Luděk Sobota

Datum narození: 27.5.1943
Místo narození: Praha
Znamení: Blíženci

Související celebrity

Životopis

Pro značnou část diváků byl desítky let komikem se svérázným stylem. Nekňubou, který divně mluví a pochechtává se. Jenže pak přišel seriál Okresní přebor a mnozí nevěřili vlastním očím: Najednou tu byl úplně jiný Luděk Sobota – herec, který se obejde bez velkých gest, protože mu stačí pár pohledů.

Luděk Sobota vystudoval dopravní průmyslovku, poté absolvoval herectví na DAMU. Jeho silnou stránkou byla komika, přesto, že měl schopnost hrát dobře i charizmatičtější role. Zakládal si především na vlastních textech a improvizaci.

Komiku nasál v souboru Ypsilon pod vedením Jana Schmida, kde hrál od roku 1968. V letech 1973-90 působil v pražském Semaforu, kde ve scénkách s Miloslavem Šimkem a Petrem Nárožným dovedl k dokonalosti typ svého poplety.

Svůj talent a mnohočetné zkušenosti z divadla dokázal Luděk zúročit i na stříbrném plátně. Jeho první celovečerní filmy Jáchyme, hoď ho do stroje (1974) a Zítra to roztočíme drahoušku (1976) se staly stálicemi na poli televizní zábavy a studnicemi vtipné hlášky se udržely do dnešních dnů. Po tomto úspěchu byl obsazován i do dalších hlavních rolí, kde nejčastěji spolupracoval se svým divadelním kolegou Petrem Nárožným.

I další filmy jako například Já to tedy beru, šéfe...!, Jen ho nechte, ať se bojí, Co je doma, to se počítá, pánové... nesou nesmazatelnou stopu Luďka Soboty. Pod filmy Nebát se a nekrást a Ještě větší blbec, než jsme doufali se Sobota zapsal také jako autor námětu a scénáře.

V současnosti je Sobota aktivní spíše než herec jako dabér a scénárista, vede vlastní Směšné divadlo (stálá scéna v Praze na náměstí I. P. Pavlova), kde je hercem, režisérem i autorem a kde hraje i jeho manželka Adriana. V roce 2011 se vrátil na televizní obrazovky v seriálu Okresní přebor.

 

Články o celebritě

Další Herci

zobrazit profil Jan Komínek
Jan Komínek
zobrazit profil Ivo Pešák
Ivo Pešák
zobrazit profil Rebeka Poláková
Rebeka Poláková
zobrazit profil Tereza Kostková
Tereza Kostková
zobrazit profil Martin Písařík
Martin Písařík
zobrazit profil Marie Štípková
Marie Štípková
zobrazit profil Zdeněk Srstka
Zdeněk Srstka
zobrazit profil Vladimír Čech
Vladimír Čech