Před listopadem 1989 působil vystudovaný fyzik (Přírodovědecká fakulta Univerzity J. E. Purkyně v Brně) RNDr. Petr Nečas jako technolog a výzkumný pracovník v Tesle Rožnov. Když se poměry změnily, patřil v roce 1991 k zakládajícím členům ODS. Se stranou spojil celou svoji polistopadovou kariéru. V roce 1992 byl zvolen poslancem a svůj mandát dokázal obhájit ve všech následujících parlamentních volbách let až do svého politického pádu v roce 2013.
PETR NEČAS - OBŽALOBA Z UPLÁCENÍ POSLANCŮ
V letech 1995 a 1996 zastával Petr Nečas funkci prvního náměstka ministra obrany. V letech 2006 až 2009 byl místopředsedou vlády a ministrem práce a sociálních věcí v první a druhé vládě Mirka Topolánka. V roce 2010 se pak stal po Topolánkově neslavném konci (kvůli výrokům na adresu církví a židů) premiérem a byl zvolen předsedou ODS. Svoji vládu (spolu s TOP 09 a Věcmi veřejnými) označoval Petr Nečas jako „transparentní vládu rozpočtové odpovědnosti“, nicméně realita byla poněkud odlišná.
Kabinet Petra Nečase byl kvůli neustálým aférám jeden z nejobměňovanějších, výměn bylo za tři roky patnáct. Nejznámější kauzy připravily o posty ministra životního prostředí Pavla Drobila, ministra průmyslu Martina Kocourka, ministra obrany Alexandra Vondru, ministra dopravy Víta Bártu.
V červnu 2013 Petr Nečas, zvaný Pan Čistý, rezignoval na všechny funkce. Úřednickou vládu jmenovanou prezidentem Milošem Zemanem po něm vedl Jiří Rusnok, po předčasných volbách se pak stal premiérem Bohuslav Sobotka z ČSSD; šéfem ODS se stal někdejší brněnský rektor Petr Fiala. Petr Nečas ani nekandidoval ve volbách. Důvod? Tzv. aféra Jany Nagyové, což byla vedoucí vládního sekretariátu, Nečasova pravá ruka, která měla s Petrem Nečasem poměr a zaúkolovala jménem premiéra vojenskou rozvědku, aby sledovala tehdejší premiérovu manželku Radku Nečasovou.
V prosinci 2019 policie obvinila Petra Nečase z křivé výpovědi v kauze zneužití Vojenského zpravodajství. Za lživou výpověď ve prospěch manželky mu Obvodní soud pro Prahu 1 v únoru 2023 uložil roční podmínku a peněžitý trest ve výši 100.000 Kč.
V kauze takzvaných trafik pro tehdejší poslance ODS soud Petru Nečasovi v červnu 2023 uložil podmíněný trest 2,5 roku se zkušební dobou na čtyři roky a peněžitý trest ve výši milion korun.
Kvůli tomu byla Jana Nagyová i obviněna a umístěna na několik týdnů do vazby. Kauza začala policejní razií na Úřadu vlády na jaře 2013. Vyšetřovatelé totiž navíc podezírali vládní politiky, že se snažili uplatit slibem zajímavých postů ve státních firmách někdejší poslance ODS Petra Tluchoře, Marka Šnajdra a Ivana Fuksu, aby se vzdali svých mandátů. Trojice totiž odmítala při hlasování o důvěře vládě vyjádřit Nečasovu týmu podporu. Tuto část kauzy smetl později ze stolu Nejvyšší soud.
Z prvního manželství s Radkou Nečasovou (trvalo 27 let, rozvedli se v roce 2013) má Petr Nečas čtyři děti: Ondřeje, Tomáše, Terezu a Marii. Záhy po rozvodu se Petr Nečas oženil s Janou Nagyovou.