Karel Gott

Datum narození: 14.7.1939
Přezdívka: Božský Kája
Místo narození: Plzeň
Výška: 172 cm
Profese: zpěvák
Znamení: Rak

Související celebrity

Životopis

Amerika se pyšní Elvisem, Británie zase Beatles. Ale Česko, to jediné má Božského Káju, jímž není nikdo jiný, než král českého popu Karel Gott. Někdo ho oslovuje Mistře, jiný mu říká Zlatý hlas z Prahy.

Elektromontérem se Karel Gott vyučil po nezdařených přijímacích zkouškách na uměleckou školu. Po práci se věnoval hudbě a zpěvu. Pilovat je odešel na konzervatoř. První vystoupení měl koncem padesátých let. Jeho energický až afektovaný přednes zprvu publikum vůbec nechápalo. Větší úspěch přišel v roce 1958 vítězstvím v soutěži amatérských zpěváků.

KAREL GOTT - VEŠKERÉ AKTUÁLNÍ INFORMACE

Karel Gott nastoupil o čtyři roky později do Divadla Semafor. Jiří Suchý mu s Jiřím Šlitrem přichystali hit Oči sněhem zaváté, se kterým vyhrál v roce 1963 svého prvního Zlatého slavíka. Od té doby se takřka zdá, že je anketa pojmenovaná právě po něm; Karel Gott sesbíral ještě šestatřicet těchto trofejí. Ve výhře ho dokázali porazit jen skvělí Waldemar Matuška, Miroslav Žbirka nebo nespoutaný Tomáš Klus.

Angažmá v Semaforu skončilo rokem 1965. Ve stejné době si zakládá Karel Gott spolu s bratry Štaidlovými vlastní scénu Apollo, jež přežila dva roky činnosti. Mezitím získal Zlatou bratislavskou lyru za píseň Mám rozprávkový dom. Posluchači ho nejenže začali chápat, ale přímo ho zbožňovali. Jeho jméno začalo pronikat i do zahraničí. Koncertoval po Evropě, Americe i Asii. Bohaté publikum má například v Německu. Získal si ho mimo jiné rozverným hitem Včelka Mája. Mezi jeho další písně patří Když muž se ženou snídá, Být stále mlád, Mistrál nebo rázný Trezor. Ke zlidovění se blíží i písně Kdepak, ty ptáčku, hnízdo máš, Jdi za štěstím, Lady Carneval, C’est la vie nebo Zvonky štěstí, které proslavily zpěvačku Daru Rolins. Většina Gottovy kvalitní tvorby vzešla ze spolupráce se skladatelem Karlem Svobodou.

Někdy se Karlu Gottovi vyčítají dobré vztahy s komunisty. V roce 1977 podepsal Antichartu, kterou v Divadle hudby předčítal. Po pádu režimu se vydal na velkolepá turné, kterými chtěl zakončit kariéru. Nezakončil. Mistrovi diváci přibývali i po revoluci, a to třeba v daleké Číně nebo v newyorské Carnegie Hall (kde zpíval i s Helenou Vondráčkovou). V devadesátých letech začal i malovat. Své obrazy vystavuje v Česku i za hranicemi.

Kromě zpěvu se Karel Gott věnoval okrajově také herectví. Objevil se v muzikálech Kdyby tisíc klarinetů, Trhák nebo Hvězda padá vzhůru. V pohádce Z pekla štěstí Zdeňka Trošky zkusil dvojroli Lucifera a Pánaboha. Většinou však hrál jen sám sebe.

Kromě Slavíků se může chlubit i sadou téměř třiceti zrcátek televizní ankety TýTý. V roce 1985 obdržel titul Národní umělec. Získal i Medaili za zásluhy I. stupně nebo moskevský Řád Jurije Gagarina. Mnohá ocenění přišla ze zahraničí. Karel Gott měl i vlastní muzeum a restauraci. Jeho jmění se blíží miliardě. S producentem Františkem Janečkem založili agenturu GOJA.

I po sedmdesátce zůstává Karel Gott odolně neodolatelný. V roce 2008 mu podlehla moderátorka Ivana Macháčková. Vzala si ho v Las Vegas. Vychovávají dcery Charlotte Ellu a Nellu Sofii. Z předchozích vztahů s Antonií Zacpalovou a Ivetou Kolářovou má Gott dcery Dominiku a Lucii. Mezi jeho partnerky patřila i herečka Evelyna Steimarová nebo spisovatelka a bývalá modelka Martina Zbořilová, nynější manželka oscarového režiséra Miloše Formana

Koncem října 2015 lékaři Karlu Gottovi diagnostikovali rakovinu mizních uzlin, takzvaný Non-Hodgkinův lymfom. Zhoubné nádorové onemocnění zjistili při operaci náhlé příhody břišní, které se šestasedmdesátiletý zpěvák podrobil v pražském IKEMu. V současné době se podstupuje cílenou léčbu ve Všeobecné fakultní nemocnici v Praze.

Karel Gott se i přes zdravotní potíže stal absolutní hvězdou české pop-music. V listopadu 2015 získal své jubilejního 40. Českého Slavíka. Zároveň se stal Karel Gott i absolutním Slavíkem ročníku. Ačkoliv byl Gott oslabený po první dávce chemoterapie kvůli rakovině mizních uzlin, ceny si převzal. Nyní Mistr bojuje s vypadáváním vlasů a problémy se zuby a dásněmi. Takové obtíže jsou podle odborníků u pacientů s rakovinou při chemoterapii běžné.

JAK VIDÍ KARLA GOTTA REFLEX.CZ