Petra Janů

Datum narození: 19.11.1952
Místo narození: Praha
Profese: zpěvačka
Znamení: Štír

Související celebrity

Životopis

Petra Janů se v mládí jmenovala Jana Petrů. Malá nepatrnost pro člověka ale obrovský rozdíl pro lidstvo. Jiná Jana Petrů byla v té době totiž oblíbená česká jazzová a swingová zpěvačka, proto vznikla Petra Janů.

Za svou pěveckou kariéru vystřídala Petra Janů několik kapel a nazpívala přes dvacet alb. Slávu si užívala po boku producenta Michala Zelenky. Po rozvodu rodičů žila Petra Janů hlavně s babičkou. Při studiu ekonomky se věnovala i zpěvu. Chodila do sboru a hrála s amatérskými kapelami. Jako druhá skončila v soutěži Mladá píseň. Vyhrála i konkurz do Divadla Semafor, kde hledal Jiří Suchý náhradu za zpěvačku Hanu Zagorovou. V divadle si Janů všimli i skladatelé Ota Petřina a Zdeněk Rytíř. Postupně se vyzpívala do hvězdného nebe. A aby byla pro své publikum stále přitažlivá, podstoupila i několik plastických operací.

Rockové pecky i balady debutového alba Motorest nahrála zpěvačka Petra Janů se skupinou Pop-Rock. Druhou desku Exploduj skládala už v kapele Bumerang, se kterou si zahrála i ve snímku Koncert. V osmdesátých letech pro ni vytvořili Ondřej Soukup a frontman Olympicu Petr Janda alba Jedeme dál a S láskou. Se songy To máme mládež, Už nejsem volná nebo Říkej mi se stala trojnásobnou Českou slavicí. To už spolupracovala se skupinou Golem.

Znova se také uchytila na divadelních prknech. Excelovala v muzikálech Sny nocí svatojánských, Někdo to rád horké nebo Krysař. V roli královny Gertrudy v Shakespearově muzikálu Hamlet odehrála Petra Janů na pět set repríz. V roce 2010 jela zpívat i pro své krajany do americkéhp Chicaga.

Kromě Slavíků obdržela v roce 1989 Petra Janů titul zasloužilá umělkyně. Po odchodu ze Semaforu se stal Michal Zelenka jejím manažerem. O pár měsíců později i jejím manželem. Žila s ním přes třicet let. Zelenka zemřel v roce 2011 na rakovinu.

 

 

Články o celebritě

Petra Janů potvrdila slabost pro zajíčky! A už má vybráno Petra Janů potvrdila slabost pro zajíčky! A už má vybráno Zpěvačka Petra Janů (64) je už delší dobu sama. Po smrti manžela Michala Zelenky… číst článek
Petra Janů po dovolené na Kubě: Přiznala, že tam hřešila ve velkém! Petra Janů po dovolené na Kubě: Přiznala, že tam hřešila ve velkém! Celá vysmátá a plná zážitků se vrátila Petra Janů (64) z Kuby. Zapřísáhlá dietářka sice hřešila,… číst článek
Proč Lucie Bílá nepřišla na pohřeb Věry Špinarové? Její omluva je zarážející! Proč Lucie Bílá nepřišla na pohřeb Věry Špinarové? Její omluva je zarážející! Věru Špinarovou (†65) obdivoval a respektoval téměř celý národ. Takže informace o jejím úmrtí zarmoutila… číst článek

Další Zpěváci

zobrazit profil Adam Mišík
Adam Mišík
zobrazit profil Robbie Williams
Robbie Williams
zobrazit profil Natálie Kocábová
Natálie Kocábová
zobrazit profil Milan Chladil
Milan Chladil
zobrazit profil Vojtěch Drahokoupil
Vojtěch Drahokoupil
zobrazit profil Marika Gombitová
Marika Gombitová
zobrazit profil Sting (Gordon M. T. Sumner)
Sting (Gordon M. T. Sumner)
zobrazit profil Ondřej Ruml
Ondřej Ruml