Jana Janěková | Celebwiki.cz

Jana Janěková

Datum narození: 30. 3. 1978
Místo narození: Zlín
Profese: herečka
Znamení: Beran

Související celebrity

Životopis

Jana Janěková je výraznou představitelkou divadelního i filmového dramatu. Se svým manželem Igorem Chmelou vychovává tři děti – dceru Aničku a dvojčata Elu a Antonína.

Jana Janěková má herectví bez pochyby v krvi. Když byla malá, objevil se na scéně Arnošt Janěk, který dívku adoptoval. Jana se tuto pravdu neměla dozvědět, ale jak sama říká, měla své pochyby. Nakonec objevila adoptivní listiny a nejenže zjistila, kdo je její otec, ale dokonce se ho vydala hledat na vlastní pěst. Otec, herec Petr Svojtka, v té době už ale nebyl mezi živými, a tak se Jana Janěková rozhodla více po rodinné historii nepátrat.

Její maminka, rovněž Jana Janěková, jí režírovala nejen výchovu, ale po jistou dobu i hereckou dráhu. Svou první roli si Jana Janěková ml. „odbyla“ již ve svých šesti letech, kdy si spolu s maminkou zahrála ve filmu Poklad.

Jana vystudovala gymnázium, nicméně vítr jí i přes nesouhlas maminky zavál až k břehům brněnské Janáčkovy Akademie Múzických Umění (JAMU), kterou i úspěšně absolvovala. Již během studií hostovala v divadle Kalich, v Městském divadle v Brně a v Národním divadle v Praze.

V současnosti jí můžeme vidět na prknech Národního divadla, také hostuje v divadlech Kalich a Palace. Do repertoáru jejích nejvýznamnějších divadelních rolí řadíme Smrt Hippodamie či například Sluhu dvou pánů. Za zmínku stojí i filmy Rodina je základ státu, Smrt pedofila a Pravidla lži. S manželem Igorem Chmelou si dokonce zahrála i v El-Pasu, příběhu inspirovaném skutečným osudem romské vdovy, dále pak v televizním seriálu Cesty domů.

 

Další Herci

zobrazit profil Erdogan Atalay
Erdogan Atalay
zobrazit profil Jaroslav Šmíd
Jaroslav Šmíd
zobrazit profil Uma Thurman
Uma Thurman
zobrazit profil Berenika Kohoutová
Berenika Kohoutová
zobrazit profil Pavel Landovský
Pavel Landovský
zobrazit profil Nikol Štíbrová
Nikol Štíbrová
zobrazit profil Eva Jeníčková
Eva Jeníčková
zobrazit profil Dana Hlaváčová
Dana Hlaváčová