Petr Fiala

Datum narození: 1.9.1964
Místo narození: Brno
Profese: politik
Znamení: Panna

Související celebrity

Životopis

Politik Petr Fiala se roku 2014 stal předsedou ODS. Je bývalým rektorem brněnské Masarykovy univerzity. Jako vysokoškolský profesor se věnoval politologii a mezinárodním vztahům. V letech 2012 a 2013 byl ministrem školství.

Petr Fiala se narodil v roce 1964 v Brně. V moravské metropoli rovněž studoval, nikoli však politologii. V roce 1988 na brněnské univerzitě, když ještě nesla jméno Jana Evangelisty Purkyně, dokončil dvouoborové studium češtiny a dějepisu. V roce 1986 se nechal pokřtít a víru považuje za důležitou jak v osobním životě, tak jako výzkumné téma.

Některé životní peripetie Petra Fialy souvisejí s dějinnými okamžiky státu. V noci z 20. na 21. srpna 1968, kdy začala více než dvacetiletá okupace Československa vojsky Varšavské smlouvy, měl ani ne čtyřletý Petr Fiala potíže se slepým střevem. Při Sametové revoluci 1989 se seznámil se svou pozdější ženou Janou, s níž má tři děti. Vzali se v roce 1992.

PETR FIALA - LÍDR PRAVICE?

Po pádu komunismu se Petr Fiala krátce živil jako novinář, pak dělal akademickou kariéru. Od roku 1996 vedl politologický ústav brněnské univerzity, v roce 2002 katedru mezinárodních vztahů. O dva roky později byl zvolen rektorem celé Masarykovy univerzity. Petr Fiala má řadu akademických titulů, od roku 2002 je profesorem.

V roce 2010 se Petr Fiala vypravil na Antarktidu, kontinent kolem Jižního pólu, kde je česká polární stanice. Zažil zde desetidenní sněhovou bouři. Ještě jako rektor dostal od prezidenta Václava Klause zlatou plaketu. V září 2011 se Petr Fiala stal hlavním vědeckým poradcem premiéra ODS Petra Nečase. Na jaře 2012 převzal po Josefu Dobešovi z Věcí veřejných ministerstvo školství a zůstal v jeho čele do konce kabinetu Petra Nečase v létě 2013.

O čtvrt roku později Petr Fiala vstoupil do ODS. Za další čtvrt rok byl jejím předsedou. Stalo se to v lednu 2014, a to poté, co Petr Nečas uvolnil tento vrcholný post předsedy. Na olomouckém kongresu ODS dostal čerstvý straník Petr Fiala 80% hlasů.

O PETRU FIALOVI ČTĚTE ZDE>>

Vůči vládě premiéra ČSSD Bohuslava Sobotky, jež vzešla z mimořádných voleb v roce 2013, se Petr Fiala dostal do opozice. Kritizuje především počiny ministra financí a šéfa hnutí ANO Andreje Babiše, v roce 2016 se zapojil do obstrukcí proti elektronické evidenci tržeb. V lednu 2016 na ostravském kongresu obhájil post předsedy ODS, získal dokonce více než 92% hlasů. V parlamentních volbách 2017 se jako šéf strany stal i lídrem kandidátky ODS Jihomoravský kraj.

VŠE O PARLAMENTNÍCH VOLBÁCH 2017 NAJDETE ZDE>>

 

Články o celebritě

Komunisté líčí na Sobotku a Babiše past, kam spadl Topolánek. Kalousek je proti Komunisté líčí na Sobotku a Babiše past, kam spadl Topolánek. Kalousek je proti KSČM přišla s nápadem sehnat podpisy pro schůzi, kde by poslanci hlasovali o nedůvěře vládě. Na tu… číst článek
Grilování Babiše ve Sněmovně: Nejdrsnější urážky a hádky! Grilování Babiše ve Sněmovně: Nejdrsnější urážky a hádky!  Na mimořádné schůzi Sněmovny poslanci včera řešili jediný bod: Zneužití moci ministrem financí Andrejem… číst článek
Macron porazil Le Penovou: Dobrá zpráva pro Česko i EU, míní Sobotka i Kalousek Macron porazil Le Penovou: Dobrá zpráva pro Česko i EU, míní Sobotka i Kalousek S gratulacemi Emmanuelu Macronovi se v neděli večer nedlouho po osmé hodině roztrhl pytel i z České… číst článek

Další Politici

zobrazit profil Lubomír Zaorálek
Lubomír Zaorálek
zobrazit profil Otakar Ruml
Otakar Ruml
zobrazit profil Oldřich Vlasák
Oldřich Vlasák
zobrazit profil Jan Tecl
Jan Tecl
zobrazit profil Jiří Šír
Jiří Šír
zobrazit profil Stanislav Mackovík
Stanislav Mackovík
zobrazit profil Dan Ťok
Dan Ťok
zobrazit profil Mirek Topolánek
Mirek Topolánek