Vlasta Chramostová

Datum narození: 17.11.1926
Místo narození: Brno
Profese: herečka
Znamení: Štír

Související celebrity

Životopis

Jinou herečku s takovým kulturním a morálním přesahem, jaký představuje Vlasta Chramostová, v Česku nenajdeme. Členka ansámblu Národního divadla se nebála stát si za svým ideálem v těžkých dobách, i když jí to vzalo 20 let kariéry. Podepsala Chartu 77.

Vlasta Chramostová se narodila příznačného 17. listopadu, a to v roce 1926 v Brně. Vyrůstala u Moravského Krumlova v obci Skryje, jíž zničila stavba atomové elektrárny Dukovany. V Brně vystudovala konzervatoř a začala hereckou divadelní dráhu.

Po válce tak jako jiní uvěřila zářným zítřkům, dříve než jiní ovšem iluzi Vlasta Chramostová prohlédla. I tak se debut před kamerou v roce 1949 odehrál v budovatelském filmu Velká příležitost.

Excelovala ovšem v divadle, do roku 1970 na prknech Divadla na Vinohradech, třeba jako Anna Karenina. Pak hrála ještě dva roky v Divadle Za branou, v němž režíroval Otomar Krejča. Do roku 1972, do nástupu tuhé normalizace, byla Vlasta Chramostová vyhledávanou filmovou herečkou, stačí zmínit režiséra Vojtěcha Jasného a komedii Až přijde kocour z roku 1963.

Jako filmová manželka Rudolfa Hrušínského byla v roce 1968 hlavní postavou Spalovače mrtvol podle románu Ladislava Fuchse, v režii Juraje Herze. Za kamerou stál Stanislav Milota, pozdější manžel Vlasty Chramostové.

S normalizací po okupaci Československa vojsky Varšavské smlouvy v srpnu 1968 se Vlasta Chramostová nesmířila. Projevilo se to v divadle i ve filmu, po podpisu Charty 77 musela zcela opustit jeviště i plátno. Vypořádala se s tím slavnými bytovými divadly, které pořádala se svým druhým mužem, kameramanem Stanislavem Milotou. Prvním manželem byl v 50. letech ředitel brněnského rozhlasu Bohumil Pavlinec, s nímž se brzy rozvedla.

Po změně poměrů, v roce 1991 se Vlasta Chramostová stala členkou souboru činohry Národního divadla. V 90. letech byla Vlasta Chramostová za dva filmy nominována na Českého lva. Šlo o snímky Jak zabít Sekala v režii Vladimíra Michálka a Kuře melancholik režírované Jaroslavem Brabcem. Z rukou prezidenta Václava Havla dostala v roce 1998 Řád T. G. Masaryka za vynikající zásluhy o demokracii a lidská práva.

Vlasta Chramostová napsala a vydala své paměti. Ještě v 87 letech hrála v roce 2014 v seriálu České televize První republika. Nechyběla ani v Odcházení Václava Havla.

 

Články o celebritě

Bolestné tajemství Dagmar Havlové: Pláč a strach kvůli kolegyni! Bolestné tajemství Dagmar Havlové: Pláč a strach kvůli kolegyni! Způsobila poprask. Ani při psaní druhého dílu svých pamětí si Vlasta Chramostová (91) nebrala servítky.… číst článek
Podpásovka Chramostové: Vyzradila bolestné tajemství Havlové Podpásovka Chramostové: Vyzradila bolestné tajemství Havlové Legendární herečka napsala knihu svých vzpomínek. V pamětech si tak čtenář může přečíst, jak se někdejší… číst článek
Strach Vlasty Chramostové z natáčení Spalovače mrtvol: Neboj, stejně je to tvůj poslední záběr! Strach Vlasty Chramostové z natáčení Spalovače mrtvol: Neboj, stejně je to tvůj poslední záběr! Letos je to už padesát let, kdy režisér Juraj Herz (†83), který nedávno zemřel, natočil svůj nejslavnější… číst článek

Další Herci

zobrazit profil Lucie Zedníčková
Lucie Zedníčková
zobrazit profil Robert De Niro
Robert De Niro
zobrazit profil Klára Melíšková
Klára Melíšková
zobrazit profil Josef Carda
Josef Carda
zobrazit profil Vojtěch Kotek
Vojtěch Kotek
zobrazit profil Bohdana Pavlíková
Bohdana Pavlíková
zobrazit profil Megan Fox
Megan Fox
zobrazit profil Michaela Maurerová
Michaela Maurerová