Petr Fiala

Datum narození: 1.9.1964
Místo narození: Brno
Profese: politik
Znamení: Panna

Související celebrity

Životopis

Politik Petr Fiala se roku 2014 stal předsedou ODS. Je bývalým rektorem brněnské Masarykovy univerzity. Jako vysokoškolský profesor se věnoval politologii a mezinárodním vztahům. V letech 2012 a 2013 byl ministrem školství.

Petr Fiala se narodil v roce 1964 v Brně. V moravské metropoli rovněž studoval, nikoli však politologii. V roce 1988 na brněnské univerzitě, když ještě nesla jméno Jana Evangelisty Purkyně, dokončil dvouoborové studium češtiny a dějepisu. V roce 1986 se nechal pokřtít a víru považuje za důležitou jak v osobním životě, tak jako výzkumné téma.

Některé životní peripetie Petra Fialy souvisejí s dějinnými okamžiky státu. V noci z 20. na 21. srpna 1968, kdy začala více než dvacetiletá okupace Československa vojsky Varšavské smlouvy, měl ani ne čtyřletý Petr Fiala potíže se slepým střevem. Při Sametové revoluci 1989 se seznámil se svou pozdější ženou Janou, s níž má tři děti. Vzali se v roce 1992.

PETR FIALA - LÍDR PRAVICE?

Po pádu komunismu se Petr Fiala krátce živil jako novinář, pak dělal akademickou kariéru. Od roku 1996 vedl politologický ústav brněnské univerzity, v roce 2002 katedru mezinárodních vztahů. O dva roky později byl zvolen rektorem celé Masarykovy univerzity. Petr Fiala má řadu akademických titulů, od roku 2002 je profesorem.

V roce 2010 se Petr Fiala vypravil na Antarktidu, kontinent kolem Jižního pólu, kde je česká polární stanice. Zažil zde desetidenní sněhovou bouři. Ještě jako rektor dostal od prezidenta Václava Klause zlatou plaketu. V září 2011 se Petr Fiala stal hlavním vědeckým poradcem premiéra ODS Petra Nečase. Na jaře 2012 převzal po Josefu Dobešovi z Věcí veřejných ministerstvo školství a zůstal v jeho čele do konce kabinetu Petra Nečase v létě 2013.

O čtvrt roku později Petr Fiala vstoupil do ODS. Za další čtvrt rok byl jejím předsedou. Stalo se to v lednu 2014, a to poté, co Petr Nečas uvolnil tento vrcholný post předsedy. Na olomouckém kongresu ODS dostal čerstvý straník Petr Fiala 80% hlasů.

O PETRU FIALOVI ČTĚTE ZDE>>

Vůči vládě premiéra ČSSD Bohuslava Sobotky, jež vzešla z mimořádných voleb v roce 2013, se Petr Fiala dostal do opozice. Kritizuje především počiny ministra financí a šéfa hnutí ANO Andreje Babiše, v roce 2016 se zapojil do obstrukcí proti elektronické evidenci tržeb. V lednu 2016 na ostravském kongresu obhájil post předsedy ODS, získal dokonce více než 92% hlasů. V parlamentních volbách 2017 se jako šéf strany stal i lídrem kandidátky ODS Jihomoravský kraj.

VŠE O PARLAMENTNÍCH VOLBÁCH 2017 NAJDETE ZDE>>

 

Články o celebritě

Ďábelská koalice se potvrdila, varuje Chvojka. Babiš a Okamura spojenectví odmítají Ďábelská koalice se potvrdila, varuje Chvojka. Babiš a Okamura spojenectví odmítají Je možnost koalice ANO, SPD a KSČM reálná, nebo jde jen o výplod opozičních kritiků? Andrej Babiš… číst článek
Babiš má v čele Sněmovny svého předsedu. Kalousek mluví o Burešovi a diktátu Babiš má v čele Sněmovny svého předsedu. Kalousek mluví o Burešovi a diktátu Formuje se ve Sněmovně koalice ANO, SPD a KSČM? Hádky mezi poslanci pokračovaly i ve středu… číst článek
Klaus ml., Feri a další nováčci složili slib. Hádky však pokračovaly i v nové Sněmovně Klaus ml., Feri a další nováčci složili slib. Hádky však pokračovaly i v nové Sněmovně 125 nováčků složilo slib v Poslanecké sněmovně. Mezi nimi třeba i Václav Klaus mladší (ODS), Dominik… číst článek

Další Politici

zobrazit profil Zdeněk Škromach
Zdeněk Škromach
zobrazit profil Zdeněk Geist
Zdeněk Geist
zobrazit profil Jan Vitula
Jan Vitula
zobrazit profil Roman Váňa
Roman Váňa
zobrazit profil Jiří Kulhánek
Jiří Kulhánek
zobrazit profil Dominique Strauss-Khan
Dominique Strauss-Khan
zobrazit profil Herbert Pavera
Herbert Pavera
zobrazit profil Petr Nečas
Petr Nečas