Po absolvování oboru kamera na Filmové a televizní fakultě AMU Vladimír Smutný začal pracovat jako reklamní fotograf v podniku Tesla Holešovice a zároveň byl zaměstnán u Krátkého filmu Praha.
Roku 1974 se Vladimír Smutný stal pomocným kameramanem na Barrandově. Jeho první prací coby hlavního kameramana byl film Poslední vlak (1982). Dlouhodobě spolupracuje s režisérem Janem Svěrákem, s nímž točil mj. Tmavomodrý svět, Tři bratři nebo Po strništi bos.
Za svou dlouhou a úspěšnou kariéru Vladimír Smutný natočil desítky filmů. Jmenujme např. Skalpel, prosím, Smrt krásných srnců, Kolja, Výchova dívek v Čechách, Tobruk, Líbáš jako ďábel, Tátova volha.
Podílel se také na řadě zahraničních projektů, např na seriálu Maigret s Brunem Cremerem v hlavní roli. Českého lva za nejlepší kameru Vladimír Smutný dostal za snímky Lea, Tmavomodrý svět, Mazaný Filip, Král zlodějů, Tobruk, Poupata a Po strništi bos.
V prosinci 2017 byl Vladimír Smutný jmenován profesorem pro obor Filmové, televizní a fotografické umění a nová média na AMU.
Z rukou prezidenta Jiřího Bartošky na konci 54. mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary Vladimír Smutný převzal Křišťalový globus za celoživostní přínost světové kinematografii.
O VLADIMÍRU SMUTNÉM ČTĚTE ZDE>>
Sestrou Vladimíra Smutného je herečka Jitka Smutná. Mají ještě bratry Tomáše a Eduarda. Jejich otec pracoval jako fotograf a strýc byl kameramanem krátkometrážních filmů. Syn Vladimíra Smutného Viktor je také kameraman.