Jaroslav Foldyna

Datum narození: 26.6.1960
Místo narození: Česká Lípa
Profese: ústecký hejtman za ČSSD
Znamení: Rak

Související celebrity

Životopis

Ústecký hejtman Jaroslav Foldyna, který proslul zálibou v boxu a v motorkách a též svými kontroverzními výroky, se v roce 2016 stal opět lídrem ČSSD v krajských volbách.

„Nebojím se tvrdit, že jsou ekologové přímo zodpovědní za všechno špatné, co se děje na našich silnicích,“ tak zní výrok Jaroslava Foldyny z roku 2004, který mu vynesl třetí místo v soutěži Zelená perla, již organizuje sdružení Děti Země. Stejně tak udivil jeho negativní postoj k vyhlášení nezávislosti Kosova (jeho matka je Srbka) či kladné stanovisko k prolomení těžebních limitů uhlí v severních Čechách. Překvapilo i jeho členství v kontroverzním pravoslavném bratrstvu Řádu sv. Konstantina a Heleny, jehož členy byli i někdejší agenti StB.

JAROSLAV FOLDYNA: VEDENÍ ČT – PRASATA A ZAPRODANCI

Politickou kariéru Jaroslava Foldyny nastartovalo čtyřleté působení v pozici asistenta poslance Vladimíra Laštůvky a senátora Egona T. Lánského. Poté (2000) byl Jaroslav Foldyna zvolen do ústeckého krajského zastupitelstva, stal se námětkem hejtmana pro hospodářství a živnostenské podnikání, dopravu, dopravní infrastrukturu a životní prostředí. Roku 2003 byl zvolen zastupitelem statutárního města Děčín. Oba zmíněné posty obhájil. Do krajských voleb 2008 už šel jako lídr ČSSD v Ústeckém kraji. Hejtmanem však zvolen nebyl. O dva roky později se stal poslancem. Do křesla ústeckého hejtmana se dostal až po volbách roku 2013. Na 38. sjezdu ČSSD v březnu 2015 neuspěl s kandidaturou na místopředsedu strany.

Politik Jaroslav Foldyna se vyučil v oboru lodní mechanik, roku 1987 složil státní zkoušku kapitána vnitrozemské plavby a státní zkoušku mezinárodní palubní radiooperátor. Studoval pravoslavnou teologii na detašovaném pracovišti University Olomouc v Prešově. V době totality (až do roku 1991) prošel v Československé plavbě labsko-oderské všemi funkcemi palubních posádek, až po kapitána II. třídy a přístavního kormidelníka v přístavech Děčín a Hamburk. Za další tři roky vystřídal Celní správu a Městskou policii Děčín; v letech 1994 až 1996 byl soukromým podnikatelem.

Jaroslav Foldyna je ženatý. S manželkou Blankou Foldynovou mají dceru Natálii. Z prvního manželství má syna Jaroslava (1983) a dceru Kláru (1987). Mezi jeho koníčky patří motorky a box, kterým si přivodil vážné zranění oka.

VŠE O KRAJSKÝCH A SENÁTNÍCH VOLBÁCH ZDE

 

 

 

Články o celebritě

Přešlap poslance Foldyny v Rusku: Prázdniny v Artěku! Přešlap poslance Foldyny v Rusku: Prázdniny v Artěku! Artěk, slavný dětský tábor na Krymu z dob Sovětského svazu, ožívá. O prázdninách na pobřeží Černého… číst článek
Přímá volba prezidenta dělí poslance. Kdo přiznal chybu? Velká anketa Přímá volba prezidenta dělí poslance. Kdo přiznal chybu? Velká anketa Svěřit lidem do rukou moc zvolit si přímo svým hlasováním hlavu státu byla chyba, myslí si někteří… číst článek
Chovanec na Ostravsku jen remizoval s Tejcem. Sobotka si veze 13. nominaci Chovanec na Ostravsku jen remizoval s Tejcem. Sobotka si veze 13. nominaci Moravskoslezská ČSSD ve čtvrtek navrhla na předsedu strany Bohuslava Sobotku. Premiér a současný… číst článek

Další Politici

zobrazit profil Zdeněk Štefek
Zdeněk Štefek
zobrazit profil Eduard Hulicius
Eduard Hulicius
zobrazit profil Jan Tecl
Jan Tecl
zobrazit profil Ivo Šanc
Ivo Šanc
zobrazit profil Josef Táborský
Josef Táborský
zobrazit profil Dalibor Zelený
Dalibor Zelený
zobrazit profil Jan Horník
Jan Horník
zobrazit profil Václav IV.
Václav IV.