Roman Kreuziger

Datum narození: 6.5.1986
Místo narození: Moravská Třebová
Váha: 66 kg
Výška: 183 cm
Profese: cyklista
Znamení: Býk

Související celebrity

Životopis

Roman Kreuziger je český silniční cyklista momentálně působící v týmu Tinkoff-Saxo. Je juniorským mistrem světa a nejlepším českým závodníkem.

Roman Kreuziger se narodil 6. května 1986 v Moravské Třebové. Už jako malý měl rád sport. Zkoušel fotbal, pak hokej. Ale jeho osud mu byl předurčen.  Jeho otec je bývalý cyklokrosař, bronzový medailista z MS 1987 v závodu amatérů a juniorský mistr světa z roku 1983. Roman Kreuziger dostal k jedenáctým narozeninám kolo a cyklistika definitivně zvítězila. Trénoval pod dohledem svého otce, poté i pod vedením trenérů Raboně a Pečenky ve Škodě Plzeň.

Roman Kreuziger se v patnácti rozhodl odejít do Švýcarska do juniorského týmu Schumacher, kde byl téměř čtyři roky. Následoval rok v italském týmu Podenzano pro jezdce do 23 let a v roce 2006 se dostal do svého prvního profitýmu – Liquigas. Roku 2008 si připsal vítězství na etapovém závodě Tour de Suisse, a to jako jeho vůbec nejmladší vítěz v historii tohoto závodu.

Roman Kreuziger v únoru 2010 vyhrál celkové pořadí závodu Kolem Sardinie, a vyhrál 2. etapu. Na závodě Paříž - Nice skončil celkově čtvrtý a vyhrál celkové pořadí mladých jezdců. V červenci na slavném závodu Tour de France obsadil 9. místo se ztrátou 11 minut 54 sekund na vítězného Alberta Contadora. Poté následoval přechod do týmu Astana.

Roman Kreuziger jel na Tour de France 2011 nadějně a jeho cílem bylo vyhrát aspoň jednu etapu. Ale po odhalené mikrofraktuře člunkové kosti už se spíše protrápil, etapu nevyhrál a celkově se ztrátou přes tři hodiny skončil 112. Později se přišlo na to, že Kreuziger odjel skoro celou Tour se zlomenou rukou. V roce 2012 se mu nepovedla ani sezona ani olympiáda v Londýně a upsal se stáji Tinkoff-Saxo.

Roman Kreuziger vystudoval střední sportovní a podnikatelskou školu v Plzni, kde v roce 2005 maturoval. Školu chtěl mít hotovou, protože jak sám říká, vzdělání je důležité a člověk nikdy neví, co bude. Hovoří plynně italsky a německy. Má dvě sestry, Helenu a Terezu.

V současnosti Kreuziger žije a trénuje v Itálii poblíž Lago di Garda. V roce 2012 se oženil se svou partnerkou Michaelou Kovářovou, se kterou má dceru Viktorii. Obřadu se zúčastnili třeba běžec na lyžích Martin Jakš, který si vzal Kreuzigerovu sestru Helenu, či tenistka Andrea Hlaváčková, která je kamarádkou jeho ženy.

 

Články o celebritě

Matthews dominoval ve spurtu, lídrem je i po 16. etapě Froome Matthews dominoval ve spurtu, lídrem je i po 16. etapě Froome Druhý etapový triumf během čtyř dnů si na Tour de France připsal australský cyklista Michael Matthews.… číst článek
Patnáctou etapu Tour ovládl suverénně Mollema, lídrem je stále Froome Patnáctou etapu Tour ovládl suverénně Mollema, lídrem je stále Froome Vítězem patnácté etapy Tour de France se stal nizozemský cyklista Bauke… číst článek
Froome má zpátky žlutý dres, Štybar na Tour vybojoval dvanácté místo Froome má zpátky žlutý dres, Štybar na Tour vybojoval dvanácté místo Britský obhájce Chris Froome se po 14. etapě cyklistické Tour de France… číst článek

Další Sportovci

zobrazit profil Marek Štěch
Marek Štěch
zobrazit profil Aleš  Hemský
Aleš Hemský
zobrazit profil Pavel Zacha
Pavel Zacha
zobrazit profil Michal Dragoun
Michal Dragoun
zobrazit profil Štěpán Vojtěch
Štěpán Vojtěch
zobrazit profil Petr Mrázek
Petr Mrázek
zobrazit profil Jan Rezek
Jan Rezek
zobrazit profil Jiří Skalák
Jiří Skalák