Ilja Šmíd

Datum narození: 14.2.1952
Místo narození: Plzeň
Profese: muzikolog, vysokoškolský pedagog, sbormistr, skladatel
Znamení: Vodnář

Související celebrity

Životopis

Muzikolog a pedagog Ilja Šmíd, který spoluzaložil Pražskou komorní filharmonii, se po volbách 2017 stal adeptem na post ministra kultury v menšinovém kabinetu Babišova hnutí ANO.

Po absolvování českého jazyka a hudební výchovy na Pedagogické fakultě v Plzni Ilja Šmíd vystudoval ještě hudební vědu na Filozofické fakultě UK v Praze. Roku 1986 složil rigorózní zkoušku a získal titul PhDr. (hudební věda a historie).

Svou profesní dráhu Ilja Šmíd započal jako sbormistr a vedoucí lidové skupiny Vojenského uměleckého souboru v Táboře. Dále byl mj. vedoucím uměleckého oddělení Armádního uměleckého souboru Víta Nejedlého v Praze, spolumajitelem a ředitelem nakladatelství a vydavatelství Clarton.

V roce 1994 Ilja Šmíd spolu s Jiřím Bělohlávkem založil Pražskou komorní filharmonii, již deset let vedl. Posléze působil jako ředitel Symfonického orchestru hl. města Prahy FOK, umělecký šéf opery Divadla J. K. T. v Plzni, dramaturg Centra uměleckých těles, šéf umělecké agentury AuraMusica či pedagog na Katedře Arst managementu VŠE v Praze.

Během svého působení v Pražské komorní filharmonii Ilja Šmíd připravoval koncerty pro rodiče s dětmi v Rudolfinu, komorní koncerty v sále Philharmonia, dále pak pro Český rozhlas a Českou televizi hudebně-vzdělávací pořady pro děti. Příležitostně komponuje a upravuje lidové písně. Napsal mj. komorní operu.

Po parlamentních volbách 2017 se muzikolog Ilja Šmíd stal kandidátem na post ministra kultury v menšinové vládě hnutí ANO 2011 Andreje Babiše.

Ve volném čase Ilja Šmíd rád sportuje, hraje tenis a dříve dělal závodně volejbal, ale také maluje.

 

Další Osobnosti

zobrazit profil David Bystroň
David Bystroň
zobrazit profil Jana Kratochvílová
Jana Kratochvílová
zobrazit profil Markéta Plánková
Markéta Plánková
zobrazit profil Ivan Řezáč
Ivan Řezáč
zobrazit profil Jiří Kajínek
Jiří Kajínek
zobrazit profil Patrik Eliáš
Patrik Eliáš
zobrazit profil Andrea Němcová
Andrea Němcová
zobrazit profil Václav Jelínek
Václav Jelínek