Václav Vorlíček

Datum narození: 3.6.1930
Místo narození: Praha
Profese: Režisér
Znamení: Blíženci

Související celebrity

Životopis

Pohádkový dědeček. Za více než 50 let svého působení zrežíroval Václav Vorlíček nezapomenutelné pohádky jako Tři oříšky pro Popelku nebo třeba Arabelu.

Václav Vorlíček studoval režii na FAMU. Dnes má na svém kontě více než 40 kvalitních pohádek a filmů. Studia zakončil absolventským filmem, ve kterém si zahrál i Vlastimil Brodský, Direktiva. Do opravdového světa režisérů se zapsal dětskou detektivkou Případ Lupínek. Srdce diváků si pak získal parodií na komiksové seriály Kdo chce zabít Jessii?, ve které zazářila talentovaná Dana Medřická, krásná Olga Schoberová a vynikající Jiří Sovák. Snímek zabodoval i na Mezinárodním festivalu vědecko-fantastických filmů v Terstu (1966), odkud si Václav Vorlíček odnesl hlavní cenu. Stejnou pozornost si vyžádal i na filmovém festivalu v Locarnu.

Tím éra parodií Václava Vorlíčka rozhodně nekončila. Prvky krimi a komedie se promítly i do jeho dalšího snímku (tentokrát bondovsky laděného) Konec agenta W4C prostřednictvím psa pana Foustky. V obou dílech se mu stal pomocníkem Miloš Macourek, který s Václavem Vorlíčkem rozhodně netočil naposledy. Dalším společným produktem byla komedie, která sklízí úspěch doposud, Pane, vy jste vdova! Hlavní protagonistku, kterou ztvárnila výborná Iva Janžurová, ocenili i porotci na festivalu v Terstu a dynamická Iva si tak odnesla ocenění nejlepší herečka.

Ani Petra Černocká nezahálela. O chvíli později sklízela na témže festivalu ovace další komedie z tvorby Václava Vorlíčka, Dívka na koštěti. Následovalo jedno úspěšnější dílo než druhé. Nejprve přišla vlna ohlasu společně s histricky nejoblíbenější pohádkou Tři oříšky pro Popelku (1973), kde půvabná Libuše Šafránková zářila po boku Pavla Trávníčka. Svou měrou přispěl i Karel Gott, který pohádku doprovázel svým slavičím hlasem s písní Kdepak ty ptáčku hnízdo máš? Nicméně samotné několikaleté přátelství s Libuší Šafránkovou vzalo za své, když ho herečka, jak sám Václav Vorlíček říká, podrazila.

Následovaly filmy a pohádky Jak utopit Dr. Mráčka (1974), Bouřlivé víno, Jak se budí princezny (1977), Arabela (1979), Létající Čestmír, Křeček v noční košili, Kouzelný měšec, Pták Ohnivák, Jezerní královna, Mach, Šebestová a kouzelné sluchátko (2001), On je žena!, Saxána a Lexikon kouzel, aj.

Václav Vorlíček se dostal do médií i díky méně milé příhodě. V lednu 2014 slavného režiséra srazil taxikář a herec dlouhou dobu strávil v nemocnici. Po smrti manželky mu zbyly dvě dcery a hromada přítelkyň.

 

Články o celebritě

Princezna Růženka z pohádky Jak se budí princezny: Stala se z ní rockerka! Princezna Růženka z pohádky Jak se budí princezny: Stala se z ní rockerka! Coby Růženka, kterou se snaží zachránit princ v podání Jana Hrušínského, byla okouzlující. Marie… číst článek
Popelka Preissová? Přidaný Libíček? 40 tajemství Tří oříšků pro Popelku! Popelka Preissová? Přidaný Libíček? 40 tajemství Tří oříšků pro Popelku! Známe ji téměř nazpaměť, přesto nás pohádka Tři oříšky pro Popelku neustále něčím překvapuje. Schválně,… číst článek
Brodský (†81) by oslavil 96: Lásku k Brejchové jen předstíral! Brodský (†81) by oslavil 96: Lásku k Brejchové jen předstíral! Byli těsně před rozvodem, ona už milovala jiného, ale museli se tvářit jako zamilovaní! Vlastimil… číst článek

Další Filmaři

zobrazit profil Dušan  Klein
Dušan Klein
zobrazit profil Věra Chytilová
Věra Chytilová
zobrazit profil Warwick Davis
Warwick Davis
zobrazit profil Jožo Halászek
Jožo Halászek
zobrazit profil Stanislav Milota
Stanislav Milota
zobrazit profil Quentin Tarantino
Quentin Tarantino
zobrazit profil Omar  Amanat
Omar Amanat
zobrazit profil Fero Fenič
Fero Fenič