Václav Vorlíček

Datum narození: 3.6.1930
Místo narození: Praha
Profese: režisér
Znamení: Blíženci

Související celebrity

Životopis

Režisér Václav Vorlíček, legenda českého filmu, král pohádek a komedii, má na svém kontě nestárnoucí hity, jako jsou Tři oříšky pro Popelku či Arabela.

Václav Vorlíček studoval režii na FAMU. Studia zakončil absolventským filmem Direktiva (1955), ve kterém si zahráli i Vlastimil Brodský, Jiřina Bohdalová a Miloš Kopecký. Do opravdového světa režisérů se zapsal dětskou detektivkou Případ Lupínek (1960).

VÁCLAV VORLÍČEK BOJOVAL O ZLATOVLÁSKU

Srdce diváků si Václav Vorlíček získal parodií na komiksové seriály Kdo chce zabít Jessii?, v níž zazářila talentovaná Dana Medřická, krásná Olga Schoberová a vynikající Jiří Sovák. Snímek zabodoval i na Mezinárodním festivalu vědecko-fantastických filmů v Terstu (1966), odkud si režisér odnesl hlavní cenu. Stejnou pozornost si vyžádal i na filmovém festivalu v Locarnu.

Tím éra parodií Václava Vorlíčka rozhodně nekončila. Prvky krimi a komedie se promítly i do jeho dalšího snímku (tentokrát bondovsky laděného) Konec agenta W4C prostřednictvím psa pana Foustky. V obou dílech se mu stal pomocníkem Miloš Macourek, který s Václavem Vorlíčkem rozhodně netočil naposledy. Dalším společným produktem byla komedie Pane, vy jste vdova! Hlavní protagonistku Ivu Janžurovou ocenili i porotci na festivalu v Terstu jako nejlepší herečku.

Ani Petra Černocká nezahálela. O chvíli později sklízela na témže festivalu ovace další komedie z tvorby Václava Vorlíčka, Dívka na koštěti. Následovalo jedno úspěšnější dílo než druhé. Nejprve přišla histricky nejoblíbenější pohádka Tři oříšky pro Popelku (1973), kde půvabná Libuše Šafránková zářila po boku Pavla Trávníčka. Svou měrou přispěl i Karel Gott, který pohádku doprovázel svým slavičím hlasem s písní Kdepak ty ptáčku hnízdo máš? Nicméně samotné několikaleté přátelství s Libuší Šafránkovou vzalo za své, když ho herečka, jak sám Václav Vorlíček řekl, podrazila.

Následovaly filmy a pohádky Jak utopit Dr. Mráčka (1974), Bouřlivé víno, Jak se budí princezny (1977), Arabela (1979), Létající Čestmír, Křeček v noční košili, Kouzelný měšec, Pták Ohnivák, Jezerní královna, Mach, Šebestová a kouzelné sluchátko (2001), On je žena!, Saxána a Lexikon kouzel aj.

O VÁCLAVU VORLÍČKOVI ČTĚTE ZDE>>

Režisér Václav Vorlíčk roku 2017 odbržel na 52. Mezinárodním filmovém festivalu Karlovy Vary Cenu festivalu prezidenta Jiřího Bartošky za úmělecký přínos.

Václav Vorlíček se dostal do médií i díky méně milé příhodě. V lednu 2014 slavného režiséra srazil taxikář a herec dlouhou dobu strávil v nemocnici. Po smrti manželky mu zbyly dvě dcery a hromada přítelkyň.

 

Články o celebritě

Konec festivalu ovládli bratři v triku Bartoška s Rennerem! Proč nepřišly hvězdy? Konec festivalu ovládli bratři v triku Bartoška s Rennerem! Proč nepřišly hvězdy? Zatímco na zahájení to byl na red carpetu přetlak hvězd a vnadů Jitky Čvančarové (39), tak na zakončení… číst článek
Bohdalová prohrála souboj s neřestí! Bohdalová prohrála souboj s neřestí! Roky vydržela nekouřit! Ale chuť na cigarety byla opět silnější. Důkazem toho je, že Jiřina Bohdalová… číst článek
Jiřina Bohdalová řádí ve Varech: Znovu se dala na kouření! Jiřina Bohdalová řádí ve Varech: Znovu se dala na kouření! Na festival už přijela i filmová legenda Jiřina Bohdalová (86), která loni v Karlových Varech dostala… číst článek

Další Filmaři

zobrazit profil Otakar Vávra
Otakar Vávra
zobrazit profil Pavel Čechák
Pavel Čechák
zobrazit profil Kristina Dufková
Kristina Dufková
zobrazit profil Oliver Stone
Oliver Stone
zobrazit profil Filip Renč
Filip Renč
zobrazit profil Kateřina Bártů
Kateřina Bártů
zobrazit profil Aleš Matějka
Aleš Matějka
zobrazit profil Fero Fenič
Fero Fenič