Petr Fiala

Datum narození: 1.9.1964
Místo narození: Brno
Profese: politik
Znamení: Panna

Související celebrity

Životopis

Politik Petr Fiala se roku 2014 stal předsedou ODS. Je bývalým rektorem brněnské Masarykovy univerzity. Jako vysokoškolský profesor se věnoval politologii a mezinárodním vztahům. V letech 2012 a 2013 byl ministrem školství.

Petr Fiala se narodil v roce 1964 v Brně. V moravské metropoli rovněž studoval, nikoli však politologii. V roce 1988 na brněnské univerzitě, když ještě nesla jméno Jana Evangelisty Purkyně, dokončil dvouoborové studium češtiny a dějepisu. V roce 1986 se nechal pokřtít a víru považuje za důležitou jak v osobním životě, tak jako výzkumné téma.


Některé životní peripetie Petra Fialy souvisejí s dějinnými okamžiky státu. V noci z 20. na 21. srpna 1968, kdy začala více než dvacetiletá okupace Československa vojsky Varšavské smlouvy, měl ani ne čtyřletý Petr Fiala potíže se slepým střevem. Při sametové revoluci se seznámil se svou pozdější ženou Janou, s níž má tři děti. Vzali se v roce 1992.

Po sametové revoluci se Petr Fiala krátce živil jako novinář, pak dělal akademickou kariéru. Od roku 1996 vedl politologický ústav brněnské univerzity, v roce 2002 katedru mezinárodních vztahů. O dva roky později byl zvolen rektorem celé Masarykovy univerzity.Petr Fialamá řadu akademických titulů, od roku 2002 je profesorem.


V roce 2010 se Petr Fiala vypravil na Antarktidu, kontinent kolem Jižního pólu, kde je česká polární stanice. Zažil zde desetidenní sněhovou bouři. Ještě jako rektor dostal od prezidenta Václava Klause zlatou plaketu.


V září 2011 se Petr Fiala stal hlavním vědeckým poradcem premiéra ODS Petra Nečase. Na jaře 2012 převzal Petr Fiala po Josefu Dobešovi z Věcí veřejných ministerstvo školství a zůstal v jeho čele do konce Nečasova kabinetu v létě 2013.

O čtvrt roku později Petr Fiala vstoupil do ODS. Za další čtvrt rok byl předsedou ODS. Stalo se to v lednu 2014, poté, co Petr Nečas uvolnil post předsedy ODS. Na olomouckém kongresu ODS dostal čerstvý straník Petr Fiala 80% hlasů.

Vůči vládě premiéra ČSSD Bohuslava Sobotky, jež vzešla z mimořádných voleb v roce 2013, je Petr Fiala v opozici. Kritizuje především počiny ministra financí a šéfa ANO Andreje Babiše, v roce 2016 se zapojil do obstrukcí proti elektronické evidenci tržeb.V lednu 2016 na ostravském kongresu obhájil post předsedy ODS, získal dokonce více než 92% hlasů.

 

Články o celebritě

Gazdík se pokouší o předvolební zázrak: Kolem Starostů má vzniknout „třetí síla“ Gazdík se pokouší o předvolební zázrak: Kolem Starostů má vzniknout „třetí síla“ Do voleb zbývá ještě devět měsíců. Už teď se ale na ně strany pomalu chystají. Než si řada z nich… číst článek
Vyšší platy učitelů: Klaus mladší chce přidat jen těm dobrým, Valachová všem Vyšší platy učitelů: Klaus mladší chce přidat jen těm dobrým, Valachová všem Zvyšte učitelům platy je slogan, které se s blížícími volbami bude objevovat stále častěji. Jde u… číst článek
Pro ODS by měl být inspirací Trump, věří Vondra. Přilákala by tím voliče Pro ODS by měl být inspirací Trump, věří Vondra. Přilákala by tím voliče Býval místopředsedou tehdy vládních Občanských demokratů a členem ODS zůstává i dnes. Podle Alexandra… číst článek

Další Politici

zobrazit profil Jaromír Kohlíček
Jaromír Kohlíček
zobrazit profil Miloslava Rutová
Miloslava Rutová
zobrazit profil Roman Celý
Roman Celý
zobrazit profil Pavel Poc
Pavel Poc
zobrazit profil David Cameron
David Cameron
zobrazit profil Ivo Vondrák
Ivo Vondrák
zobrazit profil Josef Babka
Josef Babka
zobrazit profil Stanislav Juránek
Stanislav Juránek