Luděk Sobota

Datum narození: 27.5.1943
Místo narození: Praha
Znamení: Blíženci

Související celebrity

Životopis

Pro značnou část diváků byl desítky let komikem se svérázným stylem. Nekňubou, který divně mluví a pochechtává se. Jenže pak přišel seriál Okresní přebor a mnozí nevěřili vlastním očím: Najednou tu byl úplně jiný Luděk Sobota – herec, který se obejde bez velkých gest, protože mu stačí pár pohledů.

Luděk Sobota vystudoval dopravní průmyslovku, poté absolvoval herectví na DAMU. Jeho silnou stránkou byla komika, přesto, že měl schopnost hrát dobře i charizmatičtější role. Zakládal si především na vlastních textech a improvizaci.

Komiku nasál v souboru Ypsilon pod vedením Jana Schmida, kde hrál od roku 1968. V letech 1973-90 působil v pražském Semaforu, kde ve scénkách s Miloslavem Šimkem a Petrem Nárožným dovedl k dokonalosti typ svého poplety.

Svůj talent a mnohočetné zkušenosti z divadla dokázal Luděk zúročit i na stříbrném plátně. Jeho první celovečerní filmy Jáchyme, hoď ho do stroje (1974) a Zítra to roztočíme drahoušku (1976) se staly stálicemi na poli televizní zábavy a studnicemi vtipné hlášky se udržely do dnešních dnů. Po tomto úspěchu byl obsazován i do dalších hlavních rolí, kde nejčastěji spolupracoval se svým divadelním kolegou Petrem Nárožným.

I další filmy jako například Já to tedy beru, šéfe...!, Jen ho nechte, ať se bojí, Co je doma, to se počítá, pánové... nesou nesmazatelnou stopu Luďka Soboty. Pod filmy Nebát se a nekrást a Ještě větší blbec, než jsme doufali se Sobota zapsal také jako autor námětu a scénáře.

V současnosti je Sobota aktivní spíše než herec jako dabér a scénárista, vede vlastní Směšné divadlo (stálá scéna v Praze na náměstí I. P. Pavlova), kde je hercem, režisérem i autorem a kde hraje i jeho manželka Adriana. V roce 2011 se vrátil na televizní obrazovky v seriálu Okresní přebor.

 

Další Herci

zobrazit profil Jan Čenský
Jan Čenský
zobrazit profil Natalia Portman
Natalia Portman
zobrazit profil Chantal  Poullain
Chantal Poullain
zobrazit profil Kunal Nayyar
Kunal Nayyar
zobrazit profil Jiří Zahajský
Jiří Zahajský
zobrazit profil Marie Doležalová
Marie Doležalová
zobrazit profil Soňa Valentová
Soňa Valentová
zobrazit profil Jan Maxián
Jan Maxián