Petra Janů

Datum narození: 19.11.1952
Místo narození: Praha
Profese: zpěvačka
Znamení: Štír

Související celebrity

Životopis

Petra Janů se v mládí jmenovala Jana Petrů. Malá nepatrnost pro člověka ale obrovský rozdíl pro lidstvo. Jiná Jana Petrů byla v té době totiž oblíbená česká jazzová a swingová zpěvačka, proto vznikla Petra Janů.

Za svou pěveckou kariéru vystřídala Petra Janů několik kapel a nazpívala přes dvacet alb. Slávu si užívala po boku producenta Michala Zelenky. Po rozvodu rodičů žila Petra Janů hlavně s babičkou. Při studiu ekonomky se věnovala i zpěvu. Chodila do sboru a hrála s amatérskými kapelami. Jako druhá skončila v soutěži Mladá píseň. Vyhrála i konkurz do Divadla Semafor, kde hledal Jiří Suchý náhradu za zpěvačku Hanu Zagorovou. V divadle si Janů všimli i skladatelé Ota Petřina a Zdeněk Rytíř. Postupně se vyzpívala do hvězdného nebe. A aby byla pro své publikum stále přitažlivá, podstoupila i několik plastických operací.

Rockové pecky i balady debutového alba Motorest nahrála zpěvačka Petra Janů se skupinou Pop-Rock. Druhou desku Exploduj skládala už v kapele Bumerang, se kterou si zahrála i ve snímku Koncert. V osmdesátých letech pro ni vytvořili Ondřej Soukup a frontman Olympicu Petr Janda alba Jedeme dál a S láskou. Se songy To máme mládež, Už nejsem volná nebo Říkej mi se stala trojnásobnou Českou slavicí. To už spolupracovala se skupinou Golem.

Znova se také uchytila na divadelních prknech. Excelovala v muzikálech Sny nocí svatojánských, Někdo to rád horké nebo Krysař. V roli královny Gertrudy v Shakespearově muzikálu Hamlet odehrála Petra Janů na pět set repríz. V roce 2010 jela zpívat i pro své krajany do americkéhp Chicaga.

Kromě Slavíků obdržela v roce 1989 Petra Janů titul zasloužilá umělkyně. Po odchodu ze Semaforu se stal Michal Zelenka jejím manažerem. O pár měsíců později i jejím manželem. Žila s ním přes třicet let. Zelenka zemřel v roce 2011 na rakovinu.

 

 

Články o celebritě

Jiří Zmožek: Stal se z něj fanatik?! Jiří Zmožek: Stal se z něj fanatik?! Kdysi patřil mezi nejúspěšnější a nejbohatší lidi českého showbyznysu, dnes je jeho světem jen bůh… číst článek
Nejlepší kapitán Exner je prý Kodet: Tady je jasný důvod! Nejlepší kapitán Exner je prý Kodet: Tady je jasný důvod! Nonšalantní, vtipný, lehce požitkářský, milovník, nevíte, odkud přišel. A hlavně je úplně jiný než… číst článek
Opuštěný zpěvák a herec Václav Noid Bárta: Velké plány s dcerou a tátou Opuštěný zpěvák a herec Václav Noid Bárta: Velké plány s dcerou a tátou Manželství mu nevydrželo ani tři roky. Teď má Václav Noid Bárta (36) před prvním rozvodovým stáním… číst článek

Další Zpěváci

zobrazit profil Pavel Bobek
Pavel Bobek
zobrazit profil Mariah Carey
Mariah Carey
zobrazit profil Ondřej Ruml
Ondřej Ruml
zobrazit profil Kamila Nývltová
Kamila Nývltová
zobrazit profil Dasha (Dagmar Sobková)
Dasha (Dagmar Sobková)
zobrazit profil Joakim Brodén
Joakim Brodén
zobrazit profil Richard Krajčo
Richard Krajčo
zobrazit profil Vojta Nedvěd
Vojta Nedvěd