Jiří Krytinář

Datum narození: 28.4.1947
Datum úmrtí: 29.9.2015
Místo narození: Sejřek
Výška: 122 cm
Profese: herec, bavič, kaskadér, hodinář
Znamení: Býk

Související celebrity

Životopis

Jiří Krytinář je malý herec s velkým srdcem, který se mimo herectví věnuje ještě kaskadérství a hodinářství.

Jiří Krytinář je malý - velký herec, který se narodil s vrozeným onemocněním, které postihuje růstové zóny kostí a chrupavky. Dorostl tak do výšky pouhých 122 cm. Svůj handicap se ale rozhodl využít, a tak se vrhnul na herectví. V roce 1981 dostal profesionální angažmá v Barrandovském studiu a začal natáčet filmy v zahraničí. Točil například v Itálii, Bulharsku, Německu, bývalé Jugoslávii a v řadě dalších. Široké veřejnosti je však znám hlavně z televizních obrazovek. Zahrál si v seriálech Arabela Václava Vorlíčka či Hospoda, kde se pro změnu potkával s režisérem Jiřím Menzelem.

Za svůj život natočil asi 120 filmů a pohádek, hrál v Národním divadle, ve Stavovském divadle, ve Státní opeře, v Hudebním divadle v Karlíně, v Dětském divadle Minor, v Divadle Na zábradlí a v největší pražské Revue Alhambra. V dobách minulého režimu účinkoval ve slavné Divadelní pouti na Střeleckém ostrově v Praze a s tímto představením projezdil téměř celou Evropu.

Ačkoliv ho lidé znají jako herce, Jiří Krytinář je vyučený hodinář. Řemeslu se vyučil na hodinářské škole v Jihlavě, dnes už se mu nevěnuje.

Protože je Jiří Krytinář handicapovaný, celý život se snaži handicapovaným lidem věnovat. Založil divadelní společnost, se kterou jezdí právě za handicapovanými lidmi, seniory a dětmi. Cílem jeho představení je vychovávat děti a připomenout jim, co je slušné chování a úcta k rodičům i lidem okolo. Handicapovaným se snaží zpříjemnit jejich každodenní složitý život. Jeho divadelní společnost je zároveň sdružením, kam lidé mohou posílat sponzorské dary.

Jiří Krytinář napsal v roce 1968, v době okupace, několik depresivních básní a v roce 1993 byl o Jiřím Krytinářovi natočen dokument s názvem Nespavost. Jeho život byl plný dramatických zvratů. V roce 1990 se mu narodila dcera Jana a jeho život tak nabral nový směr. Jiří Krytinář si zahrál v pohádce Tři oříšky pro Popelku, Tři mušketýři nebo třeba ve filmu Bathory či Letopisy Narnie: Princ Kaspian, kde si zahrál společně s dcerou Janou role trpaslíků. Zemřel 29. září 2015 na embolii plic.