Petr Fiala

Datum narození: 1.9.1964
Místo narození: Brno
Profese: politik
Znamení: Panna

Související celebrity

Životopis

Politik Petr Fiala se roku 2014 stal předsedou ODS. Je bývalým rektorem brněnské Masarykovy univerzity. Jako vysokoškolský profesor se věnoval politologii a mezinárodním vztahům. V letech 2012 a 2013 byl ministrem školství.

Petr Fiala se narodil v roce 1964 v Brně. V moravské metropoli rovněž studoval, nikoli však politologii. V roce 1988 na brněnské univerzitě, když ještě nesla jméno Jana Evangelisty Purkyně, dokončil dvouoborové studium češtiny a dějepisu. V roce 1986 se nechal pokřtít a víru považuje za důležitou jak v osobním životě, tak jako výzkumné téma.

Některé životní peripetie Petra Fialy souvisejí s dějinnými okamžiky státu. V noci z 20. na 21. srpna 1968, kdy začala více než dvacetiletá okupace Československa vojsky Varšavské smlouvy, měl ani ne čtyřletý Petr Fiala potíže se slepým střevem. Při Sametové revoluci 1989 se seznámil se svou pozdější ženou Janou, s níž má tři děti. Vzali se v roce 1992.

PETR FIALA - LÍDR PRAVICE?

Po pádu komunismu se Petr Fiala krátce živil jako novinář, pak dělal akademickou kariéru. Od roku 1996 vedl politologický ústav brněnské univerzity, v roce 2002 katedru mezinárodních vztahů. O dva roky později byl zvolen rektorem celé Masarykovy univerzity. Petr Fiala má řadu akademických titulů, od roku 2002 je profesorem.

V roce 2010 se Petr Fiala vypravil na Antarktidu, kontinent kolem Jižního pólu, kde je česká polární stanice. Zažil zde desetidenní sněhovou bouři. Ještě jako rektor dostal od prezidenta Václava Klause zlatou plaketu. V září 2011 se Petr Fiala stal hlavním vědeckým poradcem premiéra ODS Petra Nečase. Na jaře 2012 převzal po Josefu Dobešovi z Věcí veřejných ministerstvo školství a zůstal v jeho čele do konce kabinetu Petra Nečase v létě 2013.

O čtvrt roku později Petr Fiala vstoupil do ODS. Za další čtvrt rok byl jejím předsedou. Stalo se to v lednu 2014, a to poté, co Petr Nečas uvolnil tento vrcholný post předsedy. Na olomouckém kongresu ODS dostal čerstvý straník Petr Fiala 80% hlasů.

O PETRU FIALOVI ČTĚTE ZDE>>

Vůči vládě premiéra ČSSD Bohuslava Sobotky, jež vzešla z mimořádných voleb v roce 2013, se Petr Fiala dostal do opozice. Kritizuje především počiny ministra financí a šéfa hnutí ANO Andreje Babiše, v roce 2016 se zapojil do obstrukcí proti elektronické evidenci tržeb. V lednu 2016 na ostravském kongresu obhájil post předsedy ODS, získal dokonce více než 92% hlasů. V parlamentních volbách 2017 se jako šéf strany stal i lídrem kandidátky ODS Jihomoravský kraj.

VŠE O PARLAMENTNÍCH VOLBÁCH 2017 NAJDETE ZDE>>

 

Články o celebritě

Koho vyšle do voleb ODS? Střelkyni, ekonoma i poslance. Němcová lídrem není Koho vyšle do voleb ODS? Střelkyni, ekonoma i poslance. Němcová lídrem není Na programové konferenci představila Občanská demokratická strana lídry pro všechny kraje. Sněmovní… číst článek
Analytici našli v programu ODS „lapky“ na voliče. Babiš sčítá škody Analytici našli v programu ODS „lapky“ na voliče. Babiš sčítá škody Ekonomický program ODS je podle hlavního ekonoma společnosti Cyrrus Lukáše Kovandy koncipován celkem… číst článek
Zrušíme EET a v hospodách povolíme kouření: ODS láká voliče i na peníze Zrušíme EET a v hospodách povolíme kouření: ODS láká voliče i na peníze Občanští demokraté na své sobotní konferenci v Praze představili program pro nadcházející volby.… číst článek

Další Politici

zobrazit profil Petr Navrátil
Petr Navrátil
zobrazit profil Vlastislav Navrátil
Vlastislav Navrátil
zobrazit profil Jaromír Kalina
Jaromír Kalina
zobrazit profil Jiří Čejka
Jiří Čejka
zobrazit profil Martin Havel
Martin Havel
zobrazit profil Jaroslav  Menšík
Jaroslav Menšík
zobrazit profil Ivo Slavotínek
Ivo Slavotínek
zobrazit profil Vladimir Putin
Vladimir Putin