David Švehlík

Datum narození: 6.4.1972
Místo narození: Liberec
Profese: herec
Znamení: Beran

Související celebrity

Životopis

Davida Švehlíka můžeme považovat za vzor ctnosti - chtěl být knězem a dodnes je patronem několika nadací a projektů. S bývalou manželkou Jitkou Schneiderovou má dceru Sofii Annu.

Mladý David se rozhodl po ukončení Akademického gymnázia v Praze, že bude své kroky směřovat do Litoměřic. Absolvoval tu jeden ročník teologického konviktu. Aby se mohl stát knězem, strávil dva roky na škole v Římě. Po návratu z této stezky ale odbočil, poslední volba nakonec padla na Filosofickou fakultu UK a na divadelní režii na DAMU, kam chodil ve stejném roce jako třeba herečka Michaela Maurerová, filmový režisér Vít Karas nebo herečka Jana Stryková.

Ačkoli se dramaturgii dle svých slov nevěnuje, herectví ho zlákalo stejně jako jeho otce, Aloise Švehlíka. Na divadelních prknech stanul poprvé v Divadle F. X. Šaldy v Liberci, a to ve svých pěti letech. Zahrál si ve hře Neúplatný aneb Škola manželů. Ačkoli David Švehlík hostoval a hostuje v mnoha divadlech, od roku 2002 se drží hlavně Divadla Na Zábradlí, kde měl čtyři roky stále angažmá.

I se svým otcem Aloisem Švehlíkem se na jevišti několikrát sešel. Nejvýraznější dvojici utvořili na Shakespearovských slavnostech, kde si zahráli ve Večeru tříkrálovém, poté mělo velký úspěch třeba představení Z cizoty, které sklidilo i Cenu Alfréda Radoka, a v neposlední řadě pak stojí za zmínku hra Král Lear, kde si ponechali status otec a syn. Co se filmů týče, stáli spolu bok po boku ve filmech Alois Nebel, I ve smrti sami nebo v seriálu Letiště.

Do světa českého filmu pronikl hlavně díky roli Huberta pod taktovkou Filipa Renče v komedii Román pro ženy. Dále se objevil v roli hraběte v pohádce Anděl Páně, kriminalisty Benkovského v Kriminálce Anděl a v roce 2013 získal hlavní roli v seriálu inspirovaném skutečnými příběhy - Život a doba soudce A. K., kde hraje právě mladého soudce Adama Klose.

Stejně jako jeho otec i David Švehlík propůjčil svůj hlas filmovým hrdinům. V britském seriálu Sherlock namluvil doktora Wattsona, Laurence Anthonyho ve filmu Saw 3D, Bryce Johnsona v seriálu Gilmorova děvčata, aj. Dokázal i že je skvostný tanečník, když získal třetí místo v páté řadě televizní soutěže StarDance, kde se jeho partnerkou stala Simona Švrčková (média si tehdy všimla, že jejich vztah je patrně víc než přátelský).

 

Články o celebritě

Sexy Jitka Schneiderová (44): Vystavila skvělou postavu v plavkách Sexy Jitka Schneiderová (44): Vystavila skvělou postavu v plavkách Hvězda ze Samotářů Jitka Schneiderová (44) již předvedla taneční talent ve StarDance i pěvecké nadání… číst článek
Milan Hein (70): Nechápu, proč mě registrují jako psa nebo auto! Milan Hein (70): Nechápu, proč mě registrují jako psa nebo auto! Už to bude rok, co Milan Hein (70) uzavřel registrované partnerství s dlouholetým přítelem Martinem… číst článek
Špátová (33), exmilenka Langerové (30): Vyvedla novou rodinku! Špátová (33), exmilenka Langerové (30): Vyvedla novou rodinku! Poprvé po porodu Olga Špátová (33) vyrazila do společnosti s otcem jejich dcery Janem Malířem (68).… číst článek

Další Herci

zobrazit profil Jana Nagyová-Pulm
Jana Nagyová-Pulm
zobrazit profil Kryštof Hádek
Kryštof Hádek
zobrazit profil Michal Hruška
Michal Hruška
zobrazit profil Ľuboš  Kostelný
Ľuboš Kostelný
zobrazit profil Liza Weil
Liza Weil
zobrazit profil Anna Geislerová
Anna Geislerová
zobrazit profil Ivo Pešák
Ivo Pešák
zobrazit profil Sandra Černodrinská
Sandra Černodrinská