Jiří Suchý

Datum narození: 1.10.1931
Místo narození: Plzeň
Profese: divadelník, spisovatel
Znamení: Váhy

Související celebrity

Životopis

Divadelník, hudebník, textař, básník, skladatel, spisovatel, filmař, grafik, výtvarník a divadelní režisér. To všechno jsou profese zakladatele divadla Semafor a spoluzakladatele Divadla Na zábradlí Jiřího Suchého.

Jiří Suchý se veřejnosti představil nejprve jako partner divadelníků Miroslava Horníčka a Ivana Vyskočila. Legendou se ale stal poté, co vytvořil v pražském divadle Semafor autorskou dvojici s Jiřím Šlitrem. Po Šlitrově smrti v prosinci 1969 se jeho hlavní divadelní partnerkou stala Jitka Molavcová.

Jiří Suchý není znám jen z prken, která znamenají svět. Objevil se i v mnoha filmech - poprvé dokonce již ve svých 13 letech, byť se jednalo jen o kompars (vystupoval z tramvaje ve filmu Sobota). Podílel se na několika desítkách filmů, známé jsou snímky Člověk z půdy, což je první film, k němuž napsal scénář, nebo Kdyby tisíc klarinetů, kde byl nejen autorem námětu, scénáře a písňových textů, ale také představitelem jedné z rolí.

Na svém kontě má Jiří Suchý také desítky písní a zhruba pět desítek knih (tak třeba Sto povídek aneb nesplněný plán, Vyvěste fangle, či Život není jenom legrace, i když většinou ano).

Původně pracoval v poválečném Československu jako grafik v ateliérech Propagační tvorba. Od 50. let se ale věnuje divadlu. Působil v Redutě, spoluzakládal Divadlo Na zábradlí a nakonec v roce 1959 založil Jiří Suchý spolu s Jiřím Šlitrem divadlo Semafor. V něm působí dosud. V roce 2006 si vzal o 45 let mladší šatnářku v Semaforu Markétu Suchou, s níž se po šesti letech manželství rozvedl.

Jiří Suchý byl za své rozsáhlé dílo mnohokrát oceněn. Je např. držitelem Medaile Za zásluhy, Ceny Thálie, Cena Jaroslava Seiferta a v roce 2013 ho prezident Miloš Zeman vyznamenal Řádem Tomáše Garrigua Masaryka.

 

Články o celebritě

Dojemná zpověď Hegerové: Přišla o zuby! Týdny v bezvědomí! Dojemná zpověď Hegerové: Přišla o zuby! Týdny v bezvědomí! Po kolapsu komunikovala s novináři jen po telefonu. Až teď se první dáma českého šansonu Hana Hegerová… číst článek
Bohdalová dostane čestné občanství Prahy. Přidají se k ní bratři tanečníci Bohdalová dostane čestné občanství Prahy. Přidají se k ní bratři tanečníci Hlavní město Praha se chystá udílet čestná občanství. Ta dostanou herečka Jiřina Bohdalová a tanečníci… číst článek
Princezna Drahomíra z Byl jednou jeden král: Kačírková se neváhala svléknout před komisí Princezna Drahomíra z Byl jednou jeden král: Kačírková se neváhala svléknout před komisí Byla krásná a talentovaná. Život se s ní ale nemazlil. Herečka Irena Kačírková (†60), která si zahrála… číst článek

Další Spisovatelé

zobrazit profil Jaroslav Rudiš
Jaroslav Rudiš
zobrazit profil Jaroslav Hašek
Jaroslav Hašek
zobrazit profil Jiří Hanzelka
Jiří Hanzelka
zobrazit profil Miroslav Zikmund
Miroslav Zikmund
zobrazit profil Dan Brown
Dan Brown
zobrazit profil Zdeněk  Jirotka
Zdeněk Jirotka
zobrazit profil Bára Nesvadbová
Bára Nesvadbová
zobrazit profil Jan Otčenášek
Jan Otčenášek

Nejnovější profily celebrit