Rodina nejvyššího představitele komunistické Číny Si Ťin-pchinga si prožila podobný osud, jako tomu bylo u vysokých představitelů totlaitních komunistických režimů v Evropě. Válka, věznění vlastními spolustraníky a teprve potom stranická kariéra. Přesně to zažil Si Ťin-pchingův otec Si Čung-sün, který po dlouhých peripetiích nakonec vedl nejlidnatější čínskou provincii Kuang-tung (přes sto milionů obyvatel, tedy tolik, kolik má dohromady nejlidnatější země Evropy Německo i s Rakouskem a Českou republikou dohromady).
ČÍNSKÝ PREZIDENT SI ŤIN-PCHING V PRAZE
Si Ťin-pching je vystudovaný chemik a právník, nicméně brzy se po otcově vzoru vydal na politickou dráhu. V jedenadvaceti letech vstpoupil do komunistické strany a brzy už dělal tajemníka městského výboru v Šanghaji a poté guvernéra třicetimilionové provincie Fu-ťien a pak padesátimilionové Če-ťiang. V roce 2008 měl na starosti přípravu letních olympijských her v Pekingu. Krátce nato ho časopis Time zařadil mezi sto nejvlivnějších lidí na světě, a trefil se. V září 2012 sice na několik týdnů záhadně - a dodnes nevysvětleně - zmizel, v listopadu se pak ale Si Ťin-pching stal nejvyšším čínským vůdcem. Nejprve hlavou komunistické strany a pak i prezidentem Číny. Za svého působení se setkal nejen s nejvyššími představiteli západního světa, třeba s americkým prezidentem Barackem Obamou, či britskou královnou Alžbětou II., tak s českými hlavouny, např. Milošem Zemanem či Bohuslavem Sobotkou. Při návštěvě Si Ťin-Pchinga v Praze v březnu 2016 se ozvala řada kritických hlasů, které upozorňovaly na to, že Česká republika zradila své zásady a totálně mění kurz: Václav Havel se přátelil s dalajlámou, zatímco Miloš Zeman s čínskými prominenty. Hrad si ale nedal nic diktovat a na nejvyšší čínskou návštěvu se chystal velmi důsledně.
Si Ťin-pching je podruhé ženatý. Jeho druhá manželka Pcheng Li-jüan má hodnost generálmajora šéfuje umělecký vojenský soubor.