Jiří Suchý

Datum narození: 1.10.1931
Místo narození: Plzeň
Profese: divadelník, spisovatel
Znamení: Váhy

Související celebrity

Životopis

Divadelník, hudebník, textař, básník, skladatel, spisovatel, filmař, grafik, výtvarník a divadelní režisér. To všechno jsou profese zakladatele divadla Semafor a spoluzakladatele Divadla Na zábradlí Jiřího Suchého.

Jiří Suchý se veřejnosti představil nejprve jako partner divadelníků Miroslava Horníčka a Ivana Vyskočila. Legendou se ale stal poté, co vytvořil v pražském divadle Semafor autorskou dvojici s Jiřím Šlitrem. Po Šlitrově smrti v prosinci 1969 se jeho hlavní divadelní partnerkou stala Jitka Molavcová.

Jiří Suchý není znám jen z prken, která znamenají svět. Objevil se i v mnoha filmech - poprvé dokonce již ve svých 13 letech, byť se jednalo jen o kompars (vystupoval z tramvaje ve filmu Sobota). Podílel se na několika desítkách filmů, známé jsou snímky Člověk z půdy, což je první film, k němuž napsal scénář, nebo Kdyby tisíc klarinetů, kde byl nejen autorem námětu, scénáře a písňových textů, ale také představitelem jedné z rolí.

Na svém kontě má Jiří Suchý také desítky písní a zhruba pět desítek knih (tak třeba Sto povídek aneb nesplněný plán, Vyvěste fangle, či Život není jenom legrace, i když většinou ano).

Původně pracoval v poválečném Československu jako grafik v ateliérech Propagační tvorba. Od 50. let se ale věnuje divadlu. Působil v Redutě, spoluzakládal Divadlo Na zábradlí a nakonec v roce 1959 založil Jiří Suchý spolu s Jiřím Šlitrem divadlo Semafor. V něm působí dosud. V roce 2006 si vzal o 45 let mladší šatnářku v Semaforu Markétu Suchou, s níž se po šesti letech manželství rozvedl.

Jiří Suchý byl za své rozsáhlé dílo mnohokrát oceněn. Je např. držitelem Medaile Za zásluhy, Ceny Thálie, Cena Jaroslava Seiferta a v roce 2013 ho prezident Miloš Zeman vyznamenal Řádem Tomáše Garrigua Masaryka.

 

Články o celebritě

Textař Ondřej Suchý: Můj boj s vyhořením a depresemi Textař Ondřej Suchý: Můj boj s vyhořením a depresemi Rok marně polykal antidepresiva a snažil se zaplašit deprese. Uzavřel se do sebe a kromě bratra Jiřího… číst článek
Suchého postihl syndrom vyhoření! Z depresí ho tahá bratr Jiří Suchého postihl syndrom vyhoření! Z depresí ho tahá bratr Jiří Tělesné zdraví mu sice slouží dobře, ovšem s psychikou je už dlouho na štíru. Bratr principála divadla… číst článek
Po Menzelovi stříleli Rusové! Příběh unikátní fotky oscarového režiséra z okupace 1968 Po Menzelovi stříleli Rusové! Příběh unikátní fotky oscarového režiséra z okupace 1968 Už přes půl roku se Jiří Menzel (80) zotavuje z útoku meningokoka a  operace mozku. Jen pár dní před… číst článek

Další Spisovatelé

zobrazit profil Rudolf Čechura
Rudolf Čechura
zobrazit profil Ondřej Neff
Ondřej Neff
zobrazit profil Benjamin Kuras
Benjamin Kuras
zobrazit profil Bára Nesvadbová
Bára Nesvadbová
zobrazit profil Jan Otčenášek
Jan Otčenášek
zobrazit profil Ferdinand Peroutka
Ferdinand Peroutka
zobrazit profil Michal Viewegh
Michal Viewegh
zobrazit profil Karel Hynek Mácha
Karel Hynek Mácha