Jiří Suchý

Datum narození: 1.10.1931
Místo narození: Plzeň
Profese: divadelník, spisovatel
Znamení: Váhy

Související celebrity

Životopis

Divadelník, hudebník, textař, básník, skladatel, spisovatel, filmař, grafik, výtvarník a divadelní režisér. To všechno jsou profese zakladatele divadla Semafor a spoluzakladatele Divadla Na zábradlí Jiřího Suchého.

Jiří Suchý se veřejnosti představil nejprve jako partner divadelníků Miroslava Horníčka a Ivana Vyskočila. Legendou se ale stal poté, co vytvořil v pražském divadle Semafor autorskou dvojici s Jiřím Šlitrem. Po Šlitrově smrti v prosinci 1969 se jeho hlavní divadelní partnerkou stala Jitka Molavcová.

Jiří Suchý není znám jen z prken, která znamenají svět. Objevil se i v mnoha filmech - poprvé dokonce již ve svých 13 letech, byť se jednalo jen o kompars (vystupoval z tramvaje ve filmu Sobota). Podílel se na několika desítkách filmů, známé jsou snímky Člověk z půdy, což je první film, k němuž napsal scénář, nebo Kdyby tisíc klarinetů, kde byl nejen autorem námětu, scénáře a písňových textů, ale také představitelem jedné z rolí.

Na svém kontě má Jiří Suchý také desítky písní a zhruba pět desítek knih (tak třeba Sto povídek aneb nesplněný plán, Vyvěste fangle, či Život není jenom legrace, i když většinou ano).

Původně pracoval v poválečném Československu jako grafik v ateliérech Propagační tvorba. Od 50. let se ale věnuje divadlu. Působil v Redutě, spoluzakládal Divadlo Na zábradlí a nakonec v roce 1959 založil Jiří Suchý spolu s Jiřím Šlitrem divadlo Semafor. V něm působí dosud. V roce 2006 si vzal o 45 let mladší šatnářku v Semaforu Markétu Suchou, s níž se po šesti letech manželství rozvedl.

Jiří Suchý byl za své rozsáhlé dílo mnohokrát oceněn. Je např. držitelem Medaile Za zásluhy, Ceny Thálie, Cena Jaroslava Seiferta a v roce 2013 ho prezident Miloš Zeman vyznamenal Řádem Tomáše Garrigua Masaryka.

 

Články o celebritě

Karel Štědrý (†80): Odmítli mluvit na jeho pohřbu Karel Štědrý (†80): Odmítli mluvit na jeho pohřbu Milovali ho všichni, ale nad rakví Karla Štědrého (†80) nechce nikdo mluvit! Prezident Amfory Petr… číst článek
Štědrý uštědřil Suchému tvrdou ránu: Po 40 letech se mu omluvil! Štědrý uštědřil Suchému tvrdou ránu: Po 40 letech se mu omluvil! Takovou zradu a zklamání Jiří Suchý (86) od Karla Štědrého (†80) nečekal. Zpěvák mu totiž před lety… číst článek
Tajemství zesnulého Jiřího Datla Novotného: V Návštěvnících vyfoukl roli Hanzlíkovi! Tajemství zesnulého Jiřího Datla Novotného: V Návštěvnících vyfoukl roli Hanzlíkovi! Herecké nebe přivítalo ve svých řadách Jiřího Datla Novotného (73), jehož mají diváci v paměti zejména… číst článek

Další Spisovatelé

zobrazit profil Karel Hynek Mácha
Karel Hynek Mácha
zobrazit profil Milan Kundera
Milan Kundera
zobrazit profil Rudolf Čechura
Rudolf Čechura
zobrazit profil Karel Steigerwald
Karel Steigerwald
zobrazit profil Dan Brown
Dan Brown
zobrazit profil René Decastelo
René Decastelo
zobrazit profil Jan Jícha
Jan Jícha
zobrazit profil J. K.  Rowling
J. K. Rowling