Petr Fiala

Datum narození: 1.9.1964
Místo narození: Brno
Profese: politik ODS
Znamení: Panna

Související celebrity

Životopis

Politik Petr Fiala, bývalý rektor brněnské Masarykovy univerzity, se roku 2014 stal předsedou ODS

Petr Fiala studoval v rodné moravské metropoli. V roce 1988 na univerzitě v Brně, když ještě nesla jméno Jana Evangelisty Purkyně, dokončil dvouoborové studium češtiny a dějepisu. V roce 1986 se nechal pokřtít a víru považuje za důležitou jak v osobním životě, tak jako výzkumné téma.

PETR FIALA - LÍDR PRAVICE?

Některé životní peripetie Petra Fialy souvisejí s dějinnými okamžiky státu. V noci z 20. na 21. srpna 1968, kdy začala více než dvacetiletá okupace Československa vojsky Varšavské smlouvy, měl ani ne čtyřletý Petr Fiala potíže se slepým střevem. Při Sametové revoluci 1989 se seznámil se svou pozdější ženou Janou.

Po pádu komunismu se Petr Fiala krátce živil jako novinář, pak dělal akademickou kariéru. Od roku 1996 vedl politologický ústav brněnské Masarykovy univerzity, posléze katedru mezinárodních vztahů. Roku 2004 byl zvolen rektorem této univerzity. Ve funkci setrval do srpna 2011. Petr Fiala má řadu akademických titulů; roku 2002 se stal profesorem.

Ještě jako rektor dostal od prezidenta Václava Klause zlatou plaketu. V září 2011 se tehdy nestraník Petr Fiala stal hlavním vědeckým poradcem premiéra Petra Nečase. Na jaře 2012 převzal po Josefu Dobešovi z Věcí veřejných ministerstvo školství, v jehož čele setrval do pádu kabinetu Petra Nečase v létě 2013.

O čtvrt roku později Petr Fiala vstoupil do ODS. Za další čtvrt rok byl jejím předsedou. Stalo se to v lednu 2014, a to poté, co Petr Nečas uvolnil tento post. Na olomouckém kongresu ODS dostal čerstvý straník Petr Fiala 80% hlasů.

Vůči vládě premiéra ČSSD Bohuslava Sobotky, jež vzešla z voleb 2013, se Petr Fiala dostal do opozice. Kritizoval především počiny tehdejšího ministra financí a šéfa hnutí ANO Andreje Babiše, v roce 2016 se zapojil do obstrukcí proti elektronické evidenci tržeb. V lednu 2016 na ostravském kongresu obhájil post předsedy ODS, získal dokonce více než 92% hlasů.

V parlamentních volbách 2017 se jako šéf strany stal i lídrem kandidátky ODS Jihomoravského kraje. Koncem listopadu 2017 byl Petr Fiala zvolen pátým místopředsedou Sněmovny.

O PETRU FIALOVI ČTĚTE ZDE>>

Petr Fiala se oženil roku 1992. S manželkou Janou má tři děti.  

Články o celebritě

Naštvaný Babiš: Zeman mi nemusí radit. S ČSSD chci do týdne vyřešit posty Naštvaný Babiš: Zeman mi nemusí radit. S ČSSD chci do týdne vyřešit posty Podruhé v jednom týdnu přijel premiér v demisi Andrej Babiš (ANO) na lánský zámek za prezidentem… číst článek
Babiš přijel po vládním přemetu do Lán. Zeman mu oběd ani večeři už nedopřál Babiš přijel po vládním přemetu do Lán. Zeman mu oběd ani večeři už nedopřál Prezident Miloš Zeman přijal v neděli odpoledne v Lánech premiéra v demisi Andreje Babiše. Předseda… číst článek
„Babiš selhal a nemluví pravdu,“ útočí Pirát Bartoš. Kvůli Okamurovi „Babiš selhal a nemluví pravdu,“ útočí Pirát Bartoš. Kvůli Okamurovi Premiér v demisi Andrej Babiš nyní tvrdí, že vláda s podporou KSČM a SPD je jedinou možností na stole.… číst článek

Další Politici

zobrazit profil Václav Snopek
Václav Snopek
zobrazit profil Michal Kortyš
Michal Kortyš
zobrazit profil Angela Merkelová
Angela Merkelová
zobrazit profil Miluše Horská
Miluše Horská
zobrazit profil Kateřina Valachová
Kateřina Valachová
zobrazit profil Milan Richter
Milan Richter
zobrazit profil Vladimír Mečiar
Vladimír Mečiar
zobrazit profil Jiří Dienstbier ml.
Jiří Dienstbier ml.