Petr Nečas

Datum narození: 19.11.1964
Přezdívka: Pan Čistý
Místo narození: Uherské Hradiště
Profese: premiér ČR
Znamení: Štír

Související celebrity

Životopis

Jeden ze zakládajících členů ODS, po Mirku Topolánkoví její předseda, do kterého strana vkládala naděje na to, že jí opět přivede více voličů. Opak byl pravdou. Vládu Pana Čistého stíhala jedna korupční aféra za druhou a nakonec i sám Petr Nečas kvůli aféře se svoji asistentkou Janou Nagyovou skončil nejen v čele kabinetu a ODS, ale v politice vůbec. V předčasných volbách pak strana po jeho šéfování dosáhla rekordně nejhoršího výsledku ve své historii.

Před listopadem 1989 působil vystudovaný fyzik (Přírodovědecká fakulta Univerzity J. E. Purkyně v Brně) RNDr. Petr Nečas jako technolog a výzkumný pracovník v Tesle Rožnov. Když se poměry změnily, patřil v roce 1991 k zakládajícím členům ODS. Se stranou spojil celou svoji polistopadovou kariéru. V roce 1992 byl zvolen poslancem a svůj mandát dokázal obhájit ve všech následujících parlamentních volbách let až do svého politického pádu v roce 2013.

V letech 1995 a 1996 zastával Petr Nečas funkci prvního náměstka ministra obrany. V letech 2006 až 2009 byl místopředsedou vlády a ministrem práce a sociálních věcí v první a druhé vládě Mirka Topolánka. V roce 2010 se pak stal po Topolánkově neslavném konci (kvůli výrokům na adresu církví a židů) premiérem a byl zvolen předsedou ODS. Svoji vládu (spolu s TOP 09 a Věcmi veřejnými) označoval Petr Nečas jako „transparentní vládu rozpočtové odpovědnosti“, nicméně realita byla poněkud odlišná. Kabinet Petra Nečase byl kvůli neustálým aférám jeden z nejobměňovanějších, výměn bylo za tři roky patnáct (nejznámější kauzy připravily o posty ministra životního prostředí Pavla Drobila, ministra průmyslu Martina Kocourka, ministra obrany Alexandra Vondru, ministra dopravy Víta Bártu).

V červnu 2013 Petr Nečas rezignoval na všechny funkce (úřednickou vládu jmenovanou prezidentem Milošem Zemanem po něm vedl Jiří Rusnok, po předčasných volbách se pak stal premiérem Bohuslav Sobotka z ČSSD; šéfem ODS se stal někdejší brněnský rektor Petr Fiala) a ani nekandidoval ve volbách. Důvod? Tzv. aféra Jany Nagyové, což byla vedoucí vládního sekretariátu, Nečasova pravá ruka, která měla s Petrem Nečasem poměr (v roce 2013 se nakonec vzali) a zaúkolovala jménem premiéra vojenskou rozvědku, aby sledovala tehdejší premiérovu manželku Radku Nečasovou. Kvůli tomu byla Jana Nagyová i obviněna a umístěna na několik týdnů do vazby. Kauza začala policejní razií na Úřadu vlády na jaře 2013. Vyšetřovatelé totiž navíc podezírali vládní politiky, že se snažili uplatit slibem zajímavých postů ve státních firmách někdejší poslance ODS Petra Tluchoře, Marka Šnajdra a Ivana Fuksu, aby se vzdali svých mandátů. Trojice totiž odmítala při hlasování o důvěře vládě vyjádřit Nečasovu týmu podporu. Tuto část kauzy smetl později ze stolu Nejvyšší soud.

Z prvního manželství s Radkou Nečasovou (trvalo 27 let, rozvedli se v roce 2013) má Petr Nečas čtyři děti: Ondřeje, Tomáše,  Terezu a Marii.

 

Články o celebritě

Po potupě premiéra na Hradě Zeman vynechal pietu na Vítkově. Kvůli Sobotkovi? Po potupě premiéra na Hradě Zeman vynechal pietu na Vítkově. Kvůli Sobotkovi? S premiérem Bohuslavem Sobotkou (ČSSD), zato bez prezidenta Miloše Zemana, proběhl ve státní svátek… číst článek
Sobotka hrdina, nebo zoufalec? Psychologové řeší, proč demisi oznámil sám Sobotka hrdina, nebo zoufalec? Psychologové řeší, proč demisi oznámil sám Jako politický sirotek, sám s mikrofonem. Na pódiu nikdo, kdo by ho podpořil. Tak premiér Bohuslav… číst článek
Komentář: Sobotka se pochlapil a položil vládu. ČSSD následuje v rozkladu ODS Komentář: Sobotka se pochlapil a položil vládu. ČSSD následuje v rozkladu ODS Ještě na prvního máje vyzýval premiér a šéf ČSSD Bohuslav Sobotka vicepremiéra a šéfa ANO Andreje… číst článek

Další Politici

zobrazit profil František Čuňas Stárek
František Čuňas Stárek
zobrazit profil Jiří Strýček
Jiří Strýček
zobrazit profil Roman Celý
Roman Celý
zobrazit profil Pavel Bělobrádek
Pavel Bělobrádek
zobrazit profil Kateřina Valachová
Kateřina Valachová
zobrazit profil Ladislav Velebný
Ladislav Velebný
zobrazit profil Michal Stehlík
Michal Stehlík
zobrazit profil Miroslav Kalousek
Miroslav Kalousek