Jiří Suchý

Datum narození: 1.10.1931
Místo narození: Plzeň
Profese: divadelník, spisovatel
Znamení: Váhy

Související celebrity

Životopis

Divadelník, hudebník, textař, básník, skladatel, spisovatel, filmař, grafik, výtvarník a divadelní režisér. To všechno jsou profese zakladatele divadla Semafor a spoluzakladatele Divadla Na zábradlí Jiřího Suchého.

Jiří Suchý se veřejnosti představil nejprve jako partner divadelníků Miroslava Horníčka a Ivana Vyskočila. Legendou se ale stal poté, co vytvořil v pražském divadle Semafor autorskou dvojici s Jiřím Šlitrem. Po Šlitrově smrti v prosinci 1969 se jeho hlavní divadelní partnerkou stala Jitka Molavcová.

Jiří Suchý není znám jen z prken, která znamenají svět. Objevil se i v mnoha filmech - poprvé dokonce již ve svých 13 letech, byť se jednalo jen o kompars (vystupoval z tramvaje ve filmu Sobota). Podílel se na několika desítkách filmů, známé jsou snímky Člověk z půdy, což je první film, k němuž napsal scénář, nebo Kdyby tisíc klarinetů, kde byl nejen autorem námětu, scénáře a písňových textů, ale také představitelem jedné z rolí.

Na svém kontě má Jiří Suchý také desítky písní a zhruba pět desítek knih (tak třeba Sto povídek aneb nesplněný plán, Vyvěste fangle, či Život není jenom legrace, i když většinou ano).

Původně pracoval v poválečném Československu jako grafik v ateliérech Propagační tvorba. Od 50. let se ale věnuje divadlu. Působil v Redutě, spoluzakládal Divadlo Na zábradlí a nakonec v roce 1959 založil Jiří Suchý spolu s Jiřím Šlitrem divadlo Semafor. V něm působí dosud. V roce 2006 si vzal o 45 let mladší šatnářku v Semaforu Markétu Suchou, s níž se po šesti letech manželství rozvedl.

Jiří Suchý byl za své rozsáhlé dílo mnohokrát oceněn. Je např. držitelem Medaile Za zásluhy, Ceny Thálie, Cena Jaroslava Seiferta a v roce 2013 ho prezident Miloš Zeman vyznamenal Řádem Tomáše Garrigua Masaryka.

 

Články o celebritě

Luděk Sobota: Státní vyznamenání mu byl čert dlužen! Luděk Sobota: Státní vyznamenání mu byl čert dlužen! Herce Luďka Sobotu (74) pomlouvají někteří herečtí kolegové, kudy jde! Příčinou ostrých slov vůči… číst článek
V elitním Pánském klubu dovádí Suchý, Kocáb i herecká esa, račte vstoupit... V elitním Pánském klubu dovádí Suchý, Kocáb i herecká esa, račte vstoupit... Ve změti prvoplánových popových projektů působí téměř nepatřičně. Nové album světově uznávaného skladatele… číst článek
Nečekaná komplikace pohřbu Štědrého (†80): Nad rakví nikdo nechce mluvit! Nečekaná komplikace pohřbu Štědrého (†80): Nad rakví nikdo nechce mluvit! Poslední rozloučení s Karlem Štědrým (†80) je již v plném proudu. Ovšem vyskytly se již první komplikace.… číst článek

Další Spisovatelé

zobrazit profil Ondřej Neff
Ondřej Neff
zobrazit profil Miroslav Zikmund
Miroslav Zikmund
zobrazit profil Kateřina Tučková
Kateřina Tučková
zobrazit profil Bára Nesvadbová
Bára Nesvadbová
zobrazit profil Jan Jícha
Jan Jícha
zobrazit profil René Decastelo
René Decastelo
zobrazit profil Ferdinand Peroutka
Ferdinand Peroutka
zobrazit profil Jaroslav Hašek
Jaroslav Hašek