David Švehlík

Datum narození: 6.4.1972
Místo narození: Liberec
Profese: herec
Znamení: Beran

Související celebrity

Životopis

Davida Švehlíka můžeme považovat za vzor ctnosti - chtěl být knězem a dodnes je patronem několika nadací a projektů. S bývalou manželkou Jitkou Schneiderovou má dceru Sofii Annu.

Mladý David se rozhodl po ukončení Akademického gymnázia v Praze, že bude své kroky směřovat do Litoměřic. Absolvoval tu jeden ročník teologického konviktu. Aby se mohl stát knězem, strávil dva roky na škole v Římě. Po návratu z této stezky ale odbočil, poslední volba nakonec padla na Filosofickou fakultu UK a na divadelní režii na DAMU, kam chodil ve stejném roce jako třeba herečka Michaela Maurerová, filmový režisér Vít Karas nebo herečka Jana Stryková.

Ačkoli se dramaturgii dle svých slov nevěnuje, herectví ho zlákalo stejně jako jeho otce, Aloise Švehlíka. Na divadelních prknech stanul poprvé v Divadle F. X. Šaldy v Liberci, a to ve svých pěti letech. Zahrál si ve hře Neúplatný aneb Škola manželů. Ačkoli David Švehlík hostoval a hostuje v mnoha divadlech, od roku 2002 se drží hlavně Divadla Na Zábradlí, kde měl čtyři roky stále angažmá.

I se svým otcem Aloisem Švehlíkem se na jevišti několikrát sešel. Nejvýraznější dvojici utvořili na Shakespearovských slavnostech, kde si zahráli ve Večeru tříkrálovém, poté mělo velký úspěch třeba představení Z cizoty, které sklidilo i Cenu Alfréda Radoka, a v neposlední řadě pak stojí za zmínku hra Král Lear, kde si ponechali status otec a syn. Co se filmů týče, stáli spolu bok po boku ve filmech Alois Nebel, I ve smrti sami nebo v seriálu Letiště.

Do světa českého filmu pronikl hlavně díky roli Huberta pod taktovkou Filipa Renče v komedii Román pro ženy. Dále se objevil v roli hraběte v pohádce Anděl Páně, kriminalisty Benkovského v Kriminálce Anděl a v roce 2013 získal hlavní roli v seriálu inspirovaném skutečnými příběhy - Život a doba soudce A. K., kde hraje právě mladého soudce Adama Klose.

Stejně jako jeho otec i David Švehlík propůjčil svůj hlas filmovým hrdinům. V britském seriálu Sherlock namluvil doktora Wattsona, Laurence Anthonyho ve filmu Saw 3D, Bryce Johnsona v seriálu Gilmorova děvčata, aj. Dokázal i že je skvostný tanečník, když získal třetí místo v páté řadě televizní soutěže StarDance, kde se jeho partnerkou stala Simona Švrčková (média si tehdy všimla, že jejich vztah je patrně víc než přátelský).

 

Články o celebritě

Fotogalerie Tatiany Vilhelmové: Jak to, že vypadá pořád stejně? Fotogalerie Tatiany Vilhelmové: Jak to, že vypadá pořád stejně? Dalo by se říct, že tato herečka nyní kraluje na televizních obrazovkách. Je jednou ze soutěžících… číst článek
Tatiana Vilhelmová (38): Ztracena na natáčení! Tatiana Vilhelmová (38): Ztracena na natáčení! Nepřeberné množství lokalit měli možnost navštívit herci seriálu Já, Mattoni během jeho natáčení.… číst článek
Švehlíkové dostali čočku: Kvůli nemocnému Barťákovi! Švehlíkové dostali čočku: Kvůli nemocnému Barťákovi! Rakovina mízních uzlin potrápila nejen Jiřího Bartošku (69), ale také tvůrce seriálu Já, Mattoni.… číst článek

Další Herci

zobrazit profil Hana Tomáš Briešťanská
Hana Tomáš Briešťanská
zobrazit profil Jakub Kohák
Jakub Kohák
zobrazit profil Bruna Marquezine
Bruna Marquezine
zobrazit profil Roman Skamene
Roman Skamene
zobrazit profil Juraj Bernáth
Juraj Bernáth
zobrazit profil Libuše Havelková
Libuše Havelková
zobrazit profil Ondřej Sokol
Ondřej Sokol
zobrazit profil Tereza Pokorná
Tereza Pokorná