Ilja Šmíd

Datum narození: 14.2.1952
Místo narození: Plzeň
Profese: politik za hnutí ANO, muzikolog, sbormistr, skladatel
Znamení: Vodnář

Související celebrity

Životopis

Muzikolog Ilja Šmíd, který spoluzaložil Pražskou komorní filharmonii, byl po volbách 2017 jmenován ministrem kultury v menšinovém kabinetu Babišova hnutí ANO.

Po absolvování českého jazyka a hudební výchovy na Pedagogické fakultě v Plzni Ilja Šmíd vystudoval ještě hudební vědu na Filozofické fakultě UK v Praze. Roku 1986 složil rigorózní zkoušku a získal titul PhDr. (hudební věda a historie).

Svou profesní dráhu Ilja Šmíd započal jako sbormistr a vedoucí lidové skupiny Vojenského uměleckého souboru v Táboře. Dále byl mj. vedoucím uměleckého oddělení Armádního uměleckého souboru Víta Nejedlého v Praze, spolumajitelem a ředitelem nakladatelství a vydavatelství Clarton.

V roce 1994 Ilja Šmíd spolu s Jiřím Bělohlávkem založil Pražskou komorní filharmonii, již deset let vedl. Posléze působil jako ředitel Symfonického orchestru hl. města Prahy FOK, umělecký šéf opery Divadla J. K. T. v Plzni, dramaturg Centra uměleckých těles, šéf umělecké agentury AuraMusica či pedagog na Katedře Arst managementu VŠE v Praze.

Během svého působení v Pražské komorní filharmonii Ilja Šmíd připravoval koncerty pro rodiče s dětmi v Rudolfinu, komorní koncerty v sále Philharmonia, dále pak pro Český rozhlas a Českou televizi hudebně-vzdělávací pořady pro děti. Příležitostně komponuje a upravuje lidové písně. Napsal mj. komorní operu.

Po parlamentních volbách 2017 se Ilja Šmíd stal kandidátem na post ministra kultury v menšinové vládě hnutí ANO 2011 Andreje Babiše. Prezident Miloš Zeman muzikologa jmenoval šéfem resortu kultury 13. prosince 2017.

Ve volném čase Ilja Šmíd rád sportuje, hraje tenis a dříve dělal závodně volejbal, ale také maluje.

 

Články o celebritě

Jednání o vyhazovech vlády? Ne. Místo toho omluvenka, kterou Sněmovna nezažila Jednání o vyhazovech vlády? Ne. Místo toho omluvenka, kterou Sněmovna nezažila Má vláda v demisi dělat personální rošády? Poslanci se sešli v pátek v tomto týdnu už k druhé mimořádné… číst článek
Babišovu vládu vítali trnkovicí. Do Hulína jeli vlakem, za Čunkem šli do pivovaru Babišovu vládu vítali trnkovicí. Do Hulína jeli vlakem, za Čunkem šli do pivovaru V neděli odpoledne vyrazili z Hlavního nádraží v Praze, za tmy pak dojeli do Hulína. Menšinový kabinet… číst článek
Rušno kolem církevních restitucí: Komunisté trvají na zdanění, Babiš jim poslal vzkaz Rušno kolem církevních restitucí: Komunisté trvají na zdanění, Babiš jim poslal vzkaz Návrh na zdanění církevních restitucí ožil opět i po volbách. Ale ne v podání menšinové vlády Andreje… číst článek

Další Osobnosti

zobrazit profil Milan Chovanec
Milan Chovanec
zobrazit profil Tomáš Dastlík
Tomáš Dastlík
zobrazit profil Filip Forejtek
Filip Forejtek
zobrazit profil Libuše Šmuclerová
Libuše Šmuclerová
zobrazit profil Jana Postlerová
Jana Postlerová
zobrazit profil Claudia Cardinale
Claudia Cardinale
zobrazit profil Dmitrij Prokopcov
Dmitrij Prokopcov
zobrazit profil Jiří Holubář
Jiří Holubář