Jiří Suchý

Datum narození: 1.10.1931
Místo narození: Plzeň
Profese: divadelník, spisovatel
Znamení: Váhy

Související celebrity

Životopis

Divadelník, hudebník, textař, básník, skladatel, spisovatel, filmař, grafik, výtvarník a divadelní režisér. To všechno jsou profese zakladatele divadla Semafor a spoluzakladatele Divadla Na zábradlí Jiřího Suchého.

Jiří Suchý se veřejnosti představil nejprve jako partner divadelníků Miroslava Horníčka a Ivana Vyskočila. Legendou se ale stal poté, co vytvořil v pražském divadle Semafor autorskou dvojici s Jiřím Šlitrem. Po Šlitrově smrti v prosinci 1969 se jeho hlavní divadelní partnerkou stala Jitka Molavcová.

Jiří Suchý není znám jen z prken, která znamenají svět. Objevil se i v mnoha filmech - poprvé dokonce již ve svých 13 letech, byť se jednalo jen o kompars (vystupoval z tramvaje ve filmu Sobota). Podílel se na několika desítkách filmů, známé jsou snímky Člověk z půdy, což je první film, k němuž napsal scénář, nebo Kdyby tisíc klarinetů, kde byl nejen autorem námětu, scénáře a písňových textů, ale také představitelem jedné z rolí.

Na svém kontě má Jiří Suchý také desítky písní a zhruba pět desítek knih (tak třeba Sto povídek aneb nesplněný plán, Vyvěste fangle, či Život není jenom legrace, i když většinou ano).

Původně pracoval v poválečném Československu jako grafik v ateliérech Propagační tvorba. Od 50. let se ale věnuje divadlu. Působil v Redutě, spoluzakládal Divadlo Na zábradlí a nakonec v roce 1959 založil Jiří Suchý spolu s Jiřím Šlitrem divadlo Semafor. V něm působí dosud. V roce 2006 si vzal o 45 let mladší šatnářku v Semaforu Markétu Suchou, s níž se po šesti letech manželství rozvedl.

Jiří Suchý byl za své rozsáhlé dílo mnohokrát oceněn. Je např. držitelem Medaile Za zásluhy, Ceny Thálie, Cena Jaroslava Seiferta a v roce 2013 ho prezident Miloš Zeman vyznamenal Řádem Tomáše Garrigua Masaryka.

 

Články o celebritě

Suchý, Pilarová i Klus přejí republice do další stovky: Aktivní občany, žádné průšvihy a teroristy! Suchý, Pilarová i Klus přejí republice do další stovky: Aktivní občany, žádné průšvihy a teroristy! Víkend plný oslav je za námi a dalších sto let Česka a Slovenska nás čeká. Mezi řádku gratulantů… číst článek
Koncert Největší hity století na Staromáku: Pilarová přihopká s berlemi Koncert Největší hity století na Staromáku: Pilarová přihopká s berlemi Jedním z vrcholů celých oslav v Praze bude vedle vojenské přehlídky také koncert Českého rozhlasu… číst článek
Drsné přiznání textaře Suchého: Syn propadl drogám! Drsné přiznání textaře Suchého: Syn propadl drogám! Bratr Jiřího Suchého (87) Ondřej Suchý (73) si zažil krušné chvíle kvůli synovi a jeho závislosti… číst článek

Další Spisovatelé

zobrazit profil Arnošt Goldflam
Arnošt Goldflam
zobrazit profil Miloslav  Šimek
Miloslav Šimek
zobrazit profil Petr Hořejš
Petr Hořejš
zobrazit profil Zdeněk  Jirotka
Zdeněk Jirotka
zobrazit profil Benjamin Kuras
Benjamin Kuras
zobrazit profil Milan Kundera
Milan Kundera
zobrazit profil Kateřina Tučková
Kateřina Tučková
zobrazit profil Karel Steigerwald
Karel Steigerwald