Jiří Suchý

Datum narození: 1.10.1931
Místo narození: Plzeň
Profese: divadelník, spisovatel
Znamení: Váhy

Související celebrity

Životopis

Divadelník, hudebník, textař, básník, skladatel, spisovatel, filmař, grafik, výtvarník a divadelní režisér. To všechno jsou profese zakladatele divadla Semafor a spoluzakladatele Divadla Na zábradlí Jiřího Suchého.

Jiří Suchý se veřejnosti představil nejprve jako partner divadelníků Miroslava Horníčka a Ivana Vyskočila. Legendou se ale stal poté, co vytvořil v pražském divadle Semafor autorskou dvojici s Jiřím Šlitrem. Po Šlitrově smrti v prosinci 1969 se jeho hlavní divadelní partnerkou stala Jitka Molavcová.

Jiří Suchý není znám jen z prken, která znamenají svět. Objevil se i v mnoha filmech - poprvé dokonce již ve svých 13 letech, byť se jednalo jen o kompars (vystupoval z tramvaje ve filmu Sobota). Podílel se na několika desítkách filmů, známé jsou snímky Člověk z půdy, což je první film, k němuž napsal scénář, nebo Kdyby tisíc klarinetů, kde byl nejen autorem námětu, scénáře a písňových textů, ale také představitelem jedné z rolí.

Na svém kontě má Jiří Suchý také desítky písní a zhruba pět desítek knih (tak třeba Sto povídek aneb nesplněný plán, Vyvěste fangle, či Život není jenom legrace, i když většinou ano).

Původně pracoval v poválečném Československu jako grafik v ateliérech Propagační tvorba. Od 50. let se ale věnuje divadlu. Působil v Redutě, spoluzakládal Divadlo Na zábradlí a nakonec v roce 1959 založil Jiří Suchý spolu s Jiřím Šlitrem divadlo Semafor. V něm působí dosud. V roce 2006 si vzal o 45 let mladší šatnářku v Semaforu Markétu Suchou, s níž se po šesti letech manželství rozvedl.

Jiří Suchý byl za své rozsáhlé dílo mnohokrát oceněn. Je např. držitelem Medaile Za zásluhy, Ceny Thálie, Cena Jaroslava Seiferta a v roce 2013 ho prezident Miloš Zeman vyznamenal Řádem Tomáše Garrigua Masaryka.

 

Články o celebritě

Zesnulý představitel Jamese Bonda Roger Moore: Znal se s Karlem Vágnerem a obdivoval Pavla Nedvěda Zesnulý představitel Jamese Bonda Roger Moore: Znal se s Karlem Vágnerem a obdivoval Pavla Nedvěda Slavný James Bond miloval fotbal. Zesnulý představitel agenta 007 Roger Moore (†89) prý obdivoval… číst článek
Slováček slavil 74. narozeniny: Od Dády si nevzal dárek! Ale od milenky ano... Slováček slavil 74. narozeniny: Od Dády si nevzal dárek! Ale od milenky ano... Chtěla mu oplatit jeho pozornosti k jejím narozeninám, ale čekala na něj marně. Dáda Patrasová (61)… číst článek
Narozeniny Felixe Slováčka: Dáda čekala marně, Felix byl s jinou Narozeniny Felixe Slováčka: Dáda čekala marně, Felix byl s jinou Do dalšího roku svého života vstoupil Felix Slováček (74) po boku své milenky Lucie Gelemové (34).… číst článek

Další Spisovatelé

zobrazit profil Petr Hořejš
Petr Hořejš
zobrazit profil Petr Šabach
Petr Šabach
zobrazit profil Zdeněk  Jirotka
Zdeněk Jirotka
zobrazit profil Miroslav Zikmund
Miroslav Zikmund
zobrazit profil Umberto Eco
Umberto Eco
zobrazit profil Jaroslav Hašek
Jaroslav Hašek
zobrazit profil Karel Steigerwald
Karel Steigerwald
zobrazit profil René Decastelo
René Decastelo