Jana Janěková | Celebwiki.cz

Jana Janěková

Datum narození: 30.3.1978
Místo narození: Zlín
Profese: herečka
Znamení: Beran

Související celebrity

Životopis

Jana Janěková je výraznou představitelkou divadelního i filmového dramatu. Se svým manželem Igorem Chmelou vychovává tři děti – dceru Aničku a dvojčata Elu a Antonína.

Jana Janěková má herectví bez pochyby v krvi. Když byla malá, objevil se na scéně Arnošt Janěk, který dívku adoptoval. Jana se tuto pravdu neměla dozvědět, ale jak sama říká, měla své pochyby. Nakonec objevila adoptivní listiny a nejenže zjistila, kdo je její otec, ale dokonce se ho vydala hledat na vlastní pěst. Otec, herec Petr Svojtka, v té době už ale nebyl mezi živými, a tak se Jana Janěková rozhodla více po rodinné historii nepátrat.

Její maminka, rovněž Jana Janěková, jí režírovala nejen výchovu, ale po jistou dobu i hereckou dráhu. Svou první roli si Jana Janěková ml. „odbyla“ již ve svých šesti letech, kdy si spolu s maminkou zahrála ve filmu Poklad.

Jana vystudovala gymnázium, nicméně vítr jí i přes nesouhlas maminky zavál až k břehům brněnské Janáčkovy Akademie Múzických Umění (JAMU), kterou i úspěšně absolvovala. Již během studií hostovala v divadle Kalich, v Městském divadle v Brně a v Národním divadle v Praze.

V současnosti jí můžeme vidět na prknech Národního divadla, také hostuje v divadlech Kalich a Palace. Do repertoáru jejích nejvýznamnějších divadelních rolí řadíme Smrt Hippodamie či například Sluhu dvou pánů. Za zmínku stojí i filmy Rodina je základ státu, Smrt pedofila a Pravidla lži. S manželem Igorem Chmelou si dokonce zahrála i v El-Pasu, příběhu inspirovaném skutečným osudem romské vdovy, dále pak v televizním seriálu Cesty domů.

 

Články o celebritě

Agáta Prachařová není první! Stejně dopadly i Plánková a Borhyová Agáta Prachařová není první! Stejně dopadly i Plánková a Borhyová Každému, kdo alespoň trochu sleduje svět showbyznysu, nemohla v posledních dnech uniknout informace… číst článek
Agáta Prachařová není první! Stejně dopadly i Plánková a Borhyová Agáta Prachařová není první! Stejně dopadly i Plánková a Borhyová Každému, kdo alespoň trochu sleduje svět showbyznysu, nemohla v posledních dnech uniknout informace… číst článek
Ťukněte si s celebritou! Herec Igor Chmela slaví 46 Ťukněte si s celebritou! Herec Igor Chmela slaví 46 46. narozeniny dnes slaví herec Igor Chmela. Přejeme všechno nejlepší, hodně štěstí, lásky… číst článek

Další Herci

zobrazit profil Markéta Fišerová
Markéta Fišerová
zobrazit profil Anna Geislerová
Anna Geislerová
zobrazit profil Roman Luknár
Roman Luknár
zobrazit profil Pavla Dostálová
Pavla Dostálová
zobrazit profil Petr Reidinger
Petr Reidinger
zobrazit profil Paolo Villaggio
Paolo Villaggio
zobrazit profil Iva Janžurová
Iva Janžurová
zobrazit profil Rebeka Poláková
Rebeka Poláková