Václav Vorlíček

Datum narození: 3.6.1930
Místo narození: Praha
Profese: Režisér
Znamení: Blíženci

Související celebrity

Životopis

Pohádkový dědeček. Za více než 50 let svého působení zrežíroval Václav Vorlíček nezapomenutelné pohádky jako Tři oříšky pro Popelku nebo třeba Arabelu.

Václav Vorlíček studoval režii na FAMU. Dnes má na svém kontě více než 40 kvalitních pohádek a filmů. Studia zakončil absolventským filmem, ve kterém si zahrál i Vlastimil Brodský, Direktiva. Do opravdového světa režisérů se zapsal dětskou detektivkou Případ Lupínek. Srdce diváků si pak získal parodií na komiksové seriály Kdo chce zabít Jessii?, ve které zazářila talentovaná Dana Medřická, krásná Olga Schoberová a vynikající Jiří Sovák. Snímek zabodoval i na Mezinárodním festivalu vědecko-fantastických filmů v Terstu (1966), odkud si Václav Vorlíček odnesl hlavní cenu. Stejnou pozornost si vyžádal i na filmovém festivalu v Locarnu.

Tím éra parodií Václava Vorlíčka rozhodně nekončila. Prvky krimi a komedie se promítly i do jeho dalšího snímku (tentokrát bondovsky laděného) Konec agenta W4C prostřednictvím psa pana Foustky. V obou dílech se mu stal pomocníkem Miloš Macourek, který s Václavem Vorlíčkem rozhodně netočil naposledy. Dalším společným produktem byla komedie, která sklízí úspěch doposud, Pane, vy jste vdova! Hlavní protagonistku, kterou ztvárnila výborná Iva Janžurová, ocenili i porotci na festivalu v Terstu a dynamická Iva si tak odnesla ocenění nejlepší herečka.

Ani Petra Černocká nezahálela. O chvíli později sklízela na témže festivalu ovace další komedie z tvorby Václava Vorlíčka, Dívka na koštěti. Následovalo jedno úspěšnější dílo než druhé. Nejprve přišla vlna ohlasu společně s histricky nejoblíbenější pohádkou Tři oříšky pro Popelku (1973), kde půvabná Libuše Šafránková zářila po boku Pavla Trávníčka. Svou měrou přispěl i Karel Gott, který pohádku doprovázel svým slavičím hlasem s písní Kdepak ty ptáčku hnízdo máš? Nicméně samotné několikaleté přátelství s Libuší Šafránkovou vzalo za své, když ho herečka, jak sám Václav Vorlíček říká, podrazila.

Následovaly filmy a pohádky Jak utopit Dr. Mráčka (1974), Bouřlivé víno, Jak se budí princezny (1977), Arabela (1979), Létající Čestmír, Křeček v noční košili, Kouzelný měšec, Pták Ohnivák, Jezerní královna, Mach, Šebestová a kouzelné sluchátko (2001), On je žena!, Saxána a Lexikon kouzel, aj.

Václav Vorlíček se dostal do médií i díky méně milé příhodě. V lednu 2014 slavného režiséra srazil taxikář a herec dlouhou dobu strávil v nemocnici. Po smrti manželky mu zbyly dvě dcery a hromada přítelkyň.

 

Články o celebritě

Desátník Láska z Četníků z Luhačovic: Proslavil se rolí Macha! Desátník Láska z Četníků z Luhačovic: Proslavil se rolí Macha! Ačkoliv by se mohlo zdát, že role desátníka Martina Lásky v retro seriálu Četníci z Luhačovic je… číst článek
Vlastimil Zavřel (62) o sexu s četařkou Babinčákovou Vlastimil Zavřel (62) o sexu s četařkou Babinčákovou Nejen Valšík v »Ordinaci«, ale i Bohouš Adámek v Dívce na koštěti, podporučík Malina z Tankového… číst článek
Čerstvý taťka Trávníček (66): Proč vybrali jméno Maxmilián! Čerstvý taťka Trávníček (66): Proč vybrali jméno Maxmilián! Den před Silvestrem se stal potřetí tátou! Od té doby mluvil s médii jen minimálně. Deníku Aha! ale… číst článek

Další Filmaři

zobrazit profil Marie Poledňáková
Marie Poledňáková
zobrazit profil Agnieszka Holland
Agnieszka Holland
zobrazit profil Warwick Davis
Warwick Davis
zobrazit profil Pavel Háša
Pavel Háša
zobrazit profil Tomáš Vorel st.
Tomáš Vorel st.
zobrazit profil Luc Besson
Luc Besson
zobrazit profil Jiří Menzel
Jiří Menzel
zobrazit profil Danny Moder
Danny Moder

Nejnovější profily celebrit