Petra Janů

Datum narození: 19.11.1952
Místo narození: Praha
Profese: zpěvačka
Znamení: Štír

Související celebrity

Životopis

Petra Janů se v mládí jmenovala Jana Petrů. Malá nepatrnost pro člověka ale obrovský rozdíl pro lidstvo. Jiná Jana Petrů byla v té době totiž oblíbená česká jazzová a swingová zpěvačka, proto vznikla Petra Janů.

Za svou pěveckou kariéru vystřídala Petra Janů několik kapel a nazpívala přes dvacet alb. Slávu si užívala po boku producenta Michala Zelenky. Po rozvodu rodičů žila Petra Janů hlavně s babičkou. Při studiu ekonomky se věnovala i zpěvu. Chodila do sboru a hrála s amatérskými kapelami. Jako druhá skončila v soutěži Mladá píseň. Vyhrála i konkurz do Divadla Semafor, kde hledal Jiří Suchý náhradu za zpěvačku Hanu Zagorovou. V divadle si Janů všimli i skladatelé Ota Petřina a Zdeněk Rytíř. Postupně se vyzpívala do hvězdného nebe. A aby byla pro své publikum stále přitažlivá, podstoupila i několik plastických operací.

Rockové pecky i balady debutového alba Motorest nahrála zpěvačka Petra Janů se skupinou Pop-Rock. Druhou desku Exploduj skládala už v kapele Bumerang, se kterou si zahrála i ve snímku Koncert. V osmdesátých letech pro ni vytvořili Ondřej Soukup a frontman Olympicu Petr Janda alba Jedeme dál a S láskou. Se songy To máme mládež, Už nejsem volná nebo Říkej mi se stala trojnásobnou Českou slavicí. To už spolupracovala se skupinou Golem.

Znova se také uchytila na divadelních prknech. Excelovala v muzikálech Sny nocí svatojánských, Někdo to rád horké nebo Krysař. V roli královny Gertrudy v Shakespearově muzikálu Hamlet odehrála Petra Janů na pět set repríz. V roce 2010 jela zpívat i pro své krajany do americkéhp Chicaga.

Kromě Slavíků obdržela v roce 1989 Petra Janů titul zasloužilá umělkyně. Po odchodu ze Semaforu se stal Michal Zelenka jejím manažerem. O pár měsíců později i jejím manželem. Žila s ním přes třicet let. Zelenka zemřel v roce 2011 na rakovinu.

 

 

Články o celebritě

Bolestivá zpověď Petry Janů: V osmi letech mi máma moc ublížila! Už jsem to nerozdýchala Bolestivá zpověď Petry Janů: V osmi letech mi máma moc ublížila! Už jsem to nerozdýchala Byl jí rok, když se její rodiče rozvedli a vlastní maminka ji odložila k babičce. Petra Janů (64)… číst článek
Petra Janů (64): Máma mě v roce odložila! Petra Janů (64): Máma mě v roce odložila! Otevřela svou třináctou komnatu. Petra Janů (64) promluvila, proč si nerozuměla s vlastní matkou,… číst článek
Co tutlala Petra Janů: Pokus o sebevraždu a drsný pobyt v blázinci! Co tutlala Petra Janů: Pokus o sebevraždu a drsný pobyt v blázinci! V dětství ji její matka s otcem odložili, vyrostla u své babičky a ani její první lásky nebyly jako… číst článek

Další Zpěváci

zobrazit profil Tomáš Ortel
Tomáš Ortel
zobrazit profil Helena Zeťová
Helena Zeťová
zobrazit profil David  Gránský
David Gránský
zobrazit profil Leonard Cohen
Leonard Cohen
zobrazit profil Debbie Harry
Debbie Harry
zobrazit profil Pavel Vítek
Pavel Vítek
zobrazit profil Vladimír 518 (Vladimír Brož)
Vladimír 518 (Vladimír Brož)
zobrazit profil Dara Rolins
Dara Rolins