Petr Hapka

Datum narození: 13.5.1944
Datum úmrtí: 25.11.2014
Místo narození: Praha
Profese: herec, zpěvák a hudební skladatel
Znamení: Býk

Související celebrity

Životopis

Petr Hapka je jedním z nejznámějších současných českých skladatelů. Proslavilo ho především profesní partnerství s Michalem Horáčkem, skládání filmové hudby a nevázaný bohémský život.

Absolvent konzervatoře ve hře na violu a zpěv, známý skladatel Petr Hapka na počátku své kariéry vystupoval se skupinou Tornádo a hrál na piano v několika divadlech.

V roce 1964 složil Malou píseň pro Karla Gotta, čímž se dostal do širšího diváckého povědomí. Začal spolupracovat s textařem Petrem Radou a několik jeho písní zazpívala Hana Hegerová. To už začala Hapkova hvězda stoupat vzhůru.

Petra Radu časem nahradil Michal Horáček a započala skvělá spolupráce. V roce 1987 společně napsali album pro Hanu Hegerovou Potměšilý host. Po té následovala alba Penzión svět, Citová investice a Mohlo by tu být i líp, Strážce plamene a výběr největších hitů Benefice černých koní. Vždy soubor písní autorské dvojce Hapka-Horáček s řadou interpretů, např. Richard Müller, Jana Kirschner, Daniel Landa, Michael Kocáb, Lucie Bílá, samozřejmě Hana Hegerová a další. Do úspěchů této dvojce patří hity jako Levandulová, Dívám se, dívám, S cizí ženou v cizím pokoji, Štěstí je krásná věc, Individualita či Bude mi lehká zem.

Petr Hapka se ovšem nevěnoval jenom zhudebňování textů, ale také filmové hudbě. Spolupracoval například na řadě filmů Juraje Herze. Celkem napsal hudbu k necelé stovce filmů.

Mezi ty známé patří například Holky z porcelánu, Upír z Feratu, Léto s kovbojem, Bylo nás pět nebo Copak je to za vojáka

Petr Hapka byl znám také svým bohémským stylem života. Měl rád ženy a motorky. Provázely ho například aféry řízení v opilosti. Byl několikrát ženatý a měl celkem sedm dětí. Ještě dva roky před smrtí měl za partnerku o padesát let mladší studentku. Byl ovšem znám také svým zájmem o říši zvířat a studiem hmyzu a motýlů. Zemřel po dlouhé nemoci koncem listopadu v rodinném kruhu doma na Okoři u Prahy.

 

Články o celebritě

Ťukněte si s celebritou! Zpěvák Václav Neckář slaví 73! Ťukněte si s celebritou! Zpěvák Václav Neckář slaví 73! Václav Neckář je český popový zpěvák a filmový herec. Na svém kontě má mnoho… číst článek
Milionář Horáček po smrti Hapky: Vykoupil jeho dědictví! Milionář Horáček po smrti Hapky: Vykoupil jeho dědictví! Textař Michal Horáček (64) se s Petrem Hapkou (†70) znal víc než 40 let. Během té doby spolu nejenom… číst článek
Tajemství obrazu z dědictví Petra Hapky (†70): Nový majitel odhalil dámu v modrém! Tajemství obrazu z dědictví Petra Hapky (†70): Nový majitel odhalil dámu v modrém! Obraz z dědictví po skladateli Petru Hapkovi (†70) nedal jeho novému majiteli Milanu Sulejovi (41)… číst článek

Další Hudebníci

zobrazit profil Petr Malásek
Petr Malásek
zobrazit profil Mardoša - Marek Huňát
Mardoša - Marek Huňát
zobrazit profil Ota Baláž
Ota Baláž
zobrazit profil Pavel Šporcl
Pavel Šporcl
zobrazit profil Otakar Petřina
Otakar Petřina
zobrazit profil Vlastimil Kučaje
Vlastimil Kučaje
zobrazit profil Jan Žampa
Jan Žampa