Vladimír Mišík

Datum narození: 8.3.1947
Místo narození: Praha
Profese: zpěvák
Znamení: Ryby

Související celebrity

Životopis

Muž, který si bezpochyby zaslouží titul „Legenda“. Vladimír Mišík, představitel skupiny ETC…, je jednou z nejvýraznějších hudebních ikon české scény od 60. let.

Vladimír Mišík se narodil v Praze. Maminka byla původem Slovenka, praxí zdravotní sestra Červeného kříže, otec americký důstojník. Seznámili se v Německu, nicméně osud jim nepřál, a tak Vladimír Mišík dlouhou dobu neměl tušení, kdo že jeho otec vlastně je.

Již na truhlářském učilišti založil svou první kapelu a do světa mladých muzikantů vletěl jako Uragán. V kapele se zhostil bicích, po škole se však skupina rozpadla a on se stal součástí Komety, kde se do jeho života vloudil Radim Hladík, kamarád, se kterým poté odešel do skupiny Fontána (později známá jako The Matadors). Prvním singlem skupiny se stala Mišíkova píseň Malej zvon, co mám. Po vojně zpíval v orchestru Karla Duby a poté založil svou vlastní kapelu New Force. Ta sílu doby ale nevydržela a v roce 1968 se rozpadla.

Ještě v témže roce založil spolu s Radimem Hladíkem skupinu Special Blue Effects (později jen Blue Effects). Spolu s Blue Effects přišla i první dlouhodobě hraná deska Meditace. Po jejím vydání byl však Vladimír Mišík ze skupiny vyhozen. Anglické texty se nelíbily režimu a nakonec způsobily rozepře i v samotné kapele. Hned se ho chopilo slavné Flamengo, se kterým natočil jediné, ale dodnes hrané album na texty Josefa Kainara, Kuře v hodinkách. Kapela se však rozpadla už před vydáním alba.

V roce 1974 se na scéně objevil znovu. Tentokrát pod taktovkou skupiny ETC…, se kterou doposud koncertuje. Ani tady ale neunikl pozornosti režimu a po celé dva roky měla skupina zákaz hrát. StB mu dokonce nabídla „pomocnou ruku“ za „podpis“, tu ale neuchopil. Nyní se příležitostně objevuje i po boku Vladimíra Merty a Jana Hrubého ve folkrockové formaci Čundrground. Jeho nejznámější píseň Variace na renesanční téma (Večernice) byla v roce 1989 označena za revoluční. Vladimír Mišík si však stále tvrdě stojí za svým. V roce 2013 proto odmítl Medaili Za zásluhy od prezidenta Miloše Zemana – nelíbilo se mu jeho rozhodování.

 Ačkoli život Vladimíra Mišíka ovlivňuje astma (dodává mu na jeho chrapláku) a Charcotová osteoartropatie (odvápňují se mu dolní končetiny), stále koncertuje. Se svou manželkou Evou mají tři děti – syny Martina a Adama (oba muzikanti) a dceru Báru.

 

Články o celebritě

Dojatý Mišík (70) poprvé viděl sourozence Dojatý Mišík (70) poprvé viděl sourozence Celá léta neměl Vladimír Mišík (70) ani zdání o tom, že za velkou louží má devět sourozenců! Dozvěděl… číst článek
Mišík o těžkém dětství: StB dohnala mámu do Bohnic! Tátova smrt je záhada! Mišík o těžkém dětství: StB dohnala mámu do Bohnic! Tátova smrt je záhada! Legendární hudebník Vladimír Mišík (70) představuje dokument, který o něm natočila Česká televize… číst článek
Těžký astmatik Vladimír Mišík (70): Léčba má vedlejší účinky! Přestaly fungovat orgány Těžký astmatik Vladimír Mišík (70): Léčba má vedlejší účinky! Přestaly fungovat orgány Legendární hudebník Vladimír Mišík (70), táta mladého zpěváka Adama Mišíka (19), promluvil o svém… číst článek

Další Zpěváci

zobrazit profil Matěj Ruppert
Matěj Ruppert
zobrazit profil Jana Kratochvílová
Jana Kratochvílová
zobrazit profil Petr "Hoggy" Lexa
Petr "Hoggy" Lexa
zobrazit profil Vojtěch Drahokoupil
Vojtěch Drahokoupil
zobrazit profil Eva Urbanová
Eva Urbanová
zobrazit profil Petr Kotvald
Petr Kotvald
zobrazit profil Soňa Červená
Soňa Červená
zobrazit profil Lou Fanánek Hagen
Lou Fanánek Hagen