Jiří Suchý | Celebwiki.cz

Jiří Suchý

Datum narození: 1.10.1931
Místo narození: Plzeň
Profese: divadelník, spisovatel
Znamení: Váhy

Související celebrity

Životopis

Divadelník, hudebník, textař, básník, skladatel, spisovatel, filmař, grafik, výtvarník a divadelní režisér. To všechno jsou profese zakladatele divadla Semafor a spoluzakladatele Divadla Na zábradlí Jiřího Suchého.

Jiří Suchý se veřejnosti představil nejprve jako partner divadelníků Miroslava Horníčka a Ivana Vyskočila. Legendou se ale stal poté, co vytvořil v pražském divadle Semafor autorskou dvojici s Jiřím Šlitrem. Po Šlitrově smrti v prosinci 1969 se jeho hlavní divadelní partnerkou stala Jitka Molavcová.

Jiří Suchý není znám jen z prken, která znamenají svět. Objevil se i v mnoha filmech - poprvé dokonce již ve svých 13 letech, byť se jednalo jen o kompars (vystupoval z tramvaje ve filmu Sobota). Podílel se na několika desítkách filmů, známé jsou snímky Člověk z půdy, což je první film, k němuž napsal scénář, nebo Kdyby tisíc klarinetů, kde byl nejen autorem námětu, scénáře a písňových textů, ale také představitelem jedné z rolí.

Na svém kontě má Jiří Suchý také desítky písní a zhruba pět desítek knih (tak třeba Sto povídek aneb nesplněný plán, Vyvěste fangle, či Život není jenom legrace, i když většinou ano).

Původně pracoval v poválečném Československu jako grafik v ateliérech Propagační tvorba. Od 50. let se ale věnuje divadlu. Působil v Redutě, spoluzakládal Divadlo Na zábradlí a nakonec v roce 1959 založil Jiří Suchý spolu s Jiřím Šlitrem divadlo Semafor. V něm působí dosud. V roce 2006 si vzal o 45 let mladší šatnářku v Semaforu Markétu Suchou, s níž se po šesti letech manželství rozvedl.

Jiří Suchý byl za své rozsáhlé dílo mnohokrát oceněn. Je např. držitelem Medaile Za zásluhy, Ceny Thálie, Cena Jaroslava Seiferta a v roce 2013 ho prezident Miloš Zeman vyznamenal Řádem Tomáše Garrigua Masaryka.

 

Články o celebritě

50 let od zoufalého činu Pochodně č. 1: Palach měl 29 následovníků 50 let od zoufalého činu Pochodně č. 1: Palach měl 29 následovníků »Pochodeň č. 1« podepsal se v dopise na rozloučenou Jan Palach (+20), který se 16. ledna před 50… číst článek
Sexy překvapení pro Jiřího Suchého (87) Sexy překvapení pro Jiřího Suchého (87) Nejúspěšnější muzikál divadla Semafor Kytice oslavil již 850. reprízu. A bludička si pro principála… číst článek
Taneční sál StarDance stavěli 7 týdnů! Je to takové velké lego, říká architekt Taneční sál StarDance stavěli 7 týdnů! Je to takové velké lego, říká architekt Elegance, noblesa a lesk vystihují StarDance. Taneční sál, ve kterém soutěžící předvádí, co se naučili,… číst článek

Další Spisovatelé

zobrazit profil Jaroslav Hašek
Jaroslav Hašek
zobrazit profil J. K.  Rowling
J. K. Rowling
zobrazit profil Marie Formáčková
Marie Formáčková
zobrazit profil Ondřej Neff
Ondřej Neff
zobrazit profil Jan Otčenášek
Jan Otčenášek
zobrazit profil Karel Hynek Mácha
Karel Hynek Mácha
zobrazit profil Petr Hořejš
Petr Hořejš
zobrazit profil Miloslav  Šimek
Miloslav Šimek