Petr Hapka

Datum narození: 13.5.1944
Datum úmrtí: 25.11.2014
Místo narození: Praha
Profese: herec, zpěvák a hudební skladatel
Znamení: Býk

Související celebrity

Životopis

Petr Hapka je jedním z nejznámějších současných českých skladatelů. Proslavilo ho především profesní partnerství s Michalem Horáčkem, skládání filmové hudby a nevázaný bohémský život.

Absolvent konzervatoře ve hře na violu a zpěv, známý skladatel Petr Hapka na počátku své kariéry vystupoval se skupinou Tornádo a hrál na piano v několika divadlech.

V roce 1964 složil Malou píseň pro Karla Gotta, čímž se dostal do širšího diváckého povědomí. Začal spolupracovat s textařem Petrem Radou a několik jeho písní zazpívala Hana Hegerová. To už začala Hapkova hvězda stoupat vzhůru.

Petra Radu časem nahradil Michal Horáček a započala skvělá spolupráce. V roce 1987 společně napsali album pro Hanu Hegerovou Potměšilý host. Po té následovala alba Penzión svět, Citová investice a Mohlo by tu být i líp, Strážce plamene a výběr největších hitů Benefice černých koní. Vždy soubor písní autorské dvojce Hapka-Horáček s řadou interpretů, např. Richard Müller, Jana Kirschner, Daniel Landa, Michael Kocáb, Lucie Bílá, samozřejmě Hana Hegerová a další. Do úspěchů této dvojce patří hity jako Levandulová, Dívám se, dívám, S cizí ženou v cizím pokoji, Štěstí je krásná věc, Individualita či Bude mi lehká zem.

Petr Hapka se ovšem nevěnoval jenom zhudebňování textů, ale také filmové hudbě. Spolupracoval například na řadě filmů Juraje Herze. Celkem napsal hudbu k necelé stovce filmů.

Mezi ty známé patří například Holky z porcelánu, Upír z Feratu, Léto s kovbojem, Bylo nás pět nebo Copak je to za vojáka

Petr Hapka byl znám také svým bohémským stylem života. Měl rád ženy a motorky. Provázely ho například aféry řízení v opilosti. Byl několikrát ženatý a měl celkem sedm dětí. Ještě dva roky před smrtí měl za partnerku o padesát let mladší studentku. Byl ovšem znám také svým zájmem o říši zvířat a studiem hmyzu a motýlů. Zemřel po dlouhé nemoci koncem listopadu v rodinném kruhu doma na Okoři u Prahy.

 

Články o celebritě

Pohřeb Krakonoše Františka Peterky (†94): Všichni se na něj vykašlali! Pohřeb Krakonoše Františka Peterky (†94): Všichni se na něj vykašlali! Když legendárního představitele Krakonoše vyprovázeli na věčnost, silně pršelo. Ani nebe se nemohlo… číst článek
Pohřeb „Krakonoše“ Peterky (†94): Kolegové nepřišli, nad rakví se nesla znělka Krkonošských pohádek Pohřeb „Krakonoše“ Peterky (†94): Kolegové nepřišli, nad rakví se nesla znělka Krkonošských pohádek František Peterka (†94) hrál v desítkách filmů, ale na jeho poslední cestě ho nikdo z hereckých kolegů… číst článek
Statečná Kozderková (†37): Do poslední chvíle plná pokory... Statečná Kozderková (†37): Do poslední chvíle plná pokory... „Po rodičích jsem zdědila dobré i zlé, když jsem přijala jedno, musím i druhé,“ říkala vyrovnaně… číst článek

Další Hudebníci

zobrazit profil Ladislav Gerendáš
Ladislav Gerendáš
zobrazit profil Karel Svoboda
Karel Svoboda
zobrazit profil Mick Jagger
Mick Jagger
zobrazit profil Vilém Čok
Vilém Čok
zobrazit profil Martin Rausch
Martin Rausch
zobrazit profil Jožo Ráž
Jožo Ráž
zobrazit profil Tupac Shakur
Tupac Shakur
zobrazit profil Štěpán Rímský
Štěpán Rímský