Původně se Vladimír Ráž chtěl stát doktorem, ale politické události 40. let 20. století ho nakonec dovedly ke kariéře herce. V roce 1947 tak složil absolutorium na dramatickém oddělení pražské konzervatoře.
Hrát Vladimír Ráž začínal v Realistickém divadle, poté přešel do Divadla státního filmu a posléze do Hudebního divadla v Karlíně, až se nakonec roku 1945 stal členem Národního divadla.
Jeho nejznámější filmovou rolí je jistě postava krále Miroslava v pohádce Pyšná princezna, kde se objevil po boku herečky Aleny Vránové. S tou se během natáčení sblížil natolik, že se rozvedl se svou ženou, herečkou Sašou Myškovou. Mladičká Alena Vránová se kvůli Vladimíru Rážovi pro změnu rozvedla se svým tehdejším manželem, prozaikem, básníkem a dramatikem Pavlem Kohoutem.
I přesto, že manželství Aleny Vránové a Vladmíra Ráže pro jeho záletnickou povahu také nevydrželo, počali spolu vymodlenou dceru Markétu. Její osud však skončil velmi tragicky, když v lednu 2014 zemřela.
Příčinou smrti Markéty Rážové bylo pravděpodobně selhání ledvin a jater, jakožto následek silného alkoholismu.
Vedle Pyšné princezny si Vladimír Ráž zahrál i v dalších pohádkách jako Hrátky s čertem nebo Byl jednou jeden král. Zabrousil ale i do vážnějších žánrů, např. ve filmu Romeo, Julie a tma nebo Psohlavci.
Objevil se i v řadě televizních seriálů, znát ho můžete třeba ze Zdivočelé země, F. L. Věka nebo z 30 případů majora Zemana. Pro většinu lidí ale už stejně zůstal Vladimír Ráž hodným králem Miroslavem.
Znalci dabingu by jistě Vladimíra Ráže poznali i podle hlasu. V českém znění k nám tak promlouvá např. ústy Lexe Barkera jakožto Old Shatterhand v úspěšné sérii mayovek nebo skrze Jeana Maraise ve slavné sérii o Fantomasovi. Za svůj přínos dabingu byl v roce 1977 oceněn.
Vladimír Ráž zemřel 4. července 2000. Bylo 77 let.