Ilja Šmíd

Datum narození: 14.2.1952
Místo narození: Plzeň
Profese: politik za hnutí ANO, muzikolog, sbormistr, skladatel
Znamení: Vodnář

Související celebrity

Životopis

Muzikolog Ilja Šmíd, který spoluzaložil Pražskou komorní filharmonii, byl po volbách 2017 jmenován ministrem kultury v menšinovém kabinetu Babišova hnutí ANO.

Po absolvování českého jazyka a hudební výchovy na Pedagogické fakultě v Plzni Ilja Šmíd vystudoval ještě hudební vědu na Filozofické fakultě UK v Praze. Roku 1986 složil rigorózní zkoušku a získal titul PhDr. (hudební věda a historie).

Svou profesní dráhu Ilja Šmíd započal jako sbormistr a vedoucí lidové skupiny Vojenského uměleckého souboru v Táboře. Dále byl mj. vedoucím uměleckého oddělení Armádního uměleckého souboru Víta Nejedlého v Praze, spolumajitelem a ředitelem nakladatelství a vydavatelství Clarton.

V roce 1994 Ilja Šmíd spolu s Jiřím Bělohlávkem založil Pražskou komorní filharmonii, již deset let vedl. Posléze působil jako ředitel Symfonického orchestru hl. města Prahy FOK, umělecký šéf opery Divadla J. K. T. v Plzni, dramaturg Centra uměleckých těles, šéf umělecké agentury AuraMusica či pedagog na Katedře Arst managementu VŠE v Praze.

Během svého působení v Pražské komorní filharmonii Ilja Šmíd připravoval koncerty pro rodiče s dětmi v Rudolfinu, komorní koncerty v sále Philharmonia, dále pak pro Český rozhlas a Českou televizi hudebně-vzdělávací pořady pro děti. Příležitostně komponuje a upravuje lidové písně. Napsal mj. komorní operu.

Po parlamentních volbách 2017 se Ilja Šmíd stal kandidátem na post ministra kultury v menšinové vládě hnutí ANO 2011 Andreje Babiše. Prezident Miloš Zeman muzikologa jmenoval šéfem resortu kultury 13. prosince 2017.

Ve volném čase Ilja Šmíd rád sportuje, hraje tenis a dříve dělal závodně volejbal, ale také maluje.

 

Články o celebritě

76 let od vypálení Lidic. Nacisti stříleli do mužů, ženy a děti poslali do plynu 76 let od vypálení Lidic. Nacisti stříleli do mužů, ženy a děti poslali do plynu 76 let uplynulo od zrůdného nacistického řádění ve středočeských Lidicích. Obec, v níž žilo zhruba… číst článek
Babiš s vládou vyrazil na Vysočinu. Dočká se Sáblíková nové haly? Babiš s vládou vyrazil na Vysočinu. Dočká se Sáblíková nové haly? Premiér v demisi Andrej Babiš (ANO) společně s některými ministry navštíví v pondělí Vysočinu. Na… číst článek
Ostatky kardinála Berana se po 50 letech vrátily domů. Z Vatikánu je přivezl vojenský speciál Ostatky kardinála Berana se po 50 letech vrátily domů. Z Vatikánu je přivezl vojenský speciál Za zvuků kostelních zvonů přistál ve čtvrtek v 18:00 v Praze vojenský speciál s ostatky kardinála… číst článek

Další Osobnosti

zobrazit profil Igor Bareš
Igor Bareš
zobrazit profil Dolly Bustter
Dolly Bustter
zobrazit profil Johny Machette
Johny Machette
zobrazit profil Roman Holomek
Roman Holomek
zobrazit profil Petr Svoboda
Petr Svoboda
zobrazit profil Nicole Scherzinger
Nicole Scherzinger
zobrazit profil Tina Turner
Tina Turner
zobrazit profil Al Pacino
Al Pacino