Podruhé se oženil Petr Janda s o sedmadvacet let mladší Martinou, se kterou má dceru Elišku. Vztah ale nevydržel a nakonec se kvůli manželčině nevěře rozvedli. Jeho současnou manželkou je o čtyřicet let mladší Alice Jandová, rozená Fojtíková. S ní má Petr Janda dcery Anežku a Rozárii. I tento vztah se v některých obdobích pohyboval na hranici rozvodu.

 

Články o celebritě

Doktor, co ošetřoval oběti Kajínka: Byl to MASAKR! Doktor, co ošetřoval oběti Kajínka: Byl to MASAKR! Zatímco si omilostněný vrah Jiří Kajínek (56) užívá svých pět minut slávy, lékař jeho obětí promluvil. … číst článek
Marta Jandová s rodinou v Americe: Brečela u Velkého kaňonu! Marta Jandová s rodinou v Americe: Brečela u Velkého kaňonu! I rockerky pláčou! Marta Jandová (43) se vydala za velkou louži poznávat přírodní krásy USA. Na úpatí… číst článek
Janda (75) a Špinarová (†65): Jejich poslední setkání... Janda (75) a Špinarová (†65): Jejich poslední setkání... Znal ji od jejího mládí! Když loni v létě Petr Janda (75) objal Věru Špinarovou (†65) po jejím vyčerpávajícím… číst článek

Další Zpěváci

zobrazit profil Sagvan Tofi
Sagvan Tofi
zobrazit profil Pink
Pink
zobrazit profil Natálie Grossová
Natálie Grossová
zobrazit profil Magdalena Kožená
Magdalena Kožená
zobrazit profil Vojtěch Drahokoupil
Vojtěch Drahokoupil
zobrazit profil Adéla Částková
Adéla Částková
zobrazit profil Freddie Mercury
Freddie Mercury
zobrazit profil Johny Machette
Johny Machette