David Deyl

Datum narození: 26.12.1984
Místo narození: Ústní nad Labem
Výška: 190 cm
Profese: Zpěvák, skladatel, textař

Související celebrity

Životopis

David Deyl je jeden z nejhranějších interpretů českých rádií. V roce 2009 se stal Objevem roku. Mezi jeho nejznámější hity patří písně Akorát a Teď hned.

Tento pohledný sympatický blonďák pochází z hudební rodiny. Začal zpívat už ve svých třech letech ve sboru Koťata, který vede jeho matka. Jeho dědeček byl učitelem hudby. Když mu bylo 14 let a začal se více zajímat o holky, měl potřebu se o tyto pocity nějak rozdělit a tak usedl ke klavíru a začal skládat. Když se o nějakou slečnu pokoušel, zahrál ji píseň od Joe Cockera - You are so beautiful a bylo vystaráno.

Rozhodujícím okamžikem v jeho hudební kariéře se stal rok 2004. Tehdy ho jeho známá Vlasta Vodičková přivedla k producentovi Danovi Hádlovi, aby mu ukázal něco z jeho tvorby. Jeho práce se mu líbila, a jelikož v té době připravoval turné kapely Black Milk, obsadil Davida do role předskokana.

O rok později nazpíval doprovodné vokály na album Karla Gotta.

Po dostudování gymnázia šel David Deyl studovat hudební výchovu na Univerzitu Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem, kde si po magisterském titulu dělal i doktorát.

V roce 2009 vydal David Deyl své debutové album Hlavolam a stal se Objevem roku na Hudebních cenách Óčka. Za další rok byl nominován ve stejné kategorii i v cenách Anděl a v Českém Slavíkovi, ale svou nominaci neproměnil. Mezi další jeho získaná ocenění patří titul Zpěvák roku 2010 v Hudebních cenách Óčko a Stříbrná cena z mezinárodního festivalu  „Slavjanskij bazar“ v běloruském Vitebsku.

Na druhé album Zásah fanoušci nemuseli dlouho čekat, vyšlo v roce 2011 pod hudebním vydavatelstvím Supraphon. Další album V ozvěnách vyšlo v roce 2014 v Davidově vlastním vydavatelství DADE. Oproti předchozím albům se na něm podílí i živý orchestr Severočeské filharmonie.V roce 2016 přibylo album Moje Vánoce.

Texty jeho skladeb jsou zaměřeny převážně na lásku, vztahy a přátelství. Možná si tak léčí mindrák z toho, že už několik let nemůže najít přítelkyni. Jeho hudebními vzory jsou Ryan Tedder a Ronan Keating.
Zpěvák byl nařčen kvůli podobnosti své skladby Akorát se skladbou Unfaithfull od zpěvačky Rihanny. Videoklip k písni patří na Youtube mezi jeden z nejsledovanějších na české hudební scéně.

Společně s herečkou Aňou Geislerovou nazpíval pro kampaň Avon proti rakovině prsu píseň Nic nevzdávám, která se stala hymnou Avon pochodu.