Zdeněk Srstka

Datum narození: 26.9.1935
Místo narození: Praha
Profese: Herec, kaskadér
Znamení: Váhy

Související celebrity

Životopis

Bývalý boxer, zápasník a vzpěrač Zdeněk Srstka je oblíbený kaskadér, kterého režiséři rádi obsazovali do rolí neústupných tvrďáků. Stal se tak z něj oblíbený herec a na stará kolena i milovník a zastánce psů.

Původně vyučený elektromechanik Zděněk Srstka zdědil po svém otci nejen lásku ke zvířatům, ale i poněkud hmotnější postavu. Proto se také v mládí začal věnovat boxu, od nějž brzy přešel k zápasu ve volném stylu a vzpírání. Dokonce se účastnil i olympiády v Římě v roce 1960, kde za vzpírání obdržel deváté místo v trojboji (v roce 1957 byl bronzový na ME). Později se začal věnovat kaskadérství, díky němuž se dostal do prostředí filmu. Prvním filmem, kde se Zdeněk Srstka objevil, byl Limonádový Joe. Čeští filmaři byli jeho výkonem nadšeni a Zdeněk Srstka se postupem času začal objevovat v mnoha dalších snímcích, ve kterých mu byly udělovány především záporné postavy.

V 80. letech si získal velkou popularitu díky vystupování ve scénkách oblíbeného pořadu Možná přijde i kouzelník s Jiřím Lábusem, Oldřichem Kaiserem, Jiřím Kornem a Jaroslavou Hanušovou. Proslulost na věky věků Zdeňku Srstkovi zajistila malá rolička v komedii Svěráka a Smoljaka Marečku podejte mi pero. Jeho hláška „Hliník se odstěhoval do Humpolce“ se stala legendární (neexistující Hliník má dokonce v Humpolci pamětní desku a muzeum). Televizní diváci si ho ale nejvíce spojují s pořadem Chcete mě, ve kterém nabízí spolu s Martou Kubišovou opuštěné psy do opatrovnictví. Dále si zahrál v pokračování oblíbeného seriálu Sanitka 2.

Na sport Zdeněk Srstka nikdy nezanevřel. Ještě v roce 2003, tedy ve svých 69 letech se stal mistrem Evropy v bench pressu ve veteránech. Kaskadéřině se věnoval přes třicet let a šestnáct let trénoval začínající kaskadéry. Synem Zdeňka Srstky z prvního manželství je Jiří Srstka, který byl dlouholetým ředitelem Národního divadla.

 

Další Herci

zobrazit profil Luba Skořepová
Luba Skořepová
zobrazit profil Irena Máchová
Irena Máchová
zobrazit profil Jozef Kroner
Jozef Kroner
zobrazit profil Josef Čáp
Josef Čáp
zobrazit profil Daniela Bambasová
Daniela Bambasová
zobrazit profil Jana Postlerová
Jana Postlerová
zobrazit profil Lukáš Hejlík
Lukáš Hejlík
zobrazit profil Michael Madsen
Michael Madsen