David Švehlík

Datum narození: 6.4.1972
Místo narození: Liberec
Profese: herec
Znamení: Beran

Související celebrity

Životopis

Davida Švehlíka můžeme považovat za vzor ctnosti - chtěl být knězem a dodnes je patronem několika nadací a projektů. S bývalou manželkou Jitkou Schneiderovou má dceru Sofii Annu.

Mladý David se rozhodl po ukončení Akademického gymnázia v Praze, že bude své kroky směřovat do Litoměřic. Absolvoval tu jeden ročník teologického konviktu. Aby se mohl stát knězem, strávil dva roky na škole v Římě. Po návratu z této stezky ale odbočil, poslední volba nakonec padla na Filosofickou fakultu UK a na divadelní režii na DAMU, kam chodil ve stejném roce jako třeba herečka Michaela Maurerová, filmový režisér Vít Karas nebo herečka Jana Stryková.

Ačkoli se dramaturgii dle svých slov nevěnuje, herectví ho zlákalo stejně jako jeho otce, Aloise Švehlíka. Na divadelních prknech stanul poprvé v Divadle F. X. Šaldy v Liberci, a to ve svých pěti letech. Zahrál si ve hře Neúplatný aneb Škola manželů. Ačkoli David Švehlík hostoval a hostuje v mnoha divadlech, od roku 2002 se drží hlavně Divadla Na Zábradlí, kde měl čtyři roky stále angažmá.

I se svým otcem Aloisem Švehlíkem se na jevišti několikrát sešel. Nejvýraznější dvojici utvořili na Shakespearovských slavnostech, kde si zahráli ve Večeru tříkrálovém, poté mělo velký úspěch třeba představení Z cizoty, které sklidilo i Cenu Alfréda Radoka, a v neposlední řadě pak stojí za zmínku hra Král Lear, kde si ponechali status otec a syn. Co se filmů týče, stáli spolu bok po boku ve filmech Alois Nebel, I ve smrti sami nebo v seriálu Letiště.

Do světa českého filmu pronikl hlavně díky roli Huberta pod taktovkou Filipa Renče v komedii Román pro ženy. Dále se objevil v roli hraběte v pohádce Anděl Páně, kriminalisty Benkovského v Kriminálce Anděl a v roce 2013 získal hlavní roli v seriálu inspirovaném skutečnými příběhy - Život a doba soudce A. K., kde hraje právě mladého soudce Adama Klose.

Stejně jako jeho otec i David Švehlík propůjčil svůj hlas filmovým hrdinům. V britském seriálu Sherlock namluvil doktora Wattsona, Laurence Anthonyho ve filmu Saw 3D, Bryce Johnsona v seriálu Gilmorova děvčata, aj. Dokázal i že je skvostný tanečník, když získal třetí místo v páté řadě televizní soutěže StarDance, kde se jeho partnerkou stala Simona Švrčková (média si tehdy všimla, že jejich vztah je patrně víc než přátelský).

 

Články o celebritě

Hvězda seriálu Já, Mattoni bude podruhé tátou: Švehlíkova manželka už těhotenství neskryje! Hvězda seriálu Já, Mattoni bude podruhé tátou: Švehlíkova manželka už těhotenství neskryje! Doteď si o tom ve filmové branži šuškaly desítky vrabců na střeše! A nyní je to potvrzené! Manželka… číst článek
Ze zákulisí historického seriálu ČT Já, Mattoni: Pro kostýmy jezdili 323 km! Ze zákulisí historického seriálu ČT Já, Mattoni: Pro kostýmy jezdili 323 km! Stovky kilometrů. Ty najezdil filmový štáb historické ságy Já, Mattoni v hlavní roli s Davidem Švehlíkem… číst článek
Začíná nový seriál Já, Mattoni: Seznamte se s hlavními postavami!  Začíná nový seriál Já, Mattoni: Seznamte se s hlavními postavami! Tatiana Vilhelmová, David Švehlík, Alois Švehlík, Aňa Geislerová, Alena Mihulová. To je jen zlomek… číst článek

Další Herci

zobrazit profil Catherine Zeta-Jones
Catherine Zeta-Jones
zobrazit profil Jiří Ornest
Jiří Ornest
zobrazit profil Daisy Ridley
Daisy Ridley
zobrazit profil Filip Čapka
Filip Čapka
zobrazit profil Jana Švandová
Jana Švandová
zobrazit profil Amy Schumer
Amy Schumer
zobrazit profil Anna Polívková
Anna Polívková
zobrazit profil Kryštof Hádek
Kryštof Hádek