Petr Fiala

Datum narození: 1.9.1964
Místo narození: Brno
Profese: politik ODS
Znamení: Panna

Související celebrity

Životopis

Politik Petr Fiala, bývalý rektor brněnské Masarykovy univerzity, se roku 2014 stal předsedou ODS

Petr Fiala studoval v rodné moravské metropoli. V roce 1988 na univerzitě v Brně, když ještě nesla jméno Jana Evangelisty Purkyně, dokončil dvouoborové studium češtiny a dějepisu. V roce 1986 se nechal pokřtít a víru považuje za důležitou jak v osobním životě, tak jako výzkumné téma.

PETR FIALA - LÍDR PRAVICE?

Některé životní peripetie Petra Fialy souvisejí s dějinnými okamžiky státu. V noci z 20. na 21. srpna 1968, kdy začala více než dvacetiletá okupace Československa vojsky Varšavské smlouvy, měl ani ne čtyřletý Petr Fiala potíže se slepým střevem. Při Sametové revoluci 1989 se seznámil se svou pozdější ženou Janou.

Po pádu komunismu se Petr Fiala krátce živil jako novinář, pak dělal akademickou kariéru. Od roku 1996 vedl politologický ústav brněnské Masarykovy univerzity, posléze katedru mezinárodních vztahů. Roku 2004 byl zvolen rektorem této univerzity. Ve funkci setrval do srpna 2011. Petr Fiala má řadu akademických titulů; roku 2002 se stal profesorem.

Ještě jako rektor dostal od prezidenta Václava Klause zlatou plaketu. V září 2011 se tehdy nestraník Petr Fiala stal hlavním vědeckým poradcem premiéra Petra Nečase. Na jaře 2012 převzal po Josefu Dobešovi z Věcí veřejných ministerstvo školství, v jehož čele setrval do pádu kabinetu Petra Nečase v létě 2013.

O čtvrt roku později Petr Fiala vstoupil do ODS. Za další čtvrt rok byl jejím předsedou. Stalo se to v lednu 2014, a to poté, co Petr Nečas uvolnil tento post. Na olomouckém kongresu ODS dostal čerstvý straník Petr Fiala 80% hlasů.

Vůči vládě premiéra ČSSD Bohuslava Sobotky, jež vzešla z voleb 2013, se Petr Fiala dostal do opozice. Kritizoval především počiny tehdejšího ministra financí a šéfa hnutí ANO Andreje Babiše, v roce 2016 se zapojil do obstrukcí proti elektronické evidenci tržeb. V lednu 2016 na ostravském kongresu obhájil post předsedy ODS, získal dokonce více než 92% hlasů.

V parlamentních volbách 2017 se jako šéf strany stal i lídrem kandidátky ODS Jihomoravského kraje. Koncem listopadu 2017 byl Petr Fiala zvolen pátým místopředsedou Sněmovny.

O PETRU FIALOVI ČTĚTE ZDE>>

Petr Fiala se oženil roku 1992. S manželkou Janou má tři děti.  

Články o celebritě

V ODS zuří, ČT ustřihla Fialu s kritikou Babiše. Z Kavčích hor přišla studená sprcha V ODS zuří, ČT ustřihla Fialu s kritikou Babiše. Z Kavčích hor přišla studená sprcha ODS kritizovala Českou televizi (ČT) za to, že neodvysílala část jejich tiskové konference před zahájením… číst článek
„Jak v Okrese na severu.“ Fiala se obul do Babiše a zahájil horkou kampaň ODS „Jak v Okrese na severu.“ Fiala se obul do Babiše a zahájil horkou kampaň ODS Občanští demokraté v pondělí zahájili na pražském bastionu horkou fázi kampaně před komunálními a… číst článek
Babiš si mi na Pocheho nikdy osobně nestěžoval, tvrdí Hamáček Babiš si mi na Pocheho nikdy osobně nestěžoval, tvrdí Hamáček Vicepremiér a předseda ČSSD Jan Hamáček uvedl, že od premiéra Andreje Babiše (ANO) neslyšel žádné… číst článek

Další Politici

zobrazit profil Anna Hubáčková
Anna Hubáčková
zobrazit profil Helena Válková
Helena Válková
zobrazit profil Richard Falbr
Richard Falbr
zobrazit profil Peter Hromádka
Peter Hromádka
zobrazit profil Lubomír Metnar
Lubomír Metnar
zobrazit profil Helena Vrzalová
Helena Vrzalová
zobrazit profil Jan Hamáček
Jan Hamáček
zobrazit profil Ivan Gabal
Ivan Gabal