Vladimír Mišík

Datum narození: 8.3.1947
Místo narození: Praha
Profese: zpěvák
Znamení: Ryby

Související celebrity

Životopis

Muž, který si bezpochyby zaslouží titul „Legenda“. Vladimír Mišík, představitel skupiny ETC…, je jednou z nejvýraznějších hudebních ikon české scény od 60. let.

Vladimír Mišík se narodil v Praze. Maminka byla původem Slovenka, praxí zdravotní sestra Červeného kříže, otec americký důstojník. Seznámili se v Německu, nicméně osud jim nepřál, a tak Vladimír Mišík dlouhou dobu neměl tušení, kdo že jeho otec vlastně je.

Již na truhlářském učilišti založil svou první kapelu a do světa mladých muzikantů vletěl jako Uragán. V kapele se zhostil bicích, po škole se však skupina rozpadla a on se stal součástí Komety, kde se do jeho života vloudil Radim Hladík, kamarád, se kterým poté odešel do skupiny Fontána (později známá jako The Matadors). Prvním singlem skupiny se stala Mišíkova píseň Malej zvon, co mám. Po vojně zpíval v orchestru Karla Duby a poté založil svou vlastní kapelu New Force. Ta sílu doby ale nevydržela a v roce 1968 se rozpadla.

Ještě v témže roce založil spolu s Radimem Hladíkem skupinu Special Blue Effects (později jen Blue Effects). Spolu s Blue Effects přišla i první dlouhodobě hraná deska Meditace. Po jejím vydání byl však Vladimír Mišík ze skupiny vyhozen. Anglické texty se nelíbily režimu a nakonec způsobily rozepře i v samotné kapele. Hned se ho chopilo slavné Flamengo, se kterým natočil jediné, ale dodnes hrané album na texty Josefa Kainara, Kuře v hodinkách. Kapela se však rozpadla už před vydáním alba.

V roce 1974 se na scéně objevil znovu. Tentokrát pod taktovkou skupiny ETC…, se kterou doposud koncertuje. Ani tady ale neunikl pozornosti režimu a po celé dva roky měla skupina zákaz hrát. StB mu dokonce nabídla „pomocnou ruku“ za „podpis“, tu ale neuchopil. Nyní se příležitostně objevuje i po boku Vladimíra Merty a Jana Hrubého ve folkrockové formaci Čundrground. Jeho nejznámější píseň Variace na renesanční téma (Večernice) byla v roce 1989 označena za revoluční. Vladimír Mišík si však stále tvrdě stojí za svým. V roce 2013 proto odmítl Medaili Za zásluhy od prezidenta Miloše Zemana – nelíbilo se mu jeho rozhodování.

 Ačkoli život Vladimíra Mišíka ovlivňuje astma (dodává mu na jeho chrapláku) a Charcotová osteoartropatie (odvápňují se mu dolní končetiny), stále koncertuje. Se svou manželkou Evou mají tři děti – syny Martina a Adama (oba muzikanti) a dceru Báru.

 

Články o celebritě

HERECKÁ ZÁVISLOST: Holubová už bez Klepla nehraje! Proč? HERECKÁ ZÁVISLOST: Holubová už bez Klepla nehraje! Proč? Říkají si herečtí manželé, protože spolu vystupují už víc jak třicet pět let. Bohumil Klepl (60)… číst článek
Pospíšilovi s Ferim rozjede turné hvězda Tváře Adam Mišík. Možná zkusí i politiku Pospíšilovi s Ferim rozjede turné hvězda Tváře Adam Mišík. Možná zkusí i politiku V roce 2006 zaujal Česko ve filmu Kráska v nesnázích rolí malého syna, o deset let později pak poblouznil… číst článek
Vysoká hra Zdeňka Haníka: Od Fergusona k Facebooku Vysoká hra Zdeňka Haníka: Od Fergusona k Facebooku Zdá se vám spojení v nadpisu nepatřičné? Dovedli byste odhadnout, co jednoho z nejlepších fotbalových… číst článek

Další Zpěváci

zobrazit profil Ruda z Ostravy (Michal Kavalčík)
Ruda z Ostravy (Michal Kavalčík)
zobrazit profil Rihanna
Rihanna
zobrazit profil Glen Hansard
Glen Hansard
zobrazit profil Martin Mihalčín
Martin Mihalčín
zobrazit profil Yvetta Simonová
Yvetta Simonová
zobrazit profil Vlastimil Třešňák
Vlastimil Třešňák
zobrazit profil Bonnie Tyler
Bonnie Tyler
zobrazit profil Dasha (Dagmar Sobková)
Dasha (Dagmar Sobková)