David Cameron

Datum narození: 9.10.1966
Místo narození: Londýn, Anglie
Profese:  bývalý premiér Spojeného království
Znamení: Váhy

Související celebrity

Životopis

David Cameron je známý pro své revoluční vůdcovství v britské Konzervativní straně. Stranu po dlouhých letech dovedl k vítězství v roce 2010 a stal se nejmladším britským premiérem za posledních 200 let.

David Cameron, celým jménem David William Donald Cameron, je přímým potomkem (praprapraprapravnukem) krále Viléma IV (1765-1837) a jeho milenky, irské herečky, Dorothey Jordan. Je i příbuzným královny Alžběty II., bratranec z pátého kolena. Ovšem jako potomek dítěte vzešlého z nelegitimního vztahu nemůže figurovat v následnické linii britského trůnu. Přes Viléma IV. má anglické, skotské i německé předky.

David Cameron má velmi kvalitní vzdělání a vždy měl vynikající studijní výsledky. Získal vzdělání na prestižních anglických školách, navštěvoval soukromou střední školu v Etonu, poté absolvoval Univerzitu v Oxfordu. V  roce 2005 se stal předsedou britské Konzervativní strany, čímž vystřídal Michaela Howarda a zároveň se stal lídrem opozice.

Po nástupu Davida Camerona strana směřovala k modernizaci a především chtěl změnit její pravicový obraz. Pod jeho vedením se podařilo stranu odklonit od tradičního konzervatismu směrem k sociálně liberálním a levicovějším pozicím. David Cameron oslnil britský lid především svou odvážnou výmluvností a tím si získal přízeň věřejnosti. Jeho činy mu i jeho straně vynesly volební úspěch v parlamentních volbách roku 2010. Po dlouhých třinácti letech se tak Konzervativní strana vrátila do vlády a David Cameron se stal předsedou vlády.

David Cameron věnuje svou pozornost i tématům dříve opomíjeným jako jsou např. ochrana klimatu, evropská chemická politika, rozvoj obnovitelné energetiky nebo boj s chudobou v oblastech třetího světa. Chová též nezdolnou náklonnost ke státu Izrael – na výroční večeři Spojeného Židovského Izrale řekl, že „není rozpor v tom být pyšný Žid, uvědomělý sionista a loajální britský občan“. V roce 2013 účinkoval ve videoklipu britské populární hudební skupiny One Direction.

David Cameron je ženatý a spolu s manželkou Samanthou Cameronovou má čtyři děti. Nejstarší z roku 2002 bylo vážně nemocné a zemřelo v roce 2009. V září roku 2010 se jim narodilo čtvrté dítě.

Novináři i političtí komentátoři označují Samanthu Cameronovou za manželovu tajnou zbraň v předvolebních kampaních. Přisuzují jí, že přispěla k tomu, aby image Davida Camerona byla přijatelnější pro veřejnost.

David Cameron z postu premiéra odsoupil v létě 2016, kdy Britové v referendu zaveleli k odchodu z Evropské Unie.

 

Články o celebritě

Britská premiérka Mayová chce předčasné volby. Parlament nedrží pohromadě Britská premiérka Mayová chce předčasné volby. Parlament nedrží pohromadě Britská premiérka Theresa Mayová v úterý oznámila, že chce 8. června uspořádat předčasné volby. Své… číst článek
Alžběta II. slaví 65 let na trůně: Má 13,3 miliardy a sama je dobrým kšeftem! Alžběta II. slaví 65 let na trůně: Má 13,3 miliardy a sama je dobrým kšeftem! Psalo se datum 6. února 1952 a Velká Británie oplakávala náhlou smrt svého krále Jiřího VI. (†56).… číst článek
V Praze začne dražba Havlových zvonků: Peníze půjdou na „Václava“ V Praze začne dražba Havlových zvonků: Peníze půjdou na „Václava“ V Žižkovském divadle Járy Cimrmana se v neděli bude dražit prvních 15 z 30 zvonků, které od srpna… číst článek

Další Politici

zobrazit profil Recep Erdogan
Recep Erdogan
zobrazit profil Rudolf Chloupek
Rudolf Chloupek
zobrazit profil Josef  Pravda
Josef Pravda
zobrazit profil Si  Ťin-pching
Si Ťin-pching
zobrazit profil Dominique Strauss-Khan
Dominique Strauss-Khan
zobrazit profil Hana Marvanová
Hana Marvanová
zobrazit profil Ivan Mařák
Ivan Mařák
zobrazit profil Zdeněk Ondráček
Zdeněk Ondráček