Petr Hapka

Datum narození: 13.5.1944
Datum úmrtí: 25.11.2014
Místo narození: Praha
Profese: herec, zpěvák a hudební skladatel
Znamení: Býk

Související celebrity

Životopis

Petr Hapka je jedním z nejznámějších současných českých skladatelů. Proslavilo ho především profesní partnerství s Michalem Horáčkem, skládání filmové hudby a nevázaný bohémský život.

Absolvent konzervatoře ve hře na violu a zpěv, známý skladatel Petr Hapka na počátku své kariéry vystupoval se skupinou Tornádo a hrál na piano v několika divadlech.

V roce 1964 složil Malou píseň pro Karla Gotta, čímž se dostal do širšího diváckého povědomí. Začal spolupracovat s textařem Petrem Radou a několik jeho písní zazpívala Hana Hegerová. To už začala Hapkova hvězda stoupat vzhůru.

Petra Radu časem nahradil Michal Horáček a započala skvělá spolupráce. V roce 1987 společně napsali album pro Hanu Hegerovou Potměšilý host. Po té následovala alba Penzión svět, Citová investice a Mohlo by tu být i líp, Strážce plamene a výběr největších hitů Benefice černých koní. Vždy soubor písní autorské dvojce Hapka-Horáček s řadou interpretů, např. Richard Müller, Jana Kirschner, Daniel Landa, Michael Kocáb, Lucie Bílá, samozřejmě Hana Hegerová a další. Do úspěchů této dvojce patří hity jako Levandulová, Dívám se, dívám, S cizí ženou v cizím pokoji, Štěstí je krásná věc, Individualita či Bude mi lehká zem.

Petr Hapka se ovšem nevěnoval jenom zhudebňování textů, ale také filmové hudbě. Spolupracoval například na řadě filmů Juraje Herze. Celkem napsal hudbu k necelé stovce filmů.

Mezi ty známé patří například Holky z porcelánu, Upír z Feratu, Léto s kovbojem, Bylo nás pět nebo Copak je to za vojáka

Petr Hapka byl znám také svým bohémským stylem života. Měl rád ženy a motorky. Provázely ho například aféry řízení v opilosti. Byl několikrát ženatý a měl celkem sedm dětí. Ještě dva roky před smrtí měl za partnerku o padesát let mladší studentku. Byl ovšem znám také svým zájmem o říši zvířat a studiem hmyzu a motýlů. Zemřel po dlouhé nemoci koncem listopadu v rodinném kruhu doma na Okoři u Prahy.

 

Články o celebritě

Tajemství vztahu Kateřiny Kristelové a Tomáše Řepky: Rozhodlo jedno rande! Tajemství vztahu Kateřiny Kristelové a Tomáše Řepky: Rozhodlo jedno rande! Málokterý vztah v českém showbyznysu zvedl takovou vlnu zájmu. Kateřina Kristelová (37) a Tomáš Řepka… číst článek
Ťukněte si s celebritou! Herec Ondřej Brzobohatý Gregor slaví 34 Ťukněte si s celebritou! Herec Ondřej Brzobohatý Gregor slaví 34 34. narozeniny dnes slaví herec, moderátor a hudebník Ondřej Brzobohatý Gregor. Přejeme všechno… číst článek
Dům na Okoři po Hapkovi (†70) nikdo nechce! Ani po dvoumilionové slevě Dům na Okoři po Hapkovi (†70) nikdo nechce! Ani po dvoumilionové slevě O krásný kamenný dům Petra Hapky (†70) už více než dva roky nikdo nejeví zájem. Něco stojí koupi… číst článek

Další Hudebníci

zobrazit profil Jiří Pracný
Jiří Pracný
zobrazit profil Marek Fryčák
Marek Fryčák
zobrazit profil Michal Pavlíček
Michal Pavlíček
zobrazit profil Stanislav Wabi Daněk
Stanislav Wabi Daněk
zobrazit profil Jožo Ráž
Jožo Ráž
zobrazit profil Roman Timko
Roman Timko
zobrazit profil Michal Prokop
Michal Prokop
zobrazit profil Miroslav Barabáš
Miroslav Barabáš