Petra Janů

Datum narození: 19.11.1952
Místo narození: Praha
Profese: zpěvačka
Znamení: Štír

Související celebrity

Životopis

Petra Janů se v mládí jmenovala Jana Petrů. Malá nepatrnost pro člověka ale obrovský rozdíl pro lidstvo. Jiná Jana Petrů byla v té době totiž oblíbená česká jazzová a swingová zpěvačka, proto vznikla Petra Janů.

Za svou pěveckou kariéru vystřídala Petra Janů několik kapel a nazpívala přes dvacet alb. Slávu si užívala po boku producenta Michala Zelenky. Po rozvodu rodičů žila Petra Janů hlavně s babičkou. Při studiu ekonomky se věnovala i zpěvu. Chodila do sboru a hrála s amatérskými kapelami. Jako druhá skončila v soutěži Mladá píseň. Vyhrála i konkurz do Divadla Semafor, kde hledal Jiří Suchý náhradu za zpěvačku Hanu Zagorovou. V divadle si Janů všimli i skladatelé Ota Petřina a Zdeněk Rytíř. Postupně se vyzpívala do hvězdného nebe. A aby byla pro své publikum stále přitažlivá, podstoupila i několik plastických operací.

Rockové pecky i balady debutového alba Motorest nahrála zpěvačka Petra Janů se skupinou Pop-Rock. Druhou desku Exploduj skládala už v kapele Bumerang, se kterou si zahrála i ve snímku Koncert. V osmdesátých letech pro ni vytvořili Ondřej Soukup a frontman Olympicu Petr Janda alba Jedeme dál a S láskou. Se songy To máme mládež, Už nejsem volná nebo Říkej mi se stala trojnásobnou Českou slavicí. To už spolupracovala se skupinou Golem.

Znova se také uchytila na divadelních prknech. Excelovala v muzikálech Sny nocí svatojánských, Někdo to rád horké nebo Krysař. V roli královny Gertrudy v Shakespearově muzikálu Hamlet odehrála Petra Janů na pět set repríz. V roce 2010 jela zpívat i pro své krajany do americkéhp Chicaga.

Kromě Slavíků obdržela v roce 1989 Petra Janů titul zasloužilá umělkyně. Po odchodu ze Semaforu se stal Michal Zelenka jejím manažerem. O pár měsíců později i jejím manželem. Žila s ním přes třicet let. Zelenka zemřel v roce 2011 na rakovinu.

 

 

Články o celebritě

Petra Janů o smrti manžela: Já věděla, že umírá. On o rakovině nevěděl Petra Janů o smrti manžela: Já věděla, že umírá. On o rakovině nevěděl Prožili spolu třiatřicet let a rozdělila je až smrt. Petra Janů (64) se z odchodu manžela Michala… číst článek
Dáda Patrasová není v bikinách sama: Zralé holky k nakousnutí! Dáda Patrasová není v bikinách sama: Zralé holky k nakousnutí! Sebevědomí ani odvaha jim nechybí! Nejen Dáda Patrasová (61) teď na dovolené v Itálii dokazuje všem… číst článek
Bolestivá zpověď Petry Janů: V osmi letech mi máma moc ublížila! Už jsem to nerozdýchala Bolestivá zpověď Petry Janů: V osmi letech mi máma moc ublížila! Už jsem to nerozdýchala Byl jí rok, když se její rodiče rozvedli a vlastní maminka ji odložila k babičce. Petra Janů (64)… číst článek

Další Zpěváci

zobrazit profil Michaela Nosková Bábor
Michaela Nosková Bábor
zobrazit profil Roman Vojtek
Roman Vojtek
zobrazit profil Helena Vondráčková
Helena Vondráčková
zobrazit profil Rihanna
Rihanna
zobrazit profil Leonard Cohen
Leonard Cohen
zobrazit profil Kamil Střihavka
Kamil Střihavka
zobrazit profil Richard Adam
Richard Adam
zobrazit profil Michael Kocáb
Michael Kocáb