Petr Nečas | Celebwiki.cz

Petr Nečas

Datum narození: 19.11.1964
Přezdívka: Pan Čistý
Místo narození: Uherské Hradiště
Profese: někdejší premiér ČR a politik ODS
Znamení: Štír

Související celebrity

Životopis

Vládu Petra Nečase stíhala jedna korupční kauza za druhou a nakonec i sám Pan Čistý kvůli aféře se svou asistentkou Janou Nagyovou skončil nejen v čele kabinetu a ODS, ale v politice vůbec.

Před listopadem 1989 působil vystudovaný fyzik (Přírodovědecká fakulta Univerzity J. E. Purkyně v Brně) RNDr. Petr Nečas jako technolog a výzkumný pracovník v Tesle Rožnov. Když se poměry změnily, patřil v roce 1991 k zakládajícím členům ODS. Se stranou spojil celou svoji polistopadovou kariéru. V roce 1992 byl zvolen poslancem a svůj mandát dokázal obhájit ve všech následujících parlamentních volbách let až do svého politického pádu v roce 2013.

PETR NEČAS - OBŽALOBA Z UPLÁCENÍ POSLANCŮ

V letech 1995 a 1996 zastával Petr Nečas funkci prvního náměstka ministra obrany. V letech 2006 až 2009 byl místopředsedou vlády a ministrem práce a sociálních věcí v první a druhé vládě Mirka Topolánka. V roce 2010 se pak stal po Topolánkově neslavném konci (kvůli výrokům na adresu církví a židů) premiérem a byl zvolen předsedou ODS. Svoji vládu (spolu s TOP 09 a Věcmi veřejnými) označoval Petr Nečas jako „transparentní vládu rozpočtové odpovědnosti“, nicméně realita byla poněkud odlišná.

Kabinet Petra Nečase byl kvůli neustálým aférám jeden z nejobměňovanějších, výměn bylo za tři roky patnáct. Nejznámější kauzy připravily o posty ministra životního prostředí Pavla Drobila, ministra průmyslu Martina Kocourka, ministra obrany Alexandra Vondru, ministra dopravy Víta Bártu.

V červnu 2013 Petr Nečas, zvaný Pan Čistý, rezignoval na všechny funkce. Úřednickou vládu jmenovanou prezidentem Milošem Zemanem po něm vedl Jiří Rusnok, po předčasných volbách se pak stal premiérem Bohuslav Sobotka z ČSSD; šéfem ODS se stal někdejší brněnský rektor Petr Fiala. Petr Nečas ani nekandidoval ve volbách. Důvod? Tzv. aféra Jany Nagyové, což byla vedoucí vládního sekretariátu, Nečasova pravá ruka, která měla s Petrem Nečasem poměr a zaúkolovala jménem premiéra vojenskou rozvědku, aby sledovala tehdejší premiérovu manželku Radku Nečasovou.

O PETRU NEČASOVI ČTĚTE ZDE>>

Kvůli tomu byla Jana Nagyová i obviněna a umístěna na několik týdnů do vazby. Kauza začala policejní razií na Úřadu vlády na jaře 2013. Vyšetřovatelé totiž navíc podezírali vládní politiky, že se snažili uplatit slibem zajímavých postů ve státních firmách někdejší poslance ODS Petra Tluchoře, Marka Šnajdra a Ivana Fuksu, aby se vzdali svých mandátů. Trojice totiž odmítala při hlasování o důvěře vládě vyjádřit Nečasovu týmu podporu. Tuto část kauzy smetl později ze stolu Nejvyšší soud.

Z prvního manželství s Radkou Nečasovou (trvalo 27 let, rozvedli se v roce 2013) má Petr Nečas čtyři děti: OndřejeTomáše, Terezu a Marii. Záhy po rozvodu se Petr Nečas oženil s Janou Nagyovou.

 

Články o celebritě

Babiš lákal Trumpovu dceru Ivanku do Česka. A Moniku nadchlo přijetí od Melanie Babiš lákal Trumpovu dceru Ivanku do Česka. A Moniku nadchlo přijetí od Melanie Andrej Babiš (ANO) se dočkal přijetí v Bílém domě. Pozvánku adresoval americký prezident Donald Trump… číst článek
Pizingerová to bez manžela rozjížděla! Kdo jí dělal společnost na Česko-ruském plese? Pizingerová to bez manžela rozjížděla! Kdo jí dělal společnost na Česko-ruském plese? Bez kapky alkoholu si Vendula Pizingerová (47) užívala na Česko-ruském podnikatelském plese. Jelikož… číst článek
Nová žena u Babiše Adamcová za Trumpem nepoletí. Topolánek: „Křivák v Bílém domě“ Nová žena u Babiše Adamcová za Trumpem nepoletí. Topolánek: „Křivák v Bílém domě“ Novou mluvčí na Úřadu vlády se stane někdejší moderátorka Novy Jana Adamcová (dříve Nováková), provdaná… číst článek

Další Politici

zobrazit profil Ivo Šanc
Ivo Šanc
zobrazit profil Věra Beranová
Věra Beranová
zobrazit profil Jiří Hlavatý
Jiří Hlavatý
zobrazit profil Ivan Adamec
Ivan Adamec
zobrazit profil Marta Nováková
Marta Nováková
zobrazit profil Milan Richter
Milan Richter
zobrazit profil Jiří Běhounek
Jiří Běhounek
zobrazit profil Václav Hampl
Václav Hampl