Petr Fiala

Datum narození: 1.9.1964
Místo narození: Brno
Profese: politik
Znamení: Panna

Související celebrity

Životopis

Politik Petr Fiala se roku 2014 stal předsedou ODS. Je bývalým rektorem brněnské Masarykovy univerzity. Jako vysokoškolský profesor se věnoval politologii a mezinárodním vztahům. V letech 2012 a 2013 byl ministrem školství.

Petr Fiala se narodil v roce 1964 v Brně. V moravské metropoli rovněž studoval, nikoli však politologii. V roce 1988 na brněnské univerzitě, když ještě nesla jméno Jana Evangelisty Purkyně, dokončil dvouoborové studium češtiny a dějepisu. V roce 1986 se nechal pokřtít a víru považuje za důležitou jak v osobním životě, tak jako výzkumné téma.


Některé životní peripetie Petra Fialy souvisejí s dějinnými okamžiky státu. V noci z 20. na 21. srpna 1968, kdy začala více než dvacetiletá okupace Československa vojsky Varšavské smlouvy, měl ani ne čtyřletý Petr Fiala potíže se slepým střevem. Při sametové revoluci se seznámil se svou pozdější ženou Janou, s níž má tři děti. Vzali se v roce 1992.

Po sametové revoluci se Petr Fiala krátce živil jako novinář, pak dělal akademickou kariéru. Od roku 1996 vedl politologický ústav brněnské univerzity, v roce 2002 katedru mezinárodních vztahů. O dva roky později byl zvolen rektorem celé Masarykovy univerzity.Petr Fialamá řadu akademických titulů, od roku 2002 je profesorem.


V roce 2010 se Petr Fiala vypravil na Antarktidu, kontinent kolem Jižního pólu, kde je česká polární stanice. Zažil zde desetidenní sněhovou bouři. Ještě jako rektor dostal od prezidenta Václava Klause zlatou plaketu.


V září 2011 se Petr Fiala stal hlavním vědeckým poradcem premiéra ODS Petra Nečase. Na jaře 2012 převzal Petr Fiala po Josefu Dobešovi z Věcí veřejných ministerstvo školství a zůstal v jeho čele do konce Nečasova kabinetu v létě 2013.

O čtvrt roku později Petr Fiala vstoupil do ODS. Za další čtvrt rok byl předsedou ODS. Stalo se to v lednu 2014, poté, co Petr Nečas uvolnil post předsedy ODS. Na olomouckém kongresu ODS dostal čerstvý straník Petr Fiala 80% hlasů.

Vůči vládě premiéra ČSSD Bohuslava Sobotky, jež vzešla z mimořádných voleb v roce 2013, je Petr Fiala v opozici. Kritizuje především počiny ministra financí a šéfa ANO Andreje Babiše, v roce 2016 se zapojil do obstrukcí proti elektronické evidenci tržeb.V lednu 2016 na ostravském kongresu obhájil post předsedy ODS, získal dokonce více než 92% hlasů.

 

Články o celebritě

Jurečka: EET pro lékaře či účetní odmítám. Babiš: Překvapivý předvolební obrat Jurečka: EET pro lékaře či účetní odmítám. Babiš: Překvapivý předvolební obrat Místopředseda lidovců a ministr zemědělství Marian Jurečka nechce být ve vládě, která by schválila… číst článek
Klause ml. zneužili. Jeho jménem chodil poslancům mail o „zelenější“ Šumavě Klause ml. zneužili. Jeho jménem chodil poslancům mail o „zelenější“ Šumavě Poslancům ve středu přistál v e-mailových schránkách zvláštní dopis. Byl podepsaný Václavem Klausem… číst článek
Kalousek bude sedět v koutě? Na pravici bují spojenectví, TOP 09 je mimo Kalousek bude sedět v koutě? Na pravici bují spojenectví, TOP 09 je mimo Zatímco politické strany od středu doprava se před sněmovními volbami čile druží, Miroslav Kalousek… číst článek

Další Politici

zobrazit profil Jan Chvojka
Jan Chvojka
zobrazit profil Jaroslav Zedník
Jaroslav Zedník
zobrazit profil Tomáš Zdechovský
Tomáš Zdechovský
zobrazit profil Lumír Kantor
Lumír Kantor
zobrazit profil Marian Kotleba
Marian Kotleba
zobrazit profil Jakub Unucka
Jakub Unucka
zobrazit profil Lubomír Zaorálek
Lubomír Zaorálek
zobrazit profil Pavel Svoboda
Pavel Svoboda