Petra Janů

Datum narození: 19.11.1952
Místo narození: Praha
Profese: zpěvačka
Znamení: Štír

Související celebrity

Životopis

Petra Janů se v mládí jmenovala Jana Petrů. Malá nepatrnost pro člověka ale obrovský rozdíl pro lidstvo. Jiná Jana Petrů byla v té době totiž oblíbená česká jazzová a swingová zpěvačka, proto vznikla Petra Janů.

Za svou pěveckou kariéru vystřídala Petra Janů několik kapel a nazpívala přes dvacet alb. Slávu si užívala po boku producenta Michala Zelenky. Po rozvodu rodičů žila Petra Janů hlavně s babičkou. Při studiu ekonomky se věnovala i zpěvu. Chodila do sboru a hrála s amatérskými kapelami. Jako druhá skončila v soutěži Mladá píseň. Vyhrála i konkurz do Divadla Semafor, kde hledal Jiří Suchý náhradu za zpěvačku Hanu Zagorovou. V divadle si Janů všimli i skladatelé Ota Petřina a Zdeněk Rytíř. Postupně se vyzpívala do hvězdného nebe. A aby byla pro své publikum stále přitažlivá, podstoupila i několik plastických operací.

Rockové pecky i balady debutového alba Motorest nahrála zpěvačka Petra Janů se skupinou Pop-Rock. Druhou desku Exploduj skládala už v kapele Bumerang, se kterou si zahrála i ve snímku Koncert. V osmdesátých letech pro ni vytvořili Ondřej Soukup a frontman Olympicu Petr Janda alba Jedeme dál a S láskou. Se songy To máme mládež, Už nejsem volná nebo Říkej mi se stala trojnásobnou Českou slavicí. To už spolupracovala se skupinou Golem.

Znova se také uchytila na divadelních prknech. Excelovala v muzikálech Sny nocí svatojánských, Někdo to rád horké nebo Krysař. V roli královny Gertrudy v Shakespearově muzikálu Hamlet odehrála Petra Janů na pět set repríz. V roce 2010 jela zpívat i pro své krajany do americkéhp Chicaga.

Kromě Slavíků obdržela v roce 1989 Petra Janů titul zasloužilá umělkyně. Po odchodu ze Semaforu se stal Michal Zelenka jejím manažerem. O pár měsíců později i jejím manželem. Žila s ním přes třicet let. Zelenka zemřel v roce 2011 na rakovinu.

 

 

Články o celebritě

Nadaný sporťák Vojtěch Bernatský: Koncertuje s Petrou Janů! Nadaný sporťák Vojtěch Bernatský: Koncertuje s Petrou Janů! Už je to osm let, co sportovní komentátor ČT Vojtěch Bernatský (41) zazářil po boku Petry Janů (64)… číst článek
Silvestrovský trumf ČT? Vytáhne Gotta s pivem a hospodskou hymnou! Silvestrovský trumf ČT? Vytáhne Gotta s pivem a hospodskou hymnou! Tak čímpak nás, mámo, letos na Silvestra televize překvapí? Na věčné dilema českých domácností už… číst článek
Ťukněte si s celebritou! Zpěvačka Věra Špinarová slaví 65 Ťukněte si s celebritou! Zpěvačka Věra Špinarová slaví 65 65. narozeniny dnes slaví zpěvačka Věra Špinarová. Přejeme všechno nejlepší, hodně štěstí,… číst článek

Další Zpěváci

zobrazit profil zpěvačka Fergie
zpěvačka Fergie
zobrazit profil David Kraus
David Kraus
zobrazit profil Beyoncé Knowles-Carter
Beyoncé Knowles-Carter
zobrazit profil Karel Gott
Karel Gott
zobrazit profil Adéla Částková
Adéla Částková
zobrazit profil František Nedvěd
František Nedvěd
zobrazit profil Petra Černocká
Petra Černocká
zobrazit profil Dominika  Hašková
Dominika Hašková

Nejnovější profily celebrit