Václav Vorlíček

Datum narození: 3.6.1930
Místo narození: Praha
Profese: režisér
Znamení: Blíženci

Související celebrity

Životopis

Režisér Václav Vorlíček, legenda českého filmu, král pohádek a komedii, má na svém kontě nestárnoucí hity, jako jsou Tři oříšky pro Popelku či Arabela.

Václav Vorlíček studoval režii na FAMU. Studia zakončil absolventským filmem Direktiva (1955), ve kterém si zahráli i Vlastimil Brodský, Jiřina Bohdalová a Miloš Kopecký. Do opravdového světa režisérů se zapsal dětskou detektivkou Případ Lupínek (1960).

VÁCLAV VORLÍČEK BOJOVAL O ZLATOVLÁSKU

Srdce diváků si Václav Vorlíček získal parodií na komiksové seriály Kdo chce zabít Jessii?, v níž zazářila talentovaná Dana Medřická, krásná Olga Schoberová a vynikající Jiří Sovák. Snímek zabodoval i na Mezinárodním festivalu vědecko-fantastických filmů v Terstu (1966), odkud si režisér odnesl hlavní cenu. Stejnou pozornost si vyžádal i na filmovém festivalu v Locarnu.

Tím éra parodií Václava Vorlíčka rozhodně nekončila. Prvky krimi a komedie se promítly i do jeho dalšího snímku (tentokrát bondovsky laděného) Konec agenta W4C prostřednictvím psa pana Foustky. V obou dílech se mu stal pomocníkem Miloš Macourek, který s Václavem Vorlíčkem rozhodně netočil naposledy. Dalším společným produktem byla komedie Pane, vy jste vdova! Hlavní protagonistku Ivu Janžurovou ocenili i porotci na festivalu v Terstu jako nejlepší herečku.

Ani Petra Černocká nezahálela. O chvíli později sklízela na témže festivalu ovace další komedie z tvorby Václava Vorlíčka, Dívka na koštěti. Následovalo jedno úspěšnější dílo než druhé. Nejprve přišla histricky nejoblíbenější pohádka Tři oříšky pro Popelku (1973), kde půvabná Libuše Šafránková zářila po boku Pavla Trávníčka. Svou měrou přispěl i Karel Gott, který pohádku doprovázel svým slavičím hlasem s písní Kdepak ty ptáčku hnízdo máš? Nicméně samotné několikaleté přátelství s Libuší Šafránkovou vzalo za své, když ho herečka, jak sám Václav Vorlíček řekl, podrazila.

Následovaly filmy a pohádky Jak utopit Dr. Mráčka (1974), Bouřlivé víno, Jak se budí princezny (1977), Arabela (1979), Létající Čestmír, Křeček v noční košili, Kouzelný měšec, Pták Ohnivák, Jezerní královna, Mach, Šebestová a kouzelné sluchátko (2001), On je žena!, Saxána a Lexikon kouzel aj.

O VÁCLAVU VORLÍČKOVI ČTĚTE ZDE>>

Režisér Václav Vorlíčk roku 2017 odbržel na 52. Mezinárodním filmovém festivalu Karlovy Vary Cenu festivalu prezidenta Jiřího Bartošky za úmělecký přínos.

Václav Vorlíček se dostal do médií i díky méně milé příhodě. V lednu 2014 slavného režiséra srazil taxikář a herec dlouhou dobu strávil v nemocnici. Po smrti manželky mu zbyly dvě dcery a hromada přítelkyň.

 

Články o celebritě

Václav Voska by oslavil 100 let: Opovrhoval sexy Schoberovou, Vorlíček ho z Jessie vyhodil! Václav Voska by oslavil 100 let: Opovrhoval sexy Schoberovou, Vorlíček ho z Jessie vyhodil! Jeden z největších elegánů své doby, legendární herec Václav Voska (†63) by oslavil 100 let od narození.… číst článek
Václav Vorlíček (88) premiéru Popelky oplakal a přiznal: Jsem rád, že jsem se toho dožil! Václav Vorlíček (88) premiéru Popelky oplakal a přiznal: Jsem rád, že jsem se toho dožil! Režisér legendární filmové pohádky Tři oříšky pro Popelku Václav Vorlíček (88) nechyběl na premiéře… číst článek
Zapletal zpovídal „mladé seniory“: Gott svolil, Forman s Mahlerem předčasně zemřeli Zapletal zpovídal „mladé seniory“: Gott svolil, Forman s Mahlerem předčasně zemřeli Vybral si 43 slavných „mladých staříků“, jak je nazývá, jejichž průměrný věk je 86 let, a společně… číst článek

Další Filmaři

zobrazit profil Juraj Jakubisko
Juraj Jakubisko
zobrazit profil Viktor Tauš
Viktor Tauš
zobrazit profil Petr Jarchovský
Petr Jarchovský
zobrazit profil Helena Třeštíková
Helena Třeštíková
zobrazit profil Vladimír  Morávek
Vladimír Morávek
zobrazit profil Jan Svěrák
Jan Svěrák
zobrazit profil Libor Kodad
Libor Kodad
zobrazit profil Jan Prušinovský
Jan Prušinovský