Jiří Suchý

Datum narození: 1.10.1931
Místo narození: Plzeň
Profese: divadelník, spisovatel
Znamení: Váhy

Související celebrity

Životopis

Divadelník, hudebník, textař, básník, skladatel, spisovatel, filmař, grafik, výtvarník a divadelní režisér. To všechno jsou profese zakladatele divadla Semafor a spoluzakladatele Divadla Na zábradlí Jiřího Suchého.

Jiří Suchý se veřejnosti představil nejprve jako partner divadelníků Miroslava Horníčka a Ivana Vyskočila. Legendou se ale stal poté, co vytvořil v pražském divadle Semafor autorskou dvojici s Jiřím Šlitrem. Po Šlitrově smrti v prosinci 1969 se jeho hlavní divadelní partnerkou stala Jitka Molavcová.

Jiří Suchý není znám jen z prken, která znamenají svět. Objevil se i v mnoha filmech - poprvé dokonce již ve svých 13 letech, byť se jednalo jen o kompars (vystupoval z tramvaje ve filmu Sobota). Podílel se na několika desítkách filmů, známé jsou snímky Člověk z půdy, což je první film, k němuž napsal scénář, nebo Kdyby tisíc klarinetů, kde byl nejen autorem námětu, scénáře a písňových textů, ale také představitelem jedné z rolí.

Na svém kontě má Jiří Suchý také desítky písní a zhruba pět desítek knih (tak třeba Sto povídek aneb nesplněný plán, Vyvěste fangle, či Život není jenom legrace, i když většinou ano).

Původně pracoval v poválečném Československu jako grafik v ateliérech Propagační tvorba. Od 50. let se ale věnuje divadlu. Působil v Redutě, spoluzakládal Divadlo Na zábradlí a nakonec v roce 1959 založil Jiří Suchý spolu s Jiřím Šlitrem divadlo Semafor. V něm působí dosud. V roce 2006 si vzal o 45 let mladší šatnářku v Semaforu Markétu Suchou, s níž se po šesti letech manželství rozvedl.

Jiří Suchý byl za své rozsáhlé dílo mnohokrát oceněn. Je např. držitelem Medaile Za zásluhy, Ceny Thálie, Cena Jaroslava Seiferta a v roce 2013 ho prezident Miloš Zeman vyznamenal Řádem Tomáše Garrigua Masaryka.

 

Články o celebritě

Střípky z oslavy 75. narozenin Karla Vágnera: Kluci Krainové balili Havlovou a Bučková s No Name Střípky z oslavy 75. narozenin Karla Vágnera: Kluci Krainové balili Havlovou a Bučková s No Name V pondělí večer se v pražské Lucerně odehrál narozeninový koncert skladatele a hudebníka Karla Vágnera.… číst článek
Ťukněte si s celebritou! Herečka Jitka Molavcová slaví 67 Ťukněte si s celebritou! Herečka Jitka Molavcová slaví 67 67. narozeniny dnes slaví herečka Jitka Molavcová. Přejeme všechno nejlepší, hodně štěstí, lásky… číst článek
Noční motýl Hana Vítová (†73): Před 30 lety se upila po sebevraždě dcery! Noční motýl Hana Vítová (†73): Před 30 lety se upila po sebevraždě dcery! 30 let uplynulo od smrti jedné z prvorepublikových hvězd, krásné herečky s melancholickým výrazem… číst článek

Další Spisovatelé

zobrazit profil Umberto Eco
Umberto Eco
zobrazit profil Jaroslav Rudiš
Jaroslav Rudiš
zobrazit profil Miroslav Zikmund
Miroslav Zikmund
zobrazit profil Irena Obermannová
Irena Obermannová
zobrazit profil Ferdinand Peroutka
Ferdinand Peroutka
zobrazit profil Jaroslav Hašek
Jaroslav Hašek
zobrazit profil Michal Viewegh
Michal Viewegh
zobrazit profil René Decastelo
René Decastelo

Nejnovější profily celebrit